Mijn dierbaar Nijenrode J.Th. Balk 37 E.B.J. Postma: De classicus dr. E.B.J. Postma te Utrecht was tien jaar lid van het be stuur van Heemschut en maakte tal van jaren deel uit van de provincia le commissie. En bij welke monumenten is hij emotioneel het meest be trokken? Het antwoord blijkt niet moeilijk. 'Ik verbaas mij er over dat ik in de jaren dat ik in Leiden studeerde eigenlijk zo weinig van de Leidse binnenstad heb leren kennen. Maar ik heb toen vijf en een half jaar ge woond op het Huis te Warmond en heb toen de bijzondere bekoring van het leven op een kasteel temidden van een park leren kennen.' Sedert 1901 was het 'Warmont' in het bezit van de familie Krantz. In de jaren dat Jacques Postma in Leiden studeerde woonde er de oude me vrouw Krantz met drie personeelsle den. De familie vond het verstandig wanneer ook nog een man op het kasteel woonde. Zo kwam, nadat een theoloog hem was voorgegaan de jonge classicus op het Huis te Warmond. Er heerste een strikte dis cipline: wanneer de kasteelklok de eerste slag van zes uur liet horen haastte de student zich naar bene den en bij de laatste slag zat hij aan tafel met de bewoonster. De vijf en een half jaar in het grote huis waren beslissend voor zijn voorkeuren. Na rector te zijn geweest van het gymnasium te Sneek en vervolgens het Maerlant-lyceum in Den Haag te hebben bestuurd kreeg dr. Postma in 1950 het verzoek of hij het rectoraat op zich wilde nemen van het Neder lands Opleidingsinstituut voor het Buitenland (N.O.I.B.), thans 'Nijenro de, Universiteit voor Bedrijfskunde'. Aanvankelijk zag hij er niet veel in maar mevrouw Postma adviseerde: Ga toch eens kijken. 'Toen ik onder de poort doorliep en het kasteel voor mij zag was ik verloren!' getuigt hij nu. Het echtpaar woonde van 1950 tot 1980 op de plaats aan de Vecht en de overige huizen en buitenplaat sen aan de Vecht hebben geen ge heimen meer voor hen: Postma had er trouwens duidelijke jeugdherinne ringen aan: het Verkade album De Vecht en de evocatieve stijl van Ja- cob P. Thijsse hadden hem bijzonder aangetrokken. Nijenrode kwam in 1907 in het be zit van de koffiemagnaat Michiel On nes. 'Een nieuw tijdperk van herstel en glorie breekt aan', schrijft Postma in het door de Nederlandse Kastelen Stichting uitgegeven boekje over het eerbiedwaardige gebouw aan de Vecht. Het is niet onwaarschijnlijk dat de schatrijke Onnes zich, toen hij Nijen rode had verworven, spiegelde aan wat in Haarzuilens was gebeurd: daar was het volledig vervallen kas teel De Haar voor Etienne baron van Zuylen van Nijevelt (24ste Heer van de Haar!) door dr. P. J. H. Cuypers herschapen tot een luxueus woon- kasteel. En beraamde ook jhr. C. H. C. A. Sijpestein in Nieuw- Loosdrecht zich niet op een herbouw van het slot op de pas ontdekte fun damenten? Dr. E.B.J. Postma (linksboven) op het jubileum Haag. Op de voorgrond onze Beschermvrouwe Heemschut-voorzitter Hamm (foto ANP). Restauratie Nijenrode Anderhalf miljoen gulden - wij cite ren nu weer dr. Postma - besteedde Onnes aan de restauratie van Nijen rode. Architect E. G. Wentinck bracht het hoofdgebouw terug in de vorm die het in 1632 had gekregen. Er werd een poortgebouw gesticht, de donjon die in de loop der eeuwen tot anderhalve verdieping was geslon ken werd in 1917 en 1918 opnieuw opgetrokken. Alles is met de meeste zorg uitgevoerd, Onnes bracht van her en der verzameld antiek in het huis, dat hij in de stijl van een grand seigneur bewoonde. Des winters moest de huisknecht om zes uur 's ochtends zestien houtvuren aan leggen. Een ervan met lichtvlam- mend hout zodat Onnes, die zich in middels Onnes van Nijenrode was gaan noemen, er de krant bij kon le zen. In de jaren twintig taalde de ster van Onnes, de inflatie van de Duitse mark had rampzalige gevolgen voor hem. Op de Amsterdamse beurs -symposium in 1986 in de Nieuwe Kerk te Den H.M. Koningin Beatrix en naast haar de toenmalige

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 37