'Volledige restauratie zal nog wel moeite kosten maar ik reken op de medewerking van WVC' Bert Franssen 8 Hilversums Wethouder Hugo Versloot over het Raadhuis: Vriendelijke toespraken op de Heemschut-dag zullen niet kunnen verhe len dat de drie grote Hilversumse monumenten alle bedreigd worden. Restauratiewerkzaamheden vinden op dit moment plaats aan het Raad huis. Een overzicht van de huidige stand van zaken, onder meer aan de hand van een gesprek met wethouder Hugo Versloot (D'66) van monu mentenzorg. Vanuit het oogpunt van monumen- tenbezit is Hilversum een wat merk waardige gemeente. De stad staat niet bekend als een 'monumenten- stad'. Toch herbergt de gemeente drie internationaal hoog aangeschre ven monumenten. Twee van Duiker (het Gooiland-complex en sanatori um Zonnestraal) en een van Dudok (het Raadhuis). Is in het buitenland Philips Vingbooms, die in Amster dam menig grachtenpand ontwierp, een tamelijk onbekende figuur, Du- dok en Duiker daarentegen staan als vernieuwers te boek, scheppers van unieke bouwwerken. Zo leidt de Du- dok Stichting jaarlijks 1500 tot 2000 architecten uit de hele wereld rond langs de gebouwen van Dudok. Be halve het Raadhuis realiseerde de bouwmeester nog 85 gebouwen en wooncomplexen in Hilversum. De drie bekendste monumenten worden op dit moment alle bedreigd. Restauratie is absoluut noodzakelijk, maar is een uitermate moeizame zaak. De vooruitzichten veranderen ook voordurend. Bestemming X, met veel aplomb gepresenteerd, blijkt een maand later toch niet haalbaar. Plan Y, dat het ei van Columbus lijkt, moet worden afgeblazen. Rijkssubsi die, die al binnen leek, wordt weer ingetrokken. Kortom, ieder artikel over de Hilversumse monumenten zorg is met nadruk een momentop name. Neem het Raadhuis. Subsidie, die met de vorige minister Brinkman in een soort herenaccoord was over eengekomen (zie Heemschut nov/dec 1989), waaraan de gemeen te beslist verwachtingen kon ontle nen, werd door zijn opvolger d'Anco- na geschrapt. Deze laatste had meer belangstel ling voor bescherming van het zie kenhuis Zonnestraal. Wethouder Hugo Versloot van monu mentenzorg houdt kantoor, niet in het raadhuis, maar in een onopval lend pandje even verderop, tijdelijk. Aan de muur hangt een kopie van Mondriaans Compositie van Twee lijnenhet schilderij dat zijn voor gangster, VVD-ster mevr. E. L. Weijers, verkocht om Gooiland te redden. Liet het kunstwerk haar on verschillig, Versloot denkt er anders over. En hij staat ambivalent tegen over de verkoop: het schilderij was een cadeau voor Hilversum, en dat verkoop je niet zomaar. Van de an dere kant kon een belangrijk stuk restauratie gerealiseerd worden. Versloot over het Raadhuis: 'De minister wilde subsidie geven aan Zonnestraal, maar dat heeft nog geen nieuwe bestemming en restau ratie moet dus wachten. Daarom vroeg de Tweede Kamer per motie een deelvan het geld (2 miljoen) naar het Raadhuis over te hevelen.' De restauratie, die anders stil was komen te liggen, kon daardoor ge woon doorgaan. Fase 1die de toren en een vleugel omvatte, is nu achter de rug. 'De toren is schitterend ge restaureerd,' vindt Versloot en dat ben ik met hem eens. Ten aanzien van het Raadhuis is Versloot nu niet pessimistisch meer. 'Volledige res tauratie zal nog wel wat moeite kos ten, maar ik reken op de medewer king van WVC. We hebben nog 7 miljoen te gaan.' Het werk zal in to taal ongeveer 33 miljoen bedragen. Gooiland 'Bij de restauratie van Gooiland,' zegt Versloot, 'was een fasering in gebouwd die niet te vergelijken is met de renovatie van het Raadhuis. Het was niet duidelijk waar we zou den eindigen, met name de exploita tie was volkomen onzeker. Mijn voor ganger heeft geen groen licht gekre gen van de gemeenteraad om een eigen gemeentelijke horeca-bv in het gebouw te beginnen. Ik ben de zaak opnieuw gaan beschouwen, er lag op een gegeven moment een totaal plan, maar dat is niet in het college van B W behandeld. De geesten waren op dat moment nog niet rijp voor. Dat plan omvatte niet alleen het gebouw zelf, maar ook de omge ving waarin het staat. Het een kun je namelijk niet los zien van het ander. Voordat horeca en andere zaken in het gebouw kunnen trekken moet Sanatorium 'De Zonnestraal' van J. Duiker.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 8