'Als ik door Hilversum loop zie ik meteen dat de gemeentefinanciën er slecht voor staan' 9 het duidelijk zijn wat er met de direc te omgeving, die goeddeels in ge meentelijke handen is, gebeurt. Hoe zit het bijvoorbeeld met de bereik baarheid voor fietsers, voetgangers, openbaar vervoer, automobilisten?' De volgende stap in de uitermate moeizame Gooiland-geschiedenis werd gezet door de gemeenteraad. Hilversum zit met financiële tekorten en moet ergens snoeien. Men be sloot een aantal culturele functies te verzelfstandigen. Dat betrof onder meer het Goois Museum, een expo sitieruimte en de in Gooiland geves tigde Schouwburg. Versloot: 'We trekken onze subsidies er niet volledig onderuit, maar vinden wel dat deze voorzieningen zich moeten redden los van de gemeen te. Niet onbelangrijk daarbij is dat ook Gooiland wat ons betreft in parti culiere handen over zou moeten gaan. Met de absolute verplichting, dat is een randvoorwaarde bij ver koop, dat het gebouw afgerestau- reerd wordt.' Zonnestraal Het is vele jaren geleden. Ik weet nog hoe ik als nietsvermoedende be zoeker van een op Zonnestraal werkzame gerontoloog plotseling voor een van de mooiste gebouwen stond die ik ooit gezien had. Daarbij vergeleken was zelfs het Raad huis..., enfin. Anders dan bij Gooiland en het Raadhuis is de gemeente geen eige naar van Zonnestraal. Restauratie heeft om die reden geen prioriteit bij de gemeente. Trouwens, er moet eerst nog een nieuwe bestemming gevonden worden. Het FNV zou be langstelling hebben een vormings centrum in het pand te vestigen. Maar er bestaan ook ideeën voor een psychiatrisch ziekenhuis. In elk geval ziet de toekomst er niet zo somber uit. De rijksoverheid heeft het belang van Zonnestraal onder kend. De gemeente heeft een voor bereidend besluit genomen om on gewenste ontwikkelingen op het ter rein van Zonnestraal tegen te gaan. Kerkhof Wie verder zoekt naar bedreigd cul tuurgoed in Hilversum stuit op een begraafplaats uit de achttiende eeuw. Heemschut organiseerde er in het verleden twee maal een werkva kantie voor vrijwilligers om verloede ring tegen te gaan. Maar het duurde niet lang of het verval sloeg weer toe. Onderhoud werd niet gepleegd. Het kerkhof is een poepveld voor honden, er staan zelfs doelpaaltjes voor de jeugd, grafplaten zijn gebro ken. Wethouder Versloot: 'We zijn samen met de particuliere stichting Pas Op hard bezig de begraafplaats te renoveren en dan ook het groen aan te pakken. Ik hoop, dat daartoe voor het eind van dit jaar een voor stel richting college en raadscom missies kan gaan. In afwachting van de totale renovatie, die wat langer op zich laat wachten dan de bedoeling was, blijft onderhoud op dit moment inderdaad uit.' Bert Franssen Roel de Wit, voorzitter Stichting Jonge Bouwkunst: 'Als oud-wethouder van Publieke Werken van Amsterdam heb ik er een zesde zintuig voor. Ik kijk naar de bestrating en de beplanting. Dan heb ik meteen al een idee hoe de kas van de gemeente erbij staat. Komt bij na altijd uit! Als je door Hilversum loopt en je ziet dat de openbare ruim te ernstig verwaarloosd is weet je hoe de gemeentefinanciën ervoor staan.' Een gesprek met Roel de Wit, niet in zijn functie van commissa ris van de koningin in Noord-Holland, maar als voorzitter van de Stich ting Jonge Bouwkunst, die zich tot dusverre vooral met de 'Bedreigde Drie' van Hilversum heeft beziggehouden. Roel de Wit werd begin vorig jaar benaderd door Hilversumse burgers, Of hij, die Hilversum goed kende, voorzitter wilde worden van een op te richten Stichting Jonge Bouw kunst. De stad bezat jonge monumenten die allemaal tegelijk voor restauratie in aanmerking kwamen, en de nieu we stichting wilde daarvoor de be langstelling wekken, een stukje pu blic support organiseren. Bijna gelijk tijdig werd hij gevraagd voorzitter te worden van de Rijkscommissie voor de Monumenten. Op beide verzoe ken reageerde hij positief, ook omdat hij overweegt na zijn pensionering, over een half jaar, een deel van zijn tijd aan monumentenzorg te gaan besteden. Raadhuis 'Ik had echter niet de indruk,' zegt hij, 'dat op zo korte termijn zich con troverses aan zouden dienen. Dat had ik eerlijk gezegd onderschat. Vrij plotseling ontstond een heel verve lend conflict tussen de gemeente en WVC over het Raadhuis van Dudok. Na veel vijfen en zessen had minis ter Brinkman toegezegd de restaura tie te subsidiëren. Maar minister d'Ancona wilde na de eerste fase van deze restauratie het geld beste den aan restauratie van Zonnestraal. Toch, als je de stukken goed naleest blijkt dat minister Brinkman zodanige toezeggingen heeft gedaan, dat Hil versum terecht kon stellen ook recht te hebben op rijkssubsidie voor de tweede en derde fase van het Raad- R. de Wit huis. Via een motie van de Tweede Kamer heeft de minister alsnog 2 miljoen beschikbaar gesteld voor de tweede tranche. Maar daarmee is de discussie nog niet ten einde, want na de tweede fase komt er nog een derde, pas dan kun je zeggen dat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 9