Tiendschuur in Maastricht wordt gerestaureerd Stadssilhouet wordt aangetast 50 Wat de Tiendschuur ofwel de voor malige boerderij Hagenhof in Maas- tricht-Amby betreft (zie foto) is er goed nieuws te melden. Het gebouw omvat o.m. twee grote schuren waarvan de jongste uit 1769 dateert. Het betreft een schilderachtige groep van gewitte gebouwen om een ge sloten binnenplaats. De boerderij functie is verloren gegaan. Door leegstand is dit deel van het complex sterk in verval geraakt, waarbij zelfs instortingen hebben plaatsgevonden. Gezien de historische waarde gaat het vooral om het behoud van de ka rakteristieke geslotenheid van de hoeve en het zoveel mogelijk in standhouden van de structuur. Kort geleden heeft de Stichting 'L'Aigle Noir'óe boerderij aange kocht. Voor de begeleiding van de restauratie heeft de Stichting archi tect ir. P. A. M. Mertens uit Hoens- broek aangetrokken en voor de bouwkundige uitvoering aannemers bedrijf Coppes uit Maastricht. Ir. Mer tens heeft tientallen kerken, kastelen De Tiendschuur is aardig in verval geraakt (foto Mariet Geraerts). heerst de opvatting dat het project bij het duo Mertens-Coppes in goede handen ligt. Wie op bijgaande foto ziet hoe ver het verval al gekomen was, kan alleen maar tevreden zijn met de op handen zijnde redding van dit monumentale pand. Voldoening dus vanwege de Hagen- hof, grote vraagtekens echter bij een ontwikkeling elders in Maastricht. Zie iinmQiiiiivii de foto's van de Maasoever. In de noordelijke sector van Maastricht ver rijst de nieuwbouw van de Kamer van Koophandel. Rechts van dit pand (op de foto niet zichtbaar) is nóg iets in aanbouw: het nieuwe kantoor - ze ven etages hoog - van Bouwvereni ging St. Servatius, maar dit gebouw, dat met zijn smalle kant naar de Maas tot staat, verbergt tenminste de kolos van Landbouwbelang en de fa briek van de KNR Overigens zal 'Landbouwbelang' worden afgebro ken. Het winkelbunkerschip van Nau- tica Jansen (zie foto) zal iets naar het zuiden verhuizen. De foto van de nieuwbouw van de Kamer van Koop handel mag dan niet de uiteindelijke toekomstige situatie weergeven, nu al valt te constateren dat het zo bij zondere stadssilhouet ter plaatse ernstig zal worden aangetast. Mathieu Schlijper Lid Heemschut afd. Limburg Silhouet van de Maastrichtse Maas-oever voor de bouw van de Kamer van Koophandel (foto DSM). Hetzelfde silhouet tijdens de bouw van de Kamer van Koophandel (foto Mariet Geraerts). en boerderijen in Limburg gerestau reerd. Aannemer Coppes is bekend van o.a. zijn restauraties van de Sint Servaaskerk in Maastricht en de eeuwenoude abdij Rolduc-Kerkrade. Het ligt in de bedoeling hoogstens tien woningen in de schuren te bou wen met zo sober mogelijke raam openingen aan de nu nog gesloten westzijde. Het werk zal ruim een jaar in beslag nemen. De subsidiëring is zo goed als afgerond. Algemeen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 50