Kok in Dordt Rapier op papier Geen glazen wand en dakterras Aantasting oude binnenstad dreigt Restauratieplan Windlust deugt niet 34 binnenstad de blik richt zal ontsteld constateren dat deze al omringd is met hoge gebouwen, waartussen dan nog, met enige moeite de Dom toren op lijkt te rijzen. Torengebou wen in oude binnensteden... ook o.a. Bergen op Zoom kan er van meepra ten. En Maastricht. A. A. Kok, de man van de Heem schutserie, zelf schrijver van 'de His torische schoonheid van Amster dam', was van 1923 tot 1946 secre taris van Heemschut. Hij had het van maatje in een timmermanswinkel ge bracht tot architect, die talloze res tauraties uitvoerde. In de na-oorlogse jaren hield Heemschut eens zijn jaar vergadering in Dordrecht. De vereni ging Oud-Dordrecht was kort tevoren aan gebrek aan belangstelling be zweken. 'Dat kan ik eenvoudig niet geloven', zei Kok, geboren Dorte- naar. Diezelfde middag was er weer een vereniging Oud-Dordrecht die tien jaar later moest vechten tegen een basisplan dat een aanslag bete kende op het Dordtse stedenschoon. Kok richtte in 1924 het tijdschrift Heemschut op. Wanneer er wat aan de hand was ging hij er vaak per soonlijk op af, stapte bij een burge meester binnen en zei: 'Ga je dat huis afbreken. Dat meen je toch niet?' Soms ging zijn overredings kracht zover dat hij de burgemeester nog lid van Heemschut maakte. Het devies van Kok was: 'De schoonheid van ons land is ons eigendom niet. Wij hebben haar slechts te beheren en in grotere glorie over te dragen aan het nageslacht'. Ton Koot, de strijdbare, was als secretaris van Heemschut de opvolger van Kok. In 1946 werd Ton Koof secretaris van de Bond Heemschut. Een opmerke lijke persoonlijkheid, zeer vaardig met de pen. Als kenner van de hoofdstad des lands behaalde zijn boek 'En nu Amsterdam in' vele druk ken. Als gedreven Heemschutter - hij had zich in de oorlogsjaren al als zo danig leren kennen - hanteerde hij de pen als een geducht rapier. Hij zei waar het op stond, zonder er doekjes om te winden. Soms misschien al te direct waar een subtielere benade ring op den duur meer succes zou hebben gehad. Maar zijn felheid was onverdacht - men wist met wie men het te doen had. Veel verdiensten heeft Koot zich o.m. verworven met Heemschuts actie om het verkom merde Woudrichem een nieuw leven in te blazen. Ton Koot was secretaris van het Rijksmuseum, slotvoogd van het Muiderslot. Hij onderhield goede rela ties met de pers en telkenjare organi seerde hij een feestelijke persconfe rentie op het slot, dat hij inrichtte in de stijl van de tijd van R C. Hooft en de Muiderkring. Dat leverde veel pu bliciteit op voor het drukst bezochte kasteel van ons land. Heemschut heeft deze geharnaste strijder voor het schoon van stad en land geëerd door het instellen van de Ton Koot- penning voor verdienstelijke Heem schutters. In zijn laatste levensjaren heeft Koot zich veel moeite gegeven voor de restauratie van het West-In disch Huis aan de hoofdstedelijke Herenmarkt dat aan het slot van het Monumentenjaar 1975 door een on gelukkig terecht gekomen vuurpijl was uitgebrand. J. Th. Balk was in de beginjaren '80 redacteur van Heemschut en is voor zitter van de jury van de Heemschut Persprijs. Heemschut in actie Noord-Brabant Den Bosch - Heemschut heeft be zwaar tegen uitbreiding van het Rijksmonument aan de Beurdse- straat 1. Over de hele hoogte van de zijgevel van het monument wordt een glazen wand aangebracht. Dit bete kent een grove en ontoelaatbare aantasting van het monument en is tevens een grove aantasting van het beschermd stadsgezicht, dat de hele binnenstad van Den Bosch omvat. Ook acht Heemschut de bouw van een dakterras op ruim 2V2 meter bo ven het straatniveau met een houten borstwering tot een hoogte van 3V2 meter langs de straat een aantasting van het stadsgezicht en speciaal de Beurdsestraat. Vandaar dat Heemschut bij B. en W. bezwaar heeft gemaakt tegen de aanvraag om vergunning voor uitbrei ding van het monument. Winschoten - Heemschut Groningen is ernstig verontrust over het verval van het in stedebouwkundig, archi tectonisch en historisch opzicht nog altijd fraaie en karakteristieke cen trum van de stad. Op dit moment dreigt een stuk bebouwing uit het eind van de 19e eeuw te verdwijnen evenals een aantal andere beeldbe palende panden. Het gaat hier om een bebouwing, die door zijn mense lijke schaal en afwisseling een sfeer van herbergzaamheid oproept en een relatie legt met het verleden. Juist deze architectuur bevestigt de typisch stedelijke allure van Win schoten, geeft de stad identiteit en verhoogt de aantrekkingskracht van de stad als regionaal koopcentrum. In een brief aan B. en W. spreekt Heemschut de vrees uit, dat Win schoten ten tweede male wordt ge troffen door een aantasting van zijn stedelijk weefsel, wanneer het ont worpen appartementsgebouw op het voormalige Welpterrein aan de Blij- hamsterstraat wordt gerealiseerd. Het ontwerp is door zijn symmetrie en terrasvormige opbouw in strijd met de typologie van een straat ruimte en daardoor een voor de oude stad onbegrijpelijke invulling. Heemschut wil graag een gesprek met het College. Het heeft een aan tal concrete voorstellen in petto. J. K Leidschendam - Het restauratieplan voor Villa Windlust aan de Schoor- laan kan geen genade vinden in de ogen van Heemschut. Op de bega ne grond is het plan gebaseerd op ontkenning, zelfs sloop van het gro tendeels nog aanwezige 18de eeuwse authentieke interieur. Van de goede uitgangspunten, die deze oorspronkelijke indeling biedt, wordt geen gebruik gemaakt. Verder wordt de deur in de noordgevel ver vangen door een blindnis, wat het opengewerkte karakter van deze gevel en zijn ruimtelijke werking (re latie met de molen) aantast. Heem schut brengt in herinnering, dat zij in 1989 bezwaar aantekende tegen sloop van dit huis, een bezwaar dat toen door de minister werd gehono reerd. De Bond is van mening, dat goede monumentenzorg als onder deel van goed cultuurbeheer zich niet alleen op de buitenkant maar ook op het interieur van een monu ment dient te richten. Het interieur van Windlust krijgt in dit plan niet die aandacht, die het verdient met als gevolg vermindering van de mo nument-waarde.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 34