Stijlvol Hilversum Annemarie ten Cate 4 Excursiedoel Landelijke Heemschutdag op 5 oktober: Het ontbreekt Hilversum niet aan publiciteit wat betreft het gemeentelij ke beleid. Er is sprake van een zekere creativiteit in het zoeken naar op lossingen voor de voortdurende financiële problemen. Of men het er mee eens is of niet, is een ander punt. De gebouwde erfenis, met name uit de eerste helft van deze eeuw, is een enorme last op de schouders van de gemeente. De decentralisatie van de Monumentenzorg is voor Hilversum dan ook geen uitkomst en heeft in feite de last alleen maar verzwaard. Laten we de problemen tijdelijk voor lief nemen en op de Landelijke Heemschutdag op 5 oktober onbekommerd bekijken wat Hil versum aan schoonheid op het gebied van bouwkunst te bieden heeft en vooral ook hoe verschillend van stijl. De zuidgevel van landhuis 'Quatre Bras' (ontwerp A. Salm) te Hilversum. Oosterspoorweg Tot het midden van de vorige eeuw verschilde Hilversum, behalve als het gaat om enige industriële ontwik keling, niet veel van de overige dor pen in het Gooi, met hun hoofdzake lijk agrarische bestemming temidden van bossen en heidevelden. Het dorp was arm en brandde bovendien in de 18de eeuw tot tweemaal toe bijna volledig af. Vanaf 1874 het jaar waarin de Oosterspoorweg (Amster- dam-Amersfoort) in gebruik werd ge nomen, kende Hilversum echter een fenomenale groei. Van 6711 inwo ners in 1871 tot 55.000 in 1930. Hil versum groeide in 50 jaar uit van klein dorp tot een middelgrote Ne derlandse gemeente. De tegenstel ling tussen arme textielarbeiders en de elitaire bovenlaag van fabrikanten en jaarlijks terugkerende zomergas ten, was groot. In tegenstelling tot de andere dorpen in het Gooi bleef Hil versum naast een forensenplaats, een nederzetting met een industrie en vooral ook het aantal woningzoe kenden zette zich voort tot in de ja ren zestig, toen de maat vol bleek. Er waren geen uitbreidingsmogelijk heden meer, noch voor industrie Villa aan Hoflaan 2 te Hilversum. noch voor woningbouw. Hilversum zit klem tussen de eigendommen van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Omroepstad Van grote invloed is de vestiging van de Nederlandse Seintoèstellen Fa briek (NSF) in 1918 geweest, de ont wikkeling van de draadloze omroep, waardoor Hilversum uitgroeide tot omroepstad van Nederland. De om roepen werden gezamenlijk de grootste werkgever van Hilversum. Aanvankelijk verspreid over de ge meente kregen ze later het zoge naamde omroepkwartier aan de noordkant toegewezen. Een be zwaarlijk neveneffect is dat in een aantal monumentale villa's door om roeporganisaties kantoren gevestigd werden, een ontwikkeling die men in de toekomst hoopt terug te draaien. Een bezoek waard zijn overigens de vroegste studio's van de verschillen de omroepen: De KRO studio (Em- mastraat 52) van W. A. Maas uit 1936/9: de VARA studio (Heuvellaan 33) uit verschillende perioden (1932- 1952) door A. Eibink, J. A. Snelle- brand, B. Merkelbach en P. J. Elling De AVRO studio ('s-Gravelandseweg 52) van B. Merkelbach en Ch. Kar- sten uit 1934. Woonfunctie Voor de aanleg van de spoorlijn wer den de eerste villa's gebouwd langs de toegangswegen naar het dorp zo als de 's-Gravelandseweg en de Utrechtseweg. De hausse kwam echter na de aanleg van de spoorlijn in 1874; de grond was goedkoop en menig forens vestigde zich graag in het natuurrijke Hilversum. De villa parken werden ontwikkeld door ex ploitatiemaatschappijen, die door tuin- en landschapsarchitecten de parken lieten ontwerpen. Door de verhoging van de belastingdruk en door de economische ontwikkelingen kwam aan de komst van de welge stelde forens tegen 1918 een einde. De groeiende industrie had een snel le toename van de arbeidersbevol king tot gevolg. Arbeiderswoningen werden geprojecteerd ten oosten van de spoorlijn en later ook in Hil- versum-Zuid. Vanaf 1916 nam de gemeente het initiatief voor sociale woningbouw. De woningbouw naar ontwerpen van Dudok is ruim opge zet, met veel groen. Zij toont duide lijk de invloed van de Engelse tuin stadgedachte. Dudok's sociale wo ningbouw oogstte overigens in bin nen en buitenland direct al veel lof. Middenstandswoningen, ook voor fo rensen, werden tussen 1920 en 1940 vooral in Hilversum-Zuid ge bouwd. Om de verdere groei in de hand te houden, ontwikkelde ge meentearchitect Dudok zowel in 1915 als in 1933 uitbreidingsplannen voor Hilversum, het laatste 'Beëindi gingsplan' ging uit van een maximale bevolking van 100.000 inwoners en heeft uiteindelijk (op de naoorlogse Kerkelanden na) de vorm van Hilver sum bepaald, latere pogingen tot grensverlegging faalden. De laatste uitbreidingsmogelijkheid is de Hilver- sumse Meent geweest. Hilversum heeft z'n grenzen bereikt; wat rest is stadsvernieuwing. Nieuwe Bouwen Wie aan de Heemschut-dag deel neemt wordt op 5 oktober ontvangen in cultureel centrum Gooiland, dat tussen 1934 en 1936 werd gebouwd als 'Grandhotel' en schouwburg. Het verhaal vertelt, dat de zieke Duiker een jaar voor zijn dood in bed een aantal schetsontwerpen maakte, die door P. Elling en G. W. Tuijnman werden uitgewerkt. De bouw ge schiedde onder supervisie van Dui kers oud-compagnon Bijvoet. De hoofdconstructie wordt gevormd door een staalskelet, hetgeen de mogelijkheid bood de ruimteschei-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 4