SSsPStea 1 5 Villa Vogelsangh aan Nimrodlaan 12. Een kolossale neo- renaissance villa, nu in gebruik als bejaardentehuis. In 1913 gebouwd naar ontwerp van C. de Groot en Kruisweg. dingen vrij in te delen, zowel hori zontaal (niveauverschillen) als verti caal. Johannes Duiker (1890-1935) is een van de belangrijkste vertegen woordigers van het Nieuwe Bouwen. Zijn vroege dood is de oorzaak dat hij bij leven geen internationale be roemdheid is geworden. Het oeuvre dat hij naliet was niet omvangrijk ge noeg. Duiker was een sociaalvoe lend mens en zijn architectuur is het resultaat van een behoefte aan een voud, hygiëne, licht en lucht; wars van elitaire en esthetische stijlstro mingen. Om met zijn eigen woorden te spreken: 'wij zullen ons omringen van een lichte, zonnige architectuur, uitgevoerd in een minimum aan ma teriaal'. Hoogtepunt in zijn oeuvre is v sanatorium Zonnestraal 1926- 1928), dat het ideaal van het Func tionalisme benadert: een gewichtlo ze architectuur, gemaakt van licht, Fanelli p. 153). Dit wordt bereikt door het nadrukkelijke gebruik van glas- en betonwanden gevat- tussen' het stalen skelet. Wandeling De ochtendwandeling in het cen trum, door Hilversummers nog steeds het dorp genoemd, is onder leiding van de Stichting Hilversum Pas Op\ Zij zet zich in voor het be houd van historisch en architecto nisch belangrijke gebouwen, waar van een aantal in de wandeling is opgenomen. De stichting koopt, res taureert en adviseert derden bij res tauratie. Het eerste object dat u ze ker te zien krijgt, huisje 'Pas Op' ge naamd, werd in 1982 vlak bij de oor spronkelijke plaats herbouwd. De route gaat langs de N.H. Kerk, die na de laatste brand in 1971volledig werd gerestaureerd. Wat rest van de middeleeuwse dorpskerk is de laat 15de eeuwse toren, die ondanks de vele branden haar oorspronkelijke uiterlijk wist te behouden. Naast de kerk een tuinkoepel, waarvan be houd en restauratie te danken zijn aan de inspanningen van 'Pas Op!' Het Oude Raadhuis, eveneens aan de Kerkbrink, verbergt het casco van het oude rechthuis uit 1767. In 1882 werd er als het ware een schil om het rechthuis gebouwd en kreeg het een Neo-Classicistisch uiterlijk. Se dert 1988 heeft het Goois Museum in het gebouw een passend onder komen gevonden. Verder zullen be zocht worden het complex rijksmo numenten aan de Laanstraat en de St Vituskerk, van P. J. H. Cuypers en diens zoon Jos. Th. T. Cuypers. De uitvoering van deze neo-gotische vijfbeukige kruisbasiliek stond onder leiding van K. P. C. de Bazel. Bijzon der aan de kerk is de extreem hoge Westtoren (de hoogste uit het werk van Cuypers) en het feit dat de oor spronkelijke inventaris nog groten deels aanwezig is. De trots van 'Pas Op!' is de on langs gerestaureerde boerderij van Houtman aan de Langestraat, die torische Kring Albertus Perk. Op de nominatie staan o.a. de Noord-Wes telijke villaparken, te bereiken via de 's-Gravelandseweg. Aan deze oude toegangsweg staan een aantal op merkelijke bouwwerken. De opval lendste is het chalet op nr 144, vroe ger koetshuis en woonhuis, beho rend bij het landhuis 'Quatre-Bras', dat in 1925 verkaveld werd. Het koetshuis, volledig opgetrokken uit grenen delen, werd ontworpen door A. Salm (1857-1915) in 1889 en is zeer rijk versierd met neo-classicisti- sche ornamenten. Het werd in 1954 verbouwd tot kerk. Ook fraai is villa 'Zonnehoek' op nummer 166, in 1902 gebouwd naar ontwerp van J. H. Slot. Kenmerkend zijn de Ju- gendstilornamenten. Via de Hoflaan bereikt men het Nimrodpark. Hoflaan 2 uit 1902, eveneens van Slot, is een van de eerste villa's die in het park werden gebouwd; een voorbeeld van BuitenJiuis 'Hof-en Haerd' uit-1906. Een,van de eerste buitens in het Diergaar-depark. helaas nog wat-verlaten tegen een groot braakliggend terrein aan ligt. Bestuurslid van 'Pas Op!', mevrouw, L. J. Westerman schreef een aardig boekje over de boerderij, waarin de geschiedenis en het verloop van de restauratie verteld wordt. In het boekje zijn vele oude foto's, tekenin gen en acten afgebeeld. Het dorp stond ooit vol met dergelijke boerde rijen. Bovenstaande is slechts een willekeurige keuze uit de beziens waardigheden tijdens de wandeling. Bustocht Na de lunch in het onlangs gerestau reerde Gooiland, wordt u in de gele genheid gesteld een bustocht te ma ken. Bij het ter perse gaan van deze aflevering van Heemschut was de route nog niet helemaal bekend. Waarschijnlijk is deze onder leiding van vertegenwoordigers van de His- een stadse-vakwerkvilla. Impone rend is de ingangspartij, dië een kas- teertoren met kantelen verbergt tus- senalle jugendstildetails. Het Nimrodparkjt Q99-~\ 902), Kannesheuvelpark (1902/3) -en Dier gaardepark (1904/7) zijn hef.resul- taat van de grote vraag naar villa's in' het Gooi rond 1900. De exploitanten kozen voor een ruime opzet, met name in het geval van het Diergaar depark. De ruimtelijke en landschap pelijke inrichting met de nadrukkelij ke zichtassen speelden een belang rijke rol. Het Nimrodpark (22,5 ha) werd ontworpen door de tuinarchi tecten Smit en Schultz en is geïnspi reerd op de Engelse landschapsstijl, met rechte en gebogen lijnen. De ex ploitanten verkochten percelen, maar lieten zelf ook villa's bouwen, die zij te huur aanboden. Vooral de neo-renaissance villa's en entourage

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 5