w "I Heemschut probeert pand aan Almelose Hofstraat van verbouwing te redden Heemschut redt zijgevel van Kampense Kok-panden Lof voor Drentse monumentennota Romeins badhuis gerespecteerd Van Nispen weg bij Rijksdienst Heemschut in actie 42 Almelo - Heemschut stelt alles in het werk om een pand in de Almelose Hofstraat van verbouwing te redden. Probleem daarbij is echter dat het pand niet beschermd is. Wel is het belendende gebouw, waarmee het pand een eenheid vormt, een rijks monument. Om nu het pand van verbouwing te redden, probeert Heemschut steun te krijgen van de gemeente Almelo. Het liefst zag de Bond, dat het pand werd toegevoegd aan de gemeente lijke monumentenlijst. Formeel kan de gemeente Almelo niets tegen de verbouwing beginnen. Drie uur voor dat de Raad een besluit over het pand zou nemen, vroeg de nieuwe eigenaar namelijk een bouwvergun ning aan.Heemschut Overijssel on derzoekt de mogelijkheden van een lobby bij de nieuwe eigenaar. Deze wil in het pand een juwelierszaak openen. De daarvoor geplande ver bouwing zal echter ten koste gaan van de monumentale waarde. Kampen - Heemschut heeft gedaan gekregen dat de middeleeuwse zij gevel van de zogenaamde Kok-pan den in Kampen in zijn oorspronkelij ke staat gehandhaafd blijft. De Kok panden worden aan de kant van de bewuste gevel begrensd door een ongeveer een meter brede, karakte ristieke steeg met luchtbogen. Reeds in 1990 diende Heemschut een bezwaarschrift in tegen de sloopplannen voor de als rijksmonu ment geregistreerde Kok-panden. De bedoeling van het bezwaarschrift was, de zijgevel en de daaraan ver bonden luchtbogen van sloop te red den. Minister d'Ancona van WVC en de Rijksdienst voor de Monumenten zorg twijfelden echter aan de histori sche en architectonische waarde van de zijgevel en de luchtbogen en verleenden de sloopvergunning. Omdat deze beschikking echter aan de Raad van State zou kunnen wor den voorgelegd, gaf de gemeente Kampen opdracht de zijgevel alsnog in te passen in de verbouwingsplan nen. Een procedure bij de Raad van State zou een enorme vertraging voor de verbouwing betekenen. De Kok-panden danken hun naam aan drukkerij en uitgeverij Kok die daar vroeger gevestigd was. Sinds 1988 zijn de panden eigendom van de gemeente Kampen. Op de plaats van de te slopen panden komen een vestiging van het kledingbedrijf C. en A. en een aantal bovenwonin gen. Assen - Heemschut Drenthe juicht het initiatief van de provincie Dren the om een beleidsnota Monumen tenzorg op te stellen toe. In een brief aan GS schrijft Heemschut de uit gangspunten van de nota en de voorgestelde taakverdeling tussen provincie en gemeenten te kunnen onderschrijven. Daarmee ontstaat echter nog niet automatisch een goed beleid. Het is dan ook goed, dat gemeenten als Ruinerwold en Meppel een eigen monumentenver ordening hebben opgesteld. Heemschut deelt uiteraard de opvat ting, dat ook particuliere monumen ten-organisaties een belangrijke rol blijven spelen. Zij onderstreept de gedachte om de Provinciale Monu mentencommissie te versterken. Daardoor kan het provinciale beleid ook meer gezicht krijgen. Heem schut vraagt GS uitdrukkelijk een ter mijn vast te stellen, waarop het mo numentenbeleid vanuit diverse in valshoeken wordt geëvalueerd. Zij spreekt de wens uit, dat het college zo snel mogelijk tot concrete actie en nieuwe initiatieven overgaat. Vleuten-De Meern - De gemeente heeft schriftelijk toegezegd, dat, bij de aanleg van de noordelijke rand weg in elk geval een afstand in acht zal worden genomen van minimaal tien meter rondom de fundamenten van een romeins badhuis ter plaatse tot het weglichaam. Het tracé van de weg zal worden bepaald aan de hand van archeologische sonderingen. Bo vendien is de gemeente bereid na het onderzoek het tracé met de plaat selijke historische vereniging en Heemschut te bespreken. Met deze toezegging is tegemoet gekomen aan de bezwaren van Heemschut, dat hierop zijn bezwaarschrift introk. De gemeente zal 50.000,- betalen om het verkennend onderzoek te kunnen bekostigen. De directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Jhr. ir. L. L. M. van Nispen tot Sevenaer, heeft op 1 mei zijn functie ter beschikking ge steld. Van Nispen was van 1976 tot 1986 directeur Restauratiezaken en Jhr. ir. L. L. M. van Nispen tot Sevenaer. tevens plaatsvervangend hoofddirec teur van de RDMZ. Sinds 1986 was hij directeur, welke functie eerder als hoofddirecteur werd aangeduid. Van Nispen heeft steeds een duide lijke eigen visie op de monumenten zorg gehad en daarmee zijn stempel gezet op een nieuwe denkwijze bij de Rijksdienst, die bij een organisa tie als Heemschut in goede aarde viel. Onder Van Nispen verschoof namelijk de aandacht voor het be houd van het individuele historische gebouw naar een voor de hele ruim telijke context, waarin dat gebouw staat. Steeds meer kwam in het be leid niet alleen het object maar ook de ruimtelijke structuur van de ge bouwde omgeving centraal te staan. Met de voltooiing van een beleidsno ta voor de RDMZ over deze bredere aanpak acht Van Nispen zijn rol in de oriëntatiefase over de toekomst van de Rijksdienst afgesloten. JK Vervolg van pag. 40 De regio-bijeenkomsten worden voorbereid door de Begeleidings commissie Decentralisatie, waarin de heren C. Staal, A. Gijsbers, J. Soelsen B. Duimel zitting hebben. Deze commissie heeft van het be stuur de taak gekregen om een prak tisch plan van aanpak op te stellen, waarin geformuleerd staat wat een p.c. moet doen en met welke midde len om decentraal het werk van Heemschut vorm en inhoud te ge ven. De commissies wordt verzocht tevo ren bij het landelijk bureau even te melden hoeveel personen per com missie kunnen worden verwacht. Graag wil de begeleidingscommissie ook elke p.c. in de gelegenheid stel len onderwerpen en vragen, die zij aan de orde wil stellen, van te voren via het landelijk bureau aan de com missie ter kennis te brengen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 42