Tuinhuis van Salm gerestaureerd Ton Gijsbers 46 Adoptieproject van Heemschut-Gelderland weer als nieuw Zaterdag 19 april van dit jaar arriveerde in alle vroegte een spectaculair transport voor de poorten van de Forellenhof in Beek bij Nijmegen. Op een dieplader werd het tuinhuisje van Salm teruggebracht naar zijn oude stek. De restauratie van het adoptieproject van Heemschut-Gel derland kon daarmee worden afgesloten. Het Salmhuisje staat er weer bij als nieuw, compleet met toren, waarin een heus klokje. Molenmaker-aan nemer W. Coppes uit Bergharen bij Druten heeft eer van zijn werk ge had. Tot in de kleinste details is het chaletachtige gebouwtje hersteld of gereconstrueerd. De houten voet werd totaal vernieuwd. 'Onverwoest baar' volgens Coppes: er is gekozen voor een houtsoort die ook gebruikt wordt voor sluisdeuren en ducdalfs. Nieuw zijn ook de houten voor deur met jaloezieën, de vensters in de zijwanden, de figuraties rond deur en ramen en de balustrade, die al ja ren spoorloos was. Voor al deze on derdelen kon aannemer Coppes een beroep doen op de creativiteit van zijn meester-timmerman Martien Jansen. Wat niet op tekening stond bedacht Janssen ter plaatse wel! Op dagen dat ze vanwege het slechte weer niet vooruit konden met het molenherstel waren Coppes en zijn medewerker te vinden in de gro te, halfopen bouwloods op het erf in Bergharen. Daar werd vanaf najaar 1990 de legpuzzel, die het Salmhuis je in afgebroken staat inmiddels had opgeleverd, stukje voor stukje in el kaar gepast. En nu de laatste hand aan het gebouwtje is gelegd, de ko peren goten zijn aangebracht en de oorspronkelijke kleurstelling is terug gevonden en hersteld, glanst het Salmhuisje letterlijk en figuurlijk van alle kanten. 'Eigenlijk te mooi', oordeelden en kele leden van de Provinciale Com missie van Heemschut-Gelderland toen ze hun adoptieproject in ogen schouw kwamen nemen. Het Zweedse rood voor het strekkende houtwerk en het geel-oker voor deur, ramen, detailleringen, luiken, jaloe zieën en balustrade leveren in elk geval een fraai kijkspel op onder het rustieke geboomte van de Forellen- hof. Bad Beek Tot 1928 stond het Huisje van Salm aan de Prins Hendriklaan in Berg en Dal. Het deed daar dienst als wacht huisje voor de stoomtram naar Nij megen ten behoeve van de bewo ners van de villa 'Stollenberg'. Dat landhuis, eveneens gebouwd door Abraham Salm, brandde in 1927 tot de grond toe af. Op het voormalige Bad Beek kreeg het Salmhuisje een nieuwe bestemming als badmeester lokaal en ruimte voor kaartverkoop. Na de Tweede Wereldoorlog werd op het terrein een forellenkwekerij annex restaurant gesticht door de fa milie Steehouder. Die zon jarenlang op herstel van het fraaie, maar in de loop der jaren behoorlijk aangetaste gebouwtje. Heemschut-Gelderland, op zoek naar een adoptieproject in het kader van het vijfenzeventig jarig bestaan van de Bond, werd het snel eens met de Steehouders: het Salm huisje moest worden gerestaureerd. Dat was in 1986. Nu vijf jaar later is het resultaat er naar. Dankzij de geweldige steun - ook in financieel opzicht - die mocht worden ontvangen van de Stichting tot behoud van Monument en land schap in de gemeente Ubbergen kon Het gerestaureerde tuinhuisje van architect Salm (foto Abele Reitsma). het herstel vorig jaar worden aange pakt. Daarvoor werd een nieuwe stichting in het leven geroepen: de Stichting Salmhuisje Beek-Ubber- gen, waarin participeren de (voorma lige) eigenaar, Heemschut-Gelder land en de Ubbergse Monumenten stichting. Voor het symbolische be drag van 1,- werd de nieuwe stich ting eigenaar van het Huisje. De eer ste daad was het verzoek tot plaat sing van het Salmhuisje op de ge meentelijke monumentenlijst van Ub bergen. Subsidies Toen dat verzoek in 1988 werd ge honoreerd kwamen ook mogelijkhe den tot subsidiëring in zicht. En dat was hard nodig ook. Want zoals met veel restauraties het geval is viel ook deze - in geld gerekend - behoorlijk tegen. Alleen al die van het torentje, door leraren en leerlingen van de Technische School St. Jozef te Nij megen, kostte meer dan 5000,-. Totaal was met het herstel van het Salmhuisje 50.000,- gemoeid. De bijkomende kosten voor de architect, de fundering, het grondwerk, tegel pad, erfaanplant en bewegwijzering liggen rond de 15.000,-. Maar daarvoor heeft Beek-Ubber- gen dan ook weer een kleinood te ruggekregen. Het als voorbeeld van een kleinschalig restauratieproject uitgekozen Huisje van Salm, dat in 1989 werd bekroond door de Britse Conservation Foundation, mag wor den gezien. Publieksfunctie En als de Stichting Salmhuisje er tij dens de Open Monumentendag 1991 op zaterdag 14 september een kleine tentoonstelling over leven en werk van architect Abraham Salm presenteert, met het accent op het herstel van zijn tuinhuis en de Forel lenhof, kan dat best een aantal ver rassingen opleveren... De feestelijke openstelling van het Salmhuisje wordt verricht door voorzitter J. Franssen van Heemschut, geassis teerd door burgemeester M. Schneemann van Ubbergen. Een mooi geschenk voor de inmiddels tachtigjarige Bond, vindt de P. C. Gelderland. U Ton Gijsbers, secretaris van Heem schut-Gelderland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 46