Dijkpaalmonument Wilsum op 17 oktober onthuld Ter ere 80-jarig bestaan Bond Heemschut Richard Kers 48 De Provinciale Commissie Overijssel van Heemschut liet ter ere van het tachtigjarig bestaan van de Bond op de rechter IJsseldijk tussen Wil sum en IJsselmuiden een dijkpaalmonument plaatsen. Op donderdag 17 oktober om half vier werd dit monument op feestelijke wijze onthuld. Het dijkpaalmonument staat op een nieuw aangelegde picknickplaats aan de fietsroute Zwolle-IJsselmui- den. In samenwerking met de ANWB laat Heemschut het monument voor zien van een bord met opschrift. Te vens heeft de Bond de Rijksdienst voor Monumentenzorg gevraagd alle overgebleven dijkpalen aan te mer ken als rijksmonument. Van de oor spronkelijke 87 in 1760 geplaatste dijkpalen van blauw arduinsteen zijn er nog vijf over. IJsseldelta Van die vijf overgebleven palen staan er twee in het waterschap Sal- land en drie in het waterschap IJs seldelta, dat de palen na een dijkver zwaring heeft herplaatst. In het mo nument bij Wilsum wordt dijkpaal nummer 79 opgenomen, die oor spronkelijk echter niet op die plaats stond. De dijkpaal die wel op die plek thuis hoort, is spoorloos verd wenen. Heemschut wist echter dat zich in het depot van het Provinciaal Overijssels Museum te Zwolle nog een soortgelijke dijkpaal bevond. De Bond heeft het museum bereid ge vonden deze paal aan Heemschut af te staan. De bewuste dijkpalen staan ook be kend als 'hoefslag'-palen. Een hoef slag is een deel van een dijk of een weg dat werd onderhouden door een eigenaar van een nabijgelegen hoe ve. In de periode 1800-1840 hebben de waterschappen het onderhoud voor alle hoefslagpalen echter over genomen. Behalve in Salland, waar stenen palen werden gebruikt, zijn alle oorspronkelijke hoefslagpalen verdwenen. Met name dijkverzwarin gen en de oorlog zijn hiervan de oor zaak. Dijkpaal 87 Heemschut wilde in eerste instantie een monument oprichten bij de in historisch opzicht zeer interessante dijkpaal 87. Deze paal staat nog op zijn oorspronkelijke plaats, 430 me ter westwaarts van het monument. Dijkpaal 87 is met name zo interes sant, omdat deze de grens vormt tussen de Sallandse en de Masten- broekse schouw. In het dijk-regt van Salland uit 1730 staat over deze paal het volgende: 'De schouwe van de Dyken sal beginnen van de Ran- der zyle in het Carspel van Olst, ende eindigen voorby de kolk van Uterwyk, beneden het stedeken Wil sum.' Het waterschap IJsseldelta had echter bezwaar tegen een monu- Het dijkpaalmonument, dat Heemschut Overijssel I Waterstaat Overijssel). ment op de plaats van paal 87, on der meer vanwege de grote kans op beschadiging. De lokatie voor het monument is daarom een paar honderd meter ver plaatst. De onthulling van de dijkpaal zal vergezeld gaan van toespraken van voorzitter Veldhuis van de Pro vinciale Commissie Heemschut Overijssel, dijkgraaf Van Ittersum van het waterschap IJsseldelta en de heer Van der Schrier, lid van de Provinciale Commissie Overijssel van Heemschut en initiator van het dijkpaalmonument. Richard Kers is lid van de Provincia le commissie van Heemschut in Overijssel en pr-medewerker. i.g.v. het jubileumjaar liet plaatsen (foto Prov.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 48