49 Meer taken voor Monumentenwacht Restaurant in toren Restauratie Van Nelle Promotie Haags Erfgoed Raadhuis Wateringen Fietsroute 's Graveland Bureaucratie Nieuws uit de provincies Noord-Brabant De Noordbrabantse Monumenten- wacht inspecteert voortaan ook ge meentelijke monumenten. Ze heeft daartoe vier ton extra subsidie van de provincie gekregen. 30 van de 131 Brabantse gemeenten zijn nu benaderd met het verzoek hun mo numentenlijsten te overleggen. De taakverruiming heeft in korte tijd al 175 nieuwe objecten opgeleverd. Gelderland De gemeente Arnhem wil een restau rant in de toren van de Grote of Eus- ebiuskerk. De toren is met 90 meter de op een na hoogste kerktoren in Nederland. Maar hij is aan restaura tie toe. In de oorlog werd hij zwaar beschadigd, bij latere restauraties is ondeugdelijk materiaal gebruikt. De bedoeling is dat het restaurant op 30 meter hoogte wordt gebouwd. Er komt een lift, die ook naar de top gaat. Lift en restaurant kosten 4 mil joen, de totale restauratie 12,5 mil joen. Het geld moet door het bedrijfs leven en via acties beschikbaar ko men. Zuid-Holland De gemeente Rotterdam en Douwe Egberts hebben een akkoord bereikt over de restauratie van de Van Nelle- fabriek in Rotterdam. Het werk zal vier jaar duren en kost waarschijnlijk vijf miljoen gulden. De bescherming van Van Nelle heeft veel voeten in de aarde gehad. De fabriek kwam in 1984 onder protest van de toen nog zelfstandige Van Nelle op de Rijks monumentenlijst terecht. Beroep hiertegen van de firma werd door de Raad van State afgewezen. De schoorsteen en een van de trap penhuizen werden al gerestaureerd, de schoorsteen met een rijksbijdrage, het trappenhuis op eigen kosten. Daarvoor werden de originele tegels uit Spanje gehaald. Vijftien organisaties werken samen in een nieuwe stichting Promotie Haags Erfgoed. Er zijn verschillende doel stellingen. Door de deelnemende or ganisaties worden Haagse artikelen ontwikkeld, die via folders en mis schien in een eigen winkeltje worden aangeboden. Daarnaast wil de stich ting informatie over het Haagse ver leden aan toeristen en inwoners ver schaffen. Op 11 september is de eer ste folder met ruim 50 typisch Haag se artikelen aangeboden aan wet houder R. Vlaanderen van toerisme. Het raadhuis van Wateringen, een ontwerp van architect A. J. Krophol ler uit 1938, wordt met sloop be dreigd. Het gebouw voldoet niet meer aan de huidige eisen van be stuur; het raadhuis is onpraktisch in gebruik, en men kampt met een ge brek aan werk- en vergaderruimte. In 1990 namen B&W van Waterin gen dan ook het Rotterdamse archi tectenbureau Van den Broek en Ba- kema in de arm om een nieuw raad huis te ontwerpen. De financiering van deze nieuw bouw is nog niet rond. Het huidige tekort van vijf miljoen gulden (op een totale begroting van 15 miljoen) Het bedreigde Raadhuis van Wateringen. moet door verkoop of sloop van het raadhuis van Kropholler worden op gevangen. Uit een taxatierapport van de gemeente is gebleken dat verkoop slechts één miljoen op brengt. Sloopt men het oude raad huis, dan kan de vrijgekomen grond voor een aanzienlijk groter bedrag verkocht worden. De Historische Werkgroep Oud-Wateringen maakt zich sterk voor het behoud van Kro- phollers raadhuis. De Werkgroep beschouwt het pand als een beeld bepalend element in het centrum van Wateringen, en benadrukt de architectuurhistorische waarde van het gebouw. Krophollers ontwerp is een sprekend voorbeeld van de juist in de jaren dertig uitgekristalliseerde stijl van de architect, die in deze pe riode een van de belangrijkste ver tegenwoordigers van het Neder landse traditionalisme was. Kro pholler werd bekend door zijn amb telijk gebruik van natuurlijke bouw materialen en de aansluiting op de Nederlandse bouwtradities uit het verleden. Hans Fuchs (freelance-journalist) Noord-Holland De gemeente 's-Graveland, 25 jaar geleden gevormd uit Ankeveen, 's-Graveland en Kortenhoef, heeft een monumenten-fietsroute laten sa menstellen. De tekst is van Piet Bak ker, de prijs bedraagt 2,50. Grote delen van de dorpen zijn nog steeds bezienswaardig. Ze tellen 91 be schermde monumenten, waaronder 67 rijks- en 24 provinciale monumen ten. Een aanvullende lijst van ge meentelijke monumenten is in voor bereiding. De vele buitenplaatsen die het dorp 's-Graveland bezit zijn alle in samenhang met de bebouwing langs de 's-Gravelandse Vaart aangewezen als beschermd dorpsgezicht. Een ge bied met een oppervlakte van 4 x 1,25 km. Verder is de oude kern van Kortenhoef door de gemeente aange wezen als monumentenzone. Rond de dorpen liggen dan nog uitgestrekte natuurgebieden: de Ankeveense en Kortenhoefse Plassen. 'Zo behoort 's- Graveland in landschappelijk opzicht tot de meest gevarieerde gemeenten van ons land. We vinden hier een unieke combinatie van culturele en natuurlijke rijkdommen', schrijft de fietsroute in wervende stijl. De monumentencommissie van Haar lem heeft een 'Jaarverslag' over de ja ren 1988 tot en met 1990 uitgebracht. Zij komt daarin met kritiek op de mede werking binnen de gemeentelijke bu reaucratie. Het Jaarverslag spreekt van een 'beperkte ambtelijke en financiële ondersteuning'. Verder zou de commis sie van vitale informatie verstoken zijn geweest. 'Zeker nu een groot deel van Haarlem recentelijk werd aangewezen als beschermd stadsgezicht moet er naar worden gestreefd de commissie beter en in een vroegtijdig stadium te informeren over de op handen zijnde (ruimtelijke) ontwikkelingen.' B. F. (vervolg van pag 45) De ANWB is momenteel heel erg actief in het plaatsen van informatiep anelen. Daar zou de ANWB ook nog eens verder met Heemschut over kunnen praten. Weerbestendige gro te panelen, waarop ook de historie van iets staat, zelfs een stukje carto grafie, de binnenkant van kerken, waardoor het publiek niet hoeft te le zen, maar ook kan zien. Ik zie dus ook wel vormen van samenwerking.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 49