38 Kasteel Nijenrode. vertelde men dat de kasteelheer het opschrift op de poort van Nijenrode Cedo Nulli (Ik wijk voor niemand) had laten aanpassen tot Credo Nulli, volgens de vertaling van diezelfde Amsterdamse beurs: Niemand geeft mij crediet - al zal de classicus dr. Postma die vertaling niet onder schrijven. Geen rigoureuze uitbreiding De kunsthandelaar Jacques Goud stikker kocht in 1930 in het diepste geheim Nijenrode. In 1950 werd de stichting Nederlands Opleidingsin stituut voor het Buitenland eigenares ',-svsssa van het bezit. De nieuwe rector - de titel is sedertdien herhaaldelijk gewij zigd - is er o.a. in geslaagd de uit het kasteel verwijderde kostbare haardplaten terug te brengen: ze stonden op de zolder van Goudstik kers huis op de Amsterdamse He rengracht. Juist op tijd, want de dag daarop gingen huis en inboedel in ei gendom over naar een bank. Veel aandacht heeft Postma ook besteed aan het park. Met koper en ijzer uit de sloten gevist - een erfenis van de Duitsers - kon hij de inplant bekosti gen van de rozentuin. En toen er ge duchte uitbreidingsplannen op tafel kwamen waarvoor een derde van de houtopstand moest worden gekapt heeft Postma iedereen gealarmeerd tegen zo'n rigoureus uitbreidingsplan en in interne kring er de vloer mee aangeveegd. Het ging van tafel. Geen zanikpotten Voor Heemschut heeft de heer Post ma nog wel een aantal wensen: méér leden! En bied de leden iets: het tijdschrift, excursies naar plaat sen waar men anders niet zo licht komt. En: laten de woordvoerders geen zanikpotten zijn en geen rancu ne koesteren wanneer een zaak zich niet naar wens ontwikkelt. 'En erg nuttig zou ik het vinden, wanneer Heemschut, centraal geregeld, zou zorgen voor een stukje scholing voor de provinciale besturen over de knel punten waar je tegen aan loopt, wanneer je nog in kunt grijpen, enzo voorts'. En wat die provinciale bestu ren betreft: die dienen er voor te zor gen dat er in elk district iemand is die de hand aan de pols houdt, weet wat er gaande is en tijdig alarm slaat - aldus de heer Postma. Hij hoopt ook nog dat Heemschut eens een groot historisch pand - zoiets als het Duitse huis te Utrecht - kan betrek ken met ruimte voor ontvangsten en de mogelijkheid zalen te verhuren: een passende siège social. (vervolg van pagina 36) idee wat de bestemming moest zijn. 'De tendens die er nu is om alleen met een restauratie van een groot gebouw te beginnen als de bestem ming zeker is vind ik onjuist', aldus Brinkgreve. Tijdens de uitvoering ko men er vaak nog waardevolle ideeën naar voren. Wat het De Pinto huis betreft - daarin is een openbare bi bliotheek gevestigd en op de verdie ping zit de Nationale Contactcom missie Monumentenbescherming. Veel werk heeft Brinkgreve ook verzet voor de redding van het Westindisch Huis, waar architect G. de Klerk een scherpzinnige oplos sing vond die aan de historische ruimten alle recht deed wedervaren. Bethaniënklooster 'Het huis waar je mee bezig bent - dat is op dat moment eigenlijk het onderwerp waar je emotioneel het meest bij betrokken bent'. Laatste grote restauratiewerk was voor Brinkgreve het Bethaniënklooster aan de Barndesteeg bij de Nieuw- markt. Dat was een bouwval, je ging er door de vloer heen en om dan zo'n kavalje te zien herrijzen... Hier was van de beginne af de bestem ming duidelijk: een kleine muziek zaal en huisvesting voor muziekstu denten. Beneden is er ruimte voor de religieuze bijeenkomsten van pastor Boiten, al jaren op de burg wallen actief. Terwijl andere Amsterdamse wij ken in inwonertal achteruit gaan stijgt het aantal bewoners van de binnenstad. Dat is, onderstreept Brinkgreve, in gang gezet door de restaurerende instellingen en over genomen door de stadsvernieuwing. Maar die laatste laat zich verleiden tot het bouwen van te grote blokken en toont helaas te weinig respect voor het bestaande. De restaureren de instellingen, benadrukt Brinkgre ve, willen meewerken aan de stads vernieuwing en zoeken naar oplos singen die kunnen voorkomen dat monumenten worden gesloopt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 38