Sprokkelingen uit Heemschuts verleden 31 Mooi Nederland Meerenberg Een hoed uit Parijs La Pineta van Ravenna J Th Balk Bij de oprichting van Heemschut heeft men zich ernstig bezonnen op de naam. In eerste opwelling koos men voor 'Mooi Nederland'. Ter ver gadering van 8 juni 1910 maakten verscheidene afgevaardigden be zwaar tegen deze naam. De Com missie van Voorbereiding kwam daarna voor de dag met Heemschut. Deed dit denken aan de in 1905 op gerichte Heimatschutzbund in Zwit serland of aan de in 1904 in het verre Dresden gestichte Heimatschutz bund? De Commissie van Voorberei ding spanden Gerbrand Adriaansz. Brederode en P. C. Hooft voor hun karretje: komt het woord schut bij hen niet voor in de betekenis van be scherming? De 'schutters' bescherm den hun steden en - maar hij werd niet genoemd! - Speenhoff bezong ook hen! Wat het woord heem betreft - dat komt in Nederlandse plaatsna men voor als Heemskerk en Heem stede en heem is een goed Neder lands woord. Wat wilde men nog meer? De naam Heemschut werd aangenomen. Onder die naam kreeg de vereniging bij Koninklijk Besluit van 1 september 1911, no. 52, rechtspersoonlijkheid. Er was een tijd dat een verwijzing naar Meerenberg kwalijk werd opge vat - Meerenberg was immers de naam van een krankzinnigengesticht bij Santpoort dat door de provincie werd geëxploiteerd. De provincie Noord-Holland was de enige provin cie die dergelijke ziekenhuizen heeft gesticht. De jonge Bond Heemschut bemoeide zich al kort na de totstand koming van de Bond in 1911 met Meerenberg. De duinstreek vlak te genover het gesticht werd ontsierd door alle bomen te kappen en het ge accidenteerde terrein vlak te maken. Er werden enige rechte straten aan gelegd om er huizen aan te bouwen voor de beambten van het gesticht. Heemschut steunde de actie tegen deze kaalslag. 'Nu de provinciale sta ten in deze zaak gemoeid zijn gewor den mag worden verwacht dat niet verder op deze wijze zal worden voortgegaan', verklaarde de eerste secretaris van Heemschut, A. W. Weissman, tijdens een voordracht op een conferentie over het bouwkundig element bij de bescherming der schoonheid van Nederland. A. W. Weissman, die als oprichter van Heemschut onze bijzondere aan dacht verdient, was architect. Hij bouwde o.m. in Amsterdam het Ste delijk Museum. Er is in Geuzenveld, de meest westelijke tuinstad van Am sterdam, een straat naar hem ge noemd. Op 15 oktober 1958 viel daarover een raadsbesluit. Maar Weissman keek ook naar buiten en keerde zich o.a. tegen de wansmaak die in die dagen ten plattelande naar buiten trad. 'Zo zet ook de Friese boerin den nieuwsten hoed uit Parijs op haar gouden kap en bederft daar door den indruk die dit prachtig oud hoofddeksel maakt'. Op een congres over de relatie tussen bouwkunstige A.W. Weissman, de oprichter van Heemschut, naar een schilderij van Georg Reuter. elementen en de bescherming van de schoonheid van Nederland vertel de Weissman zijn hoorders: 'Ik kwam onlangs in een der meest welvarende dorpen in ons land, dat velerlei han del en nijverheid heeft. Er wordt daar geld gewonnen, dat merkt men aan stonds als men op de Stationsweg komt, die de spoorlijn met het eigen lijke dorp verbindt. Daar staan tal van huizen, die op velerlei wijze zijn op gepronkt. Maar de welvarende dor- Mr. W.B. Buma, de eerste voorzitter van de Bond Heemschut. pelingen die deze woningen lieten bouwen, achtten het toch niet ver standig er al te veel voor uit te geven. En daarom is de pracht niet gezocht in de kostbaarheid of de deugdelijk heid der bouwstoffen, maar in de overdaad der goedkope versierselen. Zulk een Stationsweg is een droevig voorbeeld van wansmaak'. Bij Ravenna lagen eens zeer uitge strekte pijnbossen, la Pineta. De Ro meinen bouwden van het hout van dit bos hun oorlogsvloot, later inspireer de het de uit zijn vaderstad Florence verbannen dichter Dante tot de eer ste strofe van zijn Goddelijke Come- die: in het donkere woud. En eeuwen later galoppeerde door la Pineta Lord Byron met zijn geliefde Teresa Guiccioli. Maar in de beginjaren van deze eeuw liep wat er was overge bleven van la Pineta gevaar omge hakt te worden. In 1903 kwam in Ita lië echter een wet tot stand waarin dit natuurmonument werd beschermd tegen verdere aanslagen. Dit feit voerde de eerste secretaris van Heemschut, Weissman, aan als blijk van het groeiend besef tot bescher ming van de natuur, een besef dat in Frankrijk in 1901 leidde tot de oprich ting van de Société pour ia Protecti- on des Paysages de France. De so ciété wist een wet aangenomen te krijgen tot bescherming van het mooie landschap en van natuurmo numenten. Zo redde men het bos van St. Germain van de houthakkers en bleven de rotsen bekend als de Vier Heemskinderen in het Maasdal

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 31