'De bebouwing van de IJ-oevers kan een fantastische uitbreiding van de stad worden met de allure van Berlages Plan-Zuid' 14 Adri Duivesteijn Bert Franssen Adri Duivesteijn, directeur Ned. Architectuur Instituut: Heemschut hoeft de komende jaren niet stil te zitten. In alle regio's zijn grootschalige plannen in of bij stadscentra in voorbereiding, of ze wor den al uitgevoerd. Grootste zorgenkind voor monumentenbeschermers is het IJ-oever project in Amsterdam, dat het stadsgezicht ingrijpend zal wijzigen. De mening van Adri Duivesteijn over deze ontwikkelingen is in dubbel opzicht interessant. Niet alleen is hij directeur van het Nederlands Ar chitectuur Instituut in Rotterdam, maar ook was hij destijds als wethou der uitermate betrokken bij de stedebouwkundige ontwikkeling van Den Haag. Hij vocht er menig robbertje uit. Een interview. Zijn ontspannen gelaatsuitdrukking verandert iets als je Den Haag aan roert. Hij heeft er als wethouder destijds veel meegemaakt, durfde te pleiten vóór architectonische kwa liteit, keek naar méér dan aantallen en bedragen en of je je auto wel kwijt kunt. Adri Duivesteijn is nu op timistisch gestemd over de ontwik keling van de stad: 'Mensen zullen nog verbaasd staan over Den Haag, over de kwaliteit die daar tot stand komt. Den Haag is een bewijs hoe je het oude heel goed kunt combineren met het nieu we. Het beleid heeft het ambitieni veau ongelofelijk opgeschroefd en de stad accepteerde niet dat er ge bouwd wordt om het bouwen. Er zijn in Den Haag heel veel plannen de prullenbak in gegaan, gewoon omdat ze geen niveau hadden. Ik zou daar een boek over kunnen sa menstellen!' Goed, dat is Den Haag, waar de binnenstad wel een opkikker kon gebruiken, waar risico's genomen moesten worden. Maar wie huivert niet een beetje bij de gedachte dat weergaloze gezichten op een reeks Amsterdamse torens en grachten panden, vanaf het IJ, vanuit de trein, vanuit Amsterdam-Noord, worden aangevuld met een stuk of wat moderne bouwsels? En bij de gezichten op moderne torens a la Nederlandsche Bank vanuit de bin nenstad zelf...? Velen zijn mordicus tegen de 'megalomane' manier waarop Amsterdam bezig is, en zien überhaupt niet in waarom aan de waterkant van alles gebouwd moet worden. Niet imiteren Maar Duivesteijn ziet juist een kans voor Amsterdam: 'De bebouwing van de IJ-oevers zou een fantastische uitbreiding van de stad kunnen zijn met de allure van het plan-Berlage voor Amster dam-Zuid. Het is heel goed mogelijk om van de IJ-oevers iets bijzonders te maken wat ook een relatie heeft met het historische Amsterdam.' Toch maakt ook hij zich zorgen over het uiteindelijke resultaat van de plannen. 'Mijn belangrijkste zorg is dat we beelden overnemen uit an dere wereldsteden, zoals Toronto en Londen, zodat anonieme nieuw bouw ontstaat. Het risico dat de IJ- oevers straks vol staan met gebou wen die ook heel makkelijk in Rot terdam neergezet kunnen worden. We moeten onderzoeken hoe de nieuwbouw uniek en specifiek Am sterdams kan worden; nieuwbouw die je niet overal aantreft. De pas aan de IJ-oevers gebouwde Kamer van Koophandel is in dat op zicht echt een mislukking. Dat zoiets toegestaan wordt! En het Wagon-Lits-hotel, dat nu verrijst, is van een soort dat overal in de we reld neergezet wordt.' Maquette IJ-oeverplan in Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 14