Het Korenmetershuisje aan de Nieuwe Zijds Kolk Sarah Bakker 26 Sinds 1967 is het Korenmetershuisje aan de Nieuwe Zijds Kolk zetel van de Bond Heemschut. Het gebouw werd in het verleden door een aantal verschillende instanties gebruikt. De naam van het gebouw geeft de oorspronkelijke functie weer. Het Korenmetershuisje is in 1620 ge bouwd op de plek waar het vorige gildehuis van de korenmeters en de korenzetters stond. In de zestiende eeuw was het onderkomen van de korenmeters op de Oude brug gesitueerd. In het jaar 1558 werd door de Vroed schap van Amsterdam besloten een nieuw Korenmetershuis te bouwen op de Nieuwe Zijds Kolk (vroeger ook wel Oude Zijds Kolk genoemd). Op dit moment wordt het huis inwen dig opgeknapt. Reden om eens de geschiedenis in te duiken. De Nieu we Zijds Kolk werd vanaf het midden van de 14de eeuw tot het eind van de 15de eeuw geleidelijk aan ge dempt. Vroeger vormde de Kolk de verbinding tussen de Amstel en de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Toen de N.Z. Voorburgwal werd verlengd naar het IJ, werd de N.Z. Kolk over bodig als waterweg. Het plein deed sinds 1501 dienst als veemarkt, hop markt en ook als bierkaai. Vaten bier werden in de 17de eeuw door de Weesperbierschippers aangevoerd via de N.Z. Voorburgwal. De Kolk werd hierom ook wel de Bierkolk ge noemd. Op de kaart van Balthazar Florisz, uit 1625, is de gedempte N.Z. Kolk goed te zien. Voor het Ko renmetershuisje staat een dubbele rij bomen. De Kolksteeg is ook goed zichtbaar. Deze vormt de verbinding tussen de N.Z. Kolk en de Oude- brug. Op de kaart is ten zuiden van de Oudebrug de houten Korenbeurs uit 1617 getekend. De gebouwen van de graanhandelaren, graanma- kelaars en korenmeters waren vrij dicht bij elkaar gesitueerd in het ge deelte van de stad ten westen van het Damrak, tot aan de N.Z. Voor burgwal. De Korenbeurs en het Ko renmetershuisje zijn zojuist vermeld. Verder waren de makelaars gehuis vest in het Makelaars Comptoir aan de N.Z. Voorburgwal. De makelaars bemiddelden in graan. Zij waren de tussenpersonen tussen de koper en verkoper van graan. Korenmeters, -zetters en -dragers De Korenmarkt was destijds de hoofdmarkt van Amsterdam. Rogge werd aangevoerd uit Polen, Pruisen en Pommeren, soms ook uit Zweden en werd verkocht aan Engeland, Spanje en Portugal. De Amsterdam se graanhandel verschafte niet al leen brood aan de Amsterdamse be volking, maar ook aan vele mensen werk. Keurmeesters, korenzetters, korenmeters, korendragers en ko- renstorters waren bij deze handel actief betrokken. Zij moesten het li chamelijke werk verrichten terwijl de kooplieden in de korenbeurs in graan handelden. De korenmeters en korenzetters werkten nauw sa men. De gildebroeders waren tussen 1589 en 1654 in twee afzonderlijke gilden verenigd. Na 1654 vormden zij weer één gilde. Het koren werd gemeten door de korenmeters. De zetters moesten de maat goed recht houden en vastzetten, terwijl de ko rendragers het graan in de schep sels schepten of storten, waarna het door de meters afgestreken en ge meten werd. leder meter had zijn ei- De zaal van de korenmeters en korenzetters op de begane grond. Naar een tekening van J.M.A. Rieke (1851-1899) (foto Gemeente Archief Amsterdam).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 26