Organische baksteenarchitectuur contra kille vliesgevel Everhard Jans 19 De fantasie weer aan de macht' De recente verschijning van het druktechnisch schitterend uitgevoerde 'glamour'- tijdschrift 'Baksteen', uitgegeven door het Koninklijk Ver bond van Nederlandse Baksteenfabrikanten sinds 1990 geeft aanleiding tot architectonische bespiegelingen. Nu het postmodernisme een duide lijke reactie te noemen is op de laat ste stuiptrekking van bloedeloze Bauhausnavolgers, is baksteen her ontdekt als bouwmateriaal. Hans de Muinck Keizer, directeur van het Koninklijke Verbond van Ne derlandse Baksteenfabrikanten in het fraai gelegen Gelderse De Steegh, komt me tegemoet in een smaakvol gemoderniseerde hal met goed gedetailleerde Jugendstildeu- ren en baksteenornamentiek aan alle wanden. In zijn jeugd al raakte de Muinck Kei zer in de ban van de landschappelijk goed gelegen baksteenfabrieken langs onze grote rivieren. De omstreden bouwmeester Van Gooi, volgens Gerrit Komrij'de aller belabberdste architect van Neder land' verklaarde in 1986: 'Baksteen is pas goed als ie mooi oud wordt' en: 'Het is een steen, die helaas bin nen de sociale woningbouw niet meer mogelijk is.' Een volkomen on juiste en gedateerde uitspraak, gelo genstraft tijdens iedere treinreis door Nederland. Postmodernisme Al in 1945 werd de term postmoder nisme in de architectuur gebruikt door Joseph Hudnut in 'Architectural Record' en wel in zijn artikel 'The postmodern house'. Er is sprake van 'a new sensibility', een nieuw soort gevoeligheid. Men pikt de gevoelloze lijnvoering van veel tweede en derde rangs-gebou- wen niet meer. Aldo van Eyck met zijn structuralisme was de wegberei der van de reactie op hoekige vor men. Charles Vandenhove, sinds 1980 naam makend als architect in België, deed in het ontwerpproces alles wat 'Bauhaus' verboden heeft. Zijn archi tectuur is een spel met de geschie denis, waarin duidelijke citaten voor komen. Vandenhove stelde vast: 'We kunnen het ons niet permitteren maling te hebben aan onze voorgangers, zo als de Bauhausbeweging dacht. Dat is onmogelijk- dat is een impasse.' Baksteen al in Mesopotamië Hans de Muinck Keizer legt mij in zijn ruime kamer uit, dat de meedo genloze victorie van de nieuw-zake- lijke vliesgevel sinds 1920 de kennis van dragend metselwerk in de bouw wereld bijna verloren heeft laten gaan. Heden ten dage is het mogelijk, mor tel direct met spuiten aan te bren gen, waardoor de metselaar minder hoeft te bukken en te draaien (slecht voor zijn rug). Via computermodellen worden de at mosferische omstandigheden van baksteenmuren geanalyseerd, en de invloed van zure regen, door het Ko ninklijk Verbond van Baksteenfabri kanten. Men heeft 20 mensen in dienst, waaronder een architect. Er zit duidelijk toekomst in de fabricage van vormstenen, zoals dat bijvoor beeld gebeurt bij Biezeveld BV te Reuver, Bato's Gilde BV Xe Heere waarden en Baksteengroep Desimpel in Udenhout. In Engeland is over de moderne toe passing van baksteen meer nage dacht dan in Nederland. Het blijft fascinerend, dat dit bouw materiaal al sinds de dagen van Mesopotamië (ziggurath) gebakken en ongebakken wordt toegepast. In de oud-Romeinse architectuur was de baksteenconstructie met marmer of andere natuursteen bekleed. West- Europa Omstreeks het jaar 1000 startte de Europese baksteenarchitectuur in de Mediterane bakermat van de kunst: Italië. Ze had in de dertiende eeuw de Ne derlanden, Duitsland en Denemar ken al bereikt. De Groningse en Frie se dorpskerkjes op terpen en wier den zijn hier de vroegste voorbeel den van. Organische architectuur Vandaag de dag is de organische ar chitectuur in de trant van het veelbe sproken NMB- kantoorgebouw in Amsterdam- zuidoost een nieuwe doorbraak van gevoelsmatig, bijna geboetseerd bouwen. Het is duidelijk dat de rechte hoek in de ons omrin gende natuur niet voorkomt. De rechte lijn wordt altijd gecombi neerd met golfbeweging en cirkel. Dat zien we ook al in de ontwerpen van de in 1923 gestorven Amster- Het NMB-hoofdkantoor in Amsterdam-Zuidoost van architect Ton Alberts (foto NMB).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 19