Literatuur 6 aan de Parklaan zijn het bekijken waard. Aan het eind van de belang rijkste zichtas ligt de kolossale neo classicistische villa 'Sonne-Heerdt', Hertog Hendriklaan 8, in 1910 ge bouwd naar een ontwerp van E. Ver- schuyl. Het Kannesheuvelpark is minder ruim van opzet, de wegen zijn gebo gen en van zichtassen is geen spra ke. De percelen en de villa's zijn klei ner. Vermeldenswaard is de villa in 'cottagestijl' ontworpen door J. W. en J. D. Hanrath (Wagnerlaan 30) en de villa ontworpen in de Engelse land huisstijl door De Bazel uit 1910 (Beethovenlaan 29). Totaal anders is de villa ontworpen door P. J. Elling, Rossinilaan 11, in de stijl van het Nieuwe Bouwen (1936). In de jaren '50 werd er een aantal bungalows gebouwd, waardoor het park minder een eenheid vertoont. Het Diergaardepark is ontworpen door Copijn, in opdracht van de eige naar van Gooilust, F. E. Blaauw. Het wegenpatroon is geometrisch vanuit een centraal plantsoen; de percelen waren zeer groot. Rijdt men nu door het park dan geeft het de indruk als of het niet voltooid is. De beste ma nier om deze parken te bezichtigen is te voet. De totaalaanleg komt dan het best tot z'n recht; het vele groen is echter vaak een belemmering. Bij zonder is dat vele belangrijke archi tecten, waarschijnlijk onder invloed van de opdrachtgevers, zulke totaal verschillende ontwerpen leverden. Hopelijk wordt het Sportpark, waarvan de tribune en entree uit 1919 werden ontworpen door Du- dok, in de route opgenomen. Ik hoor de dat er mogelijk plannen zijn die unieke monument af te breken, het geen een absolute schande zou zijn. Bijzonder het bekijken waard zijn 1(11». De villa aan Wagnerlaan 30, in Engelse cottage-stijl, gebouwd in 1926 naar ontwerp van J. W. en J. D. Hanrath. ook Dudok's woonwijken en scholen o.a. in Hilversum-Zuid Bloemen- buurt, Vogelbuurt). Ik noem de Fa- britius en Ruysdaelschool, een dub- belschool met enorme rieten kap pen. In 1985 brandde de school bij na volledig af door een rotje in het riet. De gemeente slaagde erin deze school in oude luister te herstellen. Kinderen krioelen weer lustig in en rondom de school, maar trekken ook het riet uit het dak! De Oranjeschool (1922) en de GeraniumschooI (1917), in dezelfde buurt, werden ge renoveerd en verbouwd tot wonin gen. Een wandeling door deze woonwijken, de eerste gemeentelijke sociale woningbouw, is zeer de moeite waard. Dudok Willem Marinus Dudok (1884-1974) is gedurende zijn hele loopbaan in dienst van de gemeente Hilversum geweest. Eerst als directeur van Pu blieke Werken van 1915-1927 en vervolgens tot 1954 als gemeentear chitect. Aanvankelijk werkte hij onder invloed van de Amsterdamse School en Berlage, maar vanaf 1920 kan men van een eigen stijl spreken, waarbij hij overgaat tot een kubisti sche ordening van de bouwvolumen en een vereenvoudiging van de ar chitectonische vorm. Het gebruik van baksteen blijft hij trouw en wist hij tot in de kleinste details te verwerken; het decoratieve element wordt niet geschuwd. Steeds terugkerende ele menten zijn bijzonder vormgegeven torens, gekleurde tegels en het spe len met de verschillende bouwvolu men. Dwaalt men door Hilversum dan zijn Dudok's scheppingen bijna overal herkenbaar. De route, die door de Dudokstichting werd samen gesteld telt 75 nummers! Het is ver heugend te melden dat zeer recent 17 scheppingen van Dudok op de Rijksmunomentenlijst zijn geplaatst. Het raadhuis (1931), waar de Du- dokroute begint, noemt men het hoogtepunt in zijn oeuvre. De lande lijke Heemschutdag zal daar eindi gen, waarbij men nog de mogelijk heid heeft gedeelten van het raad huis te bezichtigen, waarvan de res tauratie in volle gang is. Eén Heemschutdag is echter on voldoende om de rijkdom aan bouw kunst te bewonderen; een rijkdom waar Hilversum zelf voortdurend mee worstelt, maar waar heel Ne derland in feite verantwoordelijk voor is. Faber, S. De ontwikkeling van Hilver sum. 'Gemeentewerken', 1984, sep tember, p. 218-222. Fanelli, G. Moderne architectuur in Nederland 1900-1940. Den Haag, 1978. Haan, Jannes de. Gooische villapar ken; ontwikkeling van het buitenwo nen in het Gooi tussen 1874 en 1940. Haarlem, 1990. Idsinga, T. Zonnestraal; een nieuwe tijd lag in het verschiet. Amsterdam, 1986. Molema, J. Ir. J. Duiker. Rotterdam, 1989. Monumenten in Hilversum; deelge bied-rapporten van de monumenten commissie met voorstellen voor plaatsing op de gemeentelijke monu mentenlijst. Inmiddels zijn er drie verschenen in 1989, 1990. I/Vesferman, L. J. De boerderij van Houtman. Hilversum 1991.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 6