De juiste tijd voor een nieuw beleid Abele Reitsma 45 Mr. P. A. Nouwen: 'U bent hier bij een van uw fans op bezoek' zegt mr. P. A. Nouwen, hoofddirecteur van de ANWB na afloop van ons interview. De ANWB is mede-bestuurslid van de Bond Heemschut en was in 1911 mede-oprich ter. De ANWB zou dit nu opnieuw doen zegt de hoofddirecteur, 'omdat de ANWB natuurlijk zelf als vereniging in haar statuten heeft staan dat we ons waar nodig ook inspannen voor het behoud en de verbetering van landschappelijke en cultuurhistorische waarden'. Naamsbekendheid Hoe denkt de grote belangenbeharti ger, met een professioneel lobbyap paraat, over de kleine belangenbe hartiger Heemschut? 'Ik denk dat er nu een belangrijke plaats is voor Heemschut omdat in de hele recrea tie, maar ook het in het rijksmonu- mentenbeleid is gekozen voor decen tralisatie. Dat is naar onze mening ook nodig en daarmee krijgen ook particulieren een directere, grotere verantwoordelijkheid. Wij denken dat Heemschut in dat kader een belang rijke coördinerende taak heeft, om op dat nieuwe, gedecentraliseerde beleid in te spelen.' 'Daarom ook geloof ik dat wel noodzakelijk is dat de Bond Heem schut nog meer doet aan haar naamsbekendheid. Want een lobbyist moet bekend zijn'. Nouwen vindt dat Heemschut een groter aantal leden verdient. 'Want dat geldt altijd sterk bij een lobby-organisatie: hoe groot het ledenaantal is.' De ANWB beschouwt het werk van Heemschut als een onderdeel van het toerisme. 'Ik denk daarom dat het werk van Heemschut ook economi sche betekenis heeft. En het blijft noodzakelijk onze overheid, ook Eco nomische Zaken, daarvan te overtui gen. Ik denk dat het cultuurhistorisch toerisme enorm zal toenemen.' Nouwen wijst op het interview met mr. K. J. Cath in het Heemschut-nummer van augustus. Hierin stelt Cath voor om intensief samen te werken met Natuurmonumenten. Nouwen vindt dit erg belangrijk: 'Ik denk dat een inten sieve samenwerking met Natuurmo numenten misschien ook de lobby kracht versterkt, wat toch een hele goeie zaak zou zijn. Nederland lijdt eronder dat er teveel belangenbehar tigers zijn, waardoor de politiek en de overheid teveel mensen zien. Je ziet dat nu ook al in Brussel. Daarom werkt de ANWB de laatste tijd ook veel meer samen met andere belan genbehartigers dan vroeger. Men zegt dan vaak: dan verlies je je identi teit. Maar het gaat niet om je iden titeit, het gaat om wat je bereikt. Ik vond die suggestie van Cath toch nog wel eens interessant om een ant woord van Heemschut op te krijgen.' Op de vraag of hij tevreden is over het huidige overheidsbeleid voor de schoonheid van stad, dorp en land- Mr. P.A. Nouwen, directeur van de ANWB. schap, zegt Nouwen: 'Ja en nee. De tragiek is momenteel dat je je moet afvragen of er op dit moment in al deze zaken beleid is. Ik denk dat nie mand het werk van de Bond Heem schut te laag waardeert, maar we zijn sinds de Tussenbalans geraakt in een land waar we misschien niet meer zoveel beleid voeren maar waarin we kijken, waarvoor het geld beschikbaar is. En zeker wij als ANWB zien dat, door de decentrali satie van openluchtrecreatie bij Land bouw, en zelfs het toeristisch beleid bij Economische Zaken.' 'Het grote gevaar is dat het centra le beleid afneemt, wordt overgehe veld naar het locale beleid. Denkt u maar aan de ontwikkeling van fiets paden, waar de ANWB zo in betrok ken is. Dan is het maar de vraag: zijn we er zeker van dat de oorspronke lijke middelen daar nu ook voor ge bruikt worden? Dus ik vind dat het gedecentraliseerde beleid gevaren heeft.' Modern beleid Nouwen ziet nog veel toekomst voor de Bond Heemschut, die hij als 'jong' bestempelt. Hij constateert dat Heemschut 'tot ons genoegen inziet dat er toch weer nieuwe wegen moe ten worden bewandeld. En dat er toch weer sprake is van een nieuw, frisser beleid. Ik vind ook erg nieuw de discussie die op gang gekomen is over de monumentenbescherming als vorm van sociale vernieuwing.' Nouwen vindt dit een interessant item en hoopt dat Heemschut daar verder in gaat. 'Ik wens Heemschut toe dat het in staat zal zijn mensen duidelijk te ma ken dat het een verarming voor de omgeving van veel mensen is als het gebouwde erfgoed wordt gesloopt. Juist in een tijd dat men zo milieube wust raakt en dat het binnenlands toerisme zo toeneemt en dat door vervroegde pensionering mensen veel meer interesse in cultuur krijgen dan vroeger. Ik denk dus dat Heem schut in de goede tijd is om een mo dern beleid te voeren.' Nouwen is in dat verband ook goed te spreken over de toenemende aandacht van Heemschut voor het landschap naast die voor de gebouwde monumenten in relatie daarmee. Marktgericht De ANWB-directeur vindt dat Heem schut wel wat meer klantgericht kan worden. 'Ook de ANWB heeft leden. U heeft er zo'n kleine 8.000 en wij hebben er drie miljoen. Ik wens u mi nimaal een verdubbeling ervan toe. Maar dan moet u er ook goed markt gericht over nadenken of u meer als inhoud voor dit lidmaatschap moet bieden. Dan moet je altijd denken: de mensen willen wel, maar ze zeggen altijd: 'wat krijg ik ervoor?' Dat ligt bij u natuurlijk sterk op het gebied van de informatie. Maar denk nog eens na om de inhoud van het lidmaatschap wat te verbeteren, waardoor de le dengroei vanzelf komt. Als de ANWB niet allerlei activiteiten en hulpverle ningen doet dan groeit het ledenaan tal ook niet. Het ledenaantal van de ANWB groeit nauwelijks uit idealisme, het groeit op grond van wat wij voor de mensen doen. Daarnaast hoop ik dat ook de me dia - regionaal, landelijk en locaal - meer aandacht aan het werk van Heemschut, via een goede public re lations, gaan wijden. (vervolg op pag. 49)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 45