Strijd tegen misbaksels ORGAAN VAN DEN BOND HEEMSCHUT Ruilen en huilen Neudeflat en boerentoren 33 den door de westelijke gevelwand te verleggen dichtte deze 'candidus': De adviseur der Vijzelstraat Wordt geen persona grata, maat! En over het bouwen in het algemeen verscheen op 17 maart 1917 in Ar- chitectura: Hogere bouwkunst Als een deftig heer eens wat wil bou wen Gaat hij zeker naar geen architect, Want die heeft niet 't nodige respect En men kan zijn werk ook niet ver trouwen. Liever zal mijnheer zijn huisknecht sturen Naar een makelaar, die ook wel bouwt, Onderdanig is en goed vertrouwd Met verkopen, kopen en verhuren. In 1912 stelde de Bond Heemschut een adviesbureau van architecten in met de bedoeling raad te geven bij bouwontwerpen. 'Welstandsbepalin gen' in bouwverordeningen ontbra ken destijds. Laren N.H. was in 1913 de eerste gemeente die deze bepa lingen in haar bouw- en woningveror deningen opnam. In 1914 volgde Leeuwarden, in 1916 na de waters nood Broek in Waterland. Het aantal gemeentebesturen dat naar Heem- schuts adviesbureau ontwerpen in zond groeide gestaag en in 1919 ont ving men voor deze activiteiten een rijkssubsidie. In 1920 stelde Heem schut een Schoonheidsraad in om het bestuur van advies te dienen. Het Het logo van Heemschut in 1924, toen het eerste tijdschrift verscheen. Het ontwerp is van Chris Lebeau. I SECRETARIAAT SINGEL 119. - AMSTERDAM - TELEF. 46586 Iste JAARGANG. No. 2 l ALGEMEENE VERGADERING De algemeene vergadering van den Bond Heemschut zal worden gehouden op Vrijdag 16 Mei te 3 uur namiddags in het gebouw van den A. N. W. B., Keizersgracht 590 tc Amsterdam. Deze mcdedcèling geldt tevens voor convocatie. s AGENDA.. 1. Opening en voorlezen der notulen. -4. Nazien rekening cn verantwoording. a 2. Verslag van den secretaris. 5. Wijziging Huishoudelijk Reglement. 3. Verslag van den penningmeester. 6. Verkiezing bestuursleden. 7. Rondvraag en sluiting. Toelich'ti'ng tot 'de agen d'a. Art. 9 der Statuten bepaalt betredende dc algemeene vergadering: a Er wordt jaarlijks ten minste één algemeene vergadering gehouden, welke ook dooi de buitengewone a leden, donateurs en correspondenten van den Bond kan worden bijgewoond, leder als gewoon lid a aangesloten lichaam heeft «cr vergadering één stem: wanneer een lichaam meer dan één afgevaardigde 1 a zendt, is één van deze met. het uitbrengen der scem belast, waarop het lichaam recht heeft. In het Algemeen Bestuur zijn thans twee vacaturen, door het overlijden van den heer A. W. WBISSMAN en het bedanken van Jhr.Mt.J. W. HRUTCERS VAN ROZENBURG. a De huidige samenstelling van het Bestuur vindt men op de achterpagina van dit Nr. Verder dient onder oogen gezien het rooster van aftreding. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreding de beeren A. VAN ERVEN DORENS. Prof. Dr. H. BRUGMANS cn Jhr. Mc. J. W. H. RUTGERS VAN ROZENBURG. Art. 7 van het huish. regl. luidt: a Mot Bestuur wordt op de jaarlijkschc algemeene vergadering gekozen, leder lid van hec Bestuur heeft a zitting voor vijf jaren: drie Bestuursleden treden ieder jaar af volgens op tc. maken rooster cn zijn a voor dc eerste maal herkiesbaar. 9 Tusschcntijdschc vacaturen in het Bestuur worden vervuld in de eerstvolgende algemeene vergadering. a een tusschcntijdschc vacature in hei Dayciijksch Bestuur wordt door het Bestuur uit zijn midden voorzien. a Tusschentijds gekozen leden hebben even lang zitting als hun voorganger zitting zou hebben gehad. Het Bestuur stelt voor in artikel 7 de woorden „voor de eerste maal" te doen vervallen. Dit op grond van het feit dat zonder deze wijziging zeer gewcnschte a bestuursleden zullen moeten verdwijnen en verder omdat de ervaring leerde dat toch reeds voldoende mutatie in het vrij groote getal bestuursleden plaats heeft. Ter toelichting diene nog. dat artikel 2 van het huishoudelijk reglement vermeldt: Voorstellen, door minstens vijf gewone leden schriftelijk één weck voor de vergadering bij den Secretaris ingediend, moeten ter vergadering worden, behandeld. Voor het Dagelijksch Bestuur, de Secretaris A. A. KOK. streven van het adviesbureau om tenminste één huis per dag te behan delen en het land per dag derhalve tenminste voor één misbaksel te be hoeden werd glansrijk gehaald. Men kwam zelfs tot vijfhonderd beoorde lingen per jaar. Het adviesbureau heeft tot 1937 bestaan. Toen waren overal in den lande schoonheids- en welstandscommissies gevormd, zo wel door provincies als door gemeen ten. 'Unschuld vom Lande' zal de installa tiefirma gedacht hebben, die, nu al weer vele, vele jaren geleden de kerkvoogdij van de hervormde kerk van Schellinkhout met een prachtig voorstel benaderde: de aanleg van een elektrische installatie in de kerk. En dat met gesloten beurzen. De oude verlichting zou de firma gewoon meenemen en daar behoefde men zich dan geen zorgen meer over te maken. Te laat kwamen de kerkvoog den tot de ontdekking dat zij een bar slechte ruil hadden gedaan. De geel koperen kronen, laat 17de eeuw of 18de eeuws werk waren zeer kostba re voorwerpen - de installatiefirma had er wel weg mee geweten. In 1949 werd in het zuiden des lands in verschillende kleine gemeenten eensklaps de oude keienbestrating opgebroken. Heemschut werd inge seind en stelde een onderzoek in. Wat was het geval? Belgische opko pers haalden de kostbare granietkei en weg en leverden er gratis minder waardige klinkerkeien voor terug. Heemschut heeft de provinciale be sturen in het zuiden des lands en de gemeentebesturen gewaarschuwd voor deze kwade ruil. 'Er is een grens aan de contrastwer king die een oude stad verdraagt', waarschuwde ir. R. Meischke in het jubileumboek Strijd om Schoonheid dat verscheen ter gelegenheid van het halve eeuwfeest van Heemschut. Hij vond de hoogbouw, naast de in breuken op de gevelwand een groot gevaar en wees op de Utrechtse bin nenstad: de Neudeflat, een blunder van het gemeentebestuur, voor ieder een zichtbaar. 'Het is jammer, dat men uit het voorbeeld van de thans (n.l. 1961) reeds meer dan dertig jaar oude Boerentoren te Antwerpen niet de conclusie heeft getrokken hoe weinig een dergelijk object zich voegt in het hart van een oude stad'. Wie thans van een hoog gebouw in de Utrechtse periferie in de richting van die oude langgerekte maar vrij smalle

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 33