'Leg tijdig je belang op tafel' Abele Reitsma 40 Jhr. Ir. L. L. Mvan Nispen tot Sevenaar: Heemschut moet meer aanschuiven aan de onderhandelingstafel. Hoe vroeger je inhaakt in het besluitvormingsproces, hoe groter de kans dat je resultaat boekt. Je kunt ook zelf het prille begin van het proces bepa len: vraag de overheid en de politiek om lange termijnvisies. Dat is, kort samengevat, de boodschap van Jhr. Ir. L. L. M. van Nispen tot Sevenaer, tot voor kort directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ), nu directeur van ICOMOS te Parijs. Van Nispen heeft vaak met stand punten van de Bond Heemschut te maken gehad. 'Ik heb er een ge mengde, maar in z'n uitkomst een zeer positieve, verwachtingsvolle in druk van. Ik heb Heemschut ervaren als een horzel in de pels. Soms, in onderhandelingen, geweldig voor de voeten lopend. Door de beperktheid in waardestelling tekortdoend aan andere belangen. Maar ze kwamen tenminste op voor hun belangen, ze deden tenminste iets. Ik denk dat Heemschut het met z'n standpunten best doet. Je zou het zelfs zakelijker, professioneler kunnen doen.' In het interview staan twee vragen centraal. De éne vraag is: U heeft lange tijd leiding gegeven aan een professionele organisatie die waakt over het lot van monumenten en hun omgeving. In bepaalde opzichten is het werk van Heemschut hiermee vergelijkbaar. Kunt u Heemschut aanbevelingen doen? De andere vraag: De RDMZ-beleidsnota 'Cul tuurhistorische kwaliteit in de ruimte lijke orde' schrijft: 'De particuliere sector op het gebied van monumen tenzorg is, vergeleken met natuur- en milieubescherming, niet op zijn sterkst waar het gaat om de toe komst van complexen en stucturen die door wijziging van een bestem mingsplan of verandering van water beheer, wegenaanleg of landinrich ting vaak dreigen te verdwijnen.' Is dit een lacune waar Heemschut in zou moeten voorzien? Drie rollen Van Nispen ziet in de monumenten zorg drie verschillende rollen: De rol van de opposant of de 'redder in laatste nood', de rol van de onder handelaar die accepteert dat ande ren andere belangen hebben en de rol 'van belangstelling kweken, wer ken aan mentaliteits-verandering.' 'Het zijn de drie gezichten van Heemschut.' 'De Nederlandse monumenten zorg is compromis-achtig. De monu mentenzorg is in een gekke fase. Tussen enerzijds oppositie voeren en je happy voelen tussen mensen die het met je eens zijn en ander zijds zorgen dat je belangen goed aan hun trekken komen in onderhan delingen. Dit gebeurt in de praktijk wel, maar niet zo expliciet. Het is vaak een afgeleide van die twee. Jhr. Ir. L. L. M. van Nispen tot Sevenaar Wij hebben een belang te verdedi gen en we weten dat de ander dat belang niet erkent. Je moet niet te veel het heilige vuur erin brengen. Alleen dan ben je betrouwbaar in on derhandelingen, als je als een goed koopman je winst en verlies weet te incasseren. Hierin heeft Heemschut een belang rijke rol te vervullen. Ik vind dat Heemschut er met z'n structuur meer zou kunnen uithalen. Maar het is een vrijwilligersorganisatie.' Lang proces 'Je hoeft het niet altijd eens te zijn. Daarom vind ik Heemschut een beetje ouderwets, dat ze de wereld verdelen in 'good guys' en 'bad guys'. Daarom vind ik de monumen tenzorg amateuristisch, dat ze met hun inbreng komen als de onderhan deling al gevoerd is. Onze samenleving bereidt z'n din gen zo lang voor, dat het belangrijk is dat je tijdig je belang op tafel legt. Het planningsproces verloopt van abstract naar concreet. Monumenten zijn concrete dingen, want die staan er al. Je moet vanaf het eerste uur claimen dat er een terugkoppeling plaatsvindt met wat er al staat: de concrete monumenten. De rol van onderhandelaar is door de overheid op zich genomen. Dit heeft ook zijn beperkingen. De amb telijke wereld raakt verkokerd en heeft, hoe bezield ook, toch de nei ging tot zelfgenoegzaamheid. Je bent vooral gebonden aan regels van overheden onder elkaar - al of niet geschreven.' De guerrilla 'Een andere rol is: als redder in laat ste nood, de opposant. Deze rol is ook wel eens belangrijk. Je kunt die twee rollen niet combineren, anders ben je geen betrouwbare onderhan delingspartner. Je kunt niet met schone handen onderhandelingen voeren. Je moet je compromitteren. Allebei de doelen zijn legitiem, maar ook nodig. De rol van opposant is de rol van de eeuwigdurende verongelijkte. Dat kan een heel goede rol zijn, maar dan blijf je in de marge. Als Heem schut het niet doet, dan zou ik niet weten wie het wel moet doen - over de hele linie. Dan zou het gefractio- neerd gebeuren. Het is de rol van een guerrilla: niet deelnemen aan systematisch overleg en je niet com promitteren aan onderhandelingen. Dat ligt mij niet zo. Dit zou ik liever aan locale actiegroepen overlaten. Je moet dan vuile handen maken, maar je hebt wel invloed op de koers van de lange termijn.' Visie uitlokken Van Nispen vindt dat je als organisa tie niet machteloos hoeft te staan als een gemeentebestuur weigert je vroegtijdig in het besluitvormingspro ces te betrekken. 'Bijna alle gemeen ten hebben meerjarenbegrotingen. Bijna alle gemeenteraadsfracties hebben wel een lange termijn visie. Als die ontbreekt, dan moet je die uitlokken. Je kunt dit activeren. Je (vervolg op pagina 42)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 40