Bezwaren tegen plan stationsgebied blijven Heemschut-agenda Giften-actie Verbouwing Korenmetershuis Excursie naar Enschede Oproep Heemschut-leden Noord-Holland Twee regio bijeenkomsten over decentralisatie Heemschut Vereniging 40 vloeden van renaissance en barok). De dakbekroning is typerend voor de eerste stadsarchitect van Sittard. De kruiskozijnen vormen een aardige reminiscentie aan de fameuze Maas- landse Renaissance. Bovendien is het pompstation een getuige van een belangrijk moment in de ontwik keling van de industrialisering van Sittard: de aanleg van het waterlei dingnet. Zoals elders watertorens met recht gezien worden als belang rijke relicten van deze ontwikkelings fase geldt dit ook voor dit monument van industriële archeologie. Dit geldt te meer, waar de provincie in haar nieuwe monumentenbeleid speciaal de aandacht vestigt op het industrië le erfgoed van vóór 1940. Heem schut vraagt het monument op een of andere wijze te integreren in het nieuwe industrie-gebied. Groningen - Ook nu het stedebouw kundig plan voor het Stationsgebied NW is gewijzigd blijft Heemschut bij zijn bezwaren tegen het plan. In een brief aan de gemeente schrijft Heemschut zich erover te verbazen, dat de gemeente na bijna 1 1/2 jaar nog steeds plankwaliteiten tolereert, die indruisen tegen de meest ele mentaire grondbeginselen omtrent vorm en functie, waar een verant woord ruimtelijk beleid vanuit dient te gaan. De randvoorwaarden, die de ge meente hanteert, geven de project ontwikkelaar c.s. volledig vrij spel, waardoor er in plaats van een stede bouwkundig concept een ruimte-brij ontstaat, die slechts het resultaat is van een aantal architectuur-inciden ten, voortkomend uit een verregaan de autonomie, die de architectuur wordt toegekend. J.K. Vervolg rubriek op pag. 42 10 augustus Excursie Heemschut-Noord-Brabant naar Oirschot (zie vorige Heemschut) 7 september Excursie Heemschut-Limburg naar Zuid-Limburg, (zie vorige Heem schut) 14 september Open Monumentendag (zie pag.24) 28 september Ledendag Heemschut Noord- Holland (zie pag.40) 5 oktober Landelijke Heemschutdag in Hilver sum (zie pag.7) 11 oktober Excursie Heemschut-Overijssel naar Enschede, (zie pag.40) 12 oktober Regiobijeenkomst over decentralisa tie Heemschut te Zwolle, gevolgd door excursie (zie pag.40) 17 oktober Onthulling Dijkpaal te Wilsum (bij IJsselmuiden, Overijssel) om 15.30 uur. 19 oktober Regiobijeenkomst decentralisatie van Heemschut te Den Bosch, ge volgd door excursie (zie pag.40) De jubileum-giftenactie t.b.v. het werk van Heemschut slaat goed aan. Wie het jubilerende Heemschut nog wat wil schenken kan dat doen op giro 4702230 met vermelding van 'Jubileumgift Heemschut'. In het de- cember-nummer van Heemschut zul len we de giftenactie verantwoorden. Van 12 augustus tot halverwege ok tober wordt het Korenmetershuis, waarin het landelijk bureau van de Bond Heemschut is gevestigd, in wendig opgeknapt. Het bureau zal die tijd wat gebrekkig gehuisvest zijn in een belendend tijdelijk optrekje. In die periode zijn de bureau-medewer kers moeilijker bereikbaar. We blij ven telefonisch bereikbaar via alleen nummer 020-6225292 maar u wordt toch verzocht in die tijd zoveel mo gelijk schriftelijk met het bureau te corresponderen. Wij verontschuldi gen ons alvast voor dit ongemak. Heemschut Overijssel organiseert op vrijdag 11 oktober een excursie naar Enschede. Leden van Heemschut met hun introducés kunnen deelne men. Dit jaar wordt Enschede be zocht. Het programma vermeldt naast de ontvangst in en de bezichti ging van het fraaie stadhuis (arch. Friedhoff, 1930) een busroute langs andere jonge bouwkunst, de prachti ge Usseler es met zijn monumentale boerderijen en de universiteit van Twente (jongste bouwkunst.) De kosten bedragen ongeveer 25,-, waarin begrepen de bustocht, koffie, lunch en middagthee. Men kan zich opgeven bij het Oversticht, Zwolle, tel. 038-213257. In het oktobernummer van 1990 heeft de Provinciale Commissie Noord Holland Heemschutleden op geroepen bijeen te komen om kennis te nemen van de nieuwe Monumen tenwet. Dit om zo adekwaat mogelijk op de decentralisatie van de monu menten te kunnen inspelen. Een der tigtal leden reageerde. Hiervan volg den 17 leden de cursus 'Gemeente lijke Monumentenzorg', die voor de P.C. Noord-Holland door de Nationa le Contactcommissie Monumenten zorg (N.C.M.) werd georganiseerd. Afgezien van de cursus-avonden kwam deze groep leden nog twee keer bijeen in Amsterdam. Besloten is regelmatig bijeen te komen ergens in de provincie, om ter plaatse mo numenten te bekijken en te besprek ken en om kort te vergaderen over diverse zaken de P.C. Noord Holland betreffende. Zaterdag 28 september 1991 komen we weer bij elkaar, nu in Huizen. We verzamelen om 13.50 uur voor het 'Bakkerij Museum', dat met rich tingbordjes is aangegeven. Van 14.00 tot 16.00 uur zullen we onder deskundige leiding Huizense monu menten en probleemgevallen bekij ken, waarna we van 1600 tot 17.00 uur vergaderen. Omdat het allerminst de bedoeling is dat er een exclusieve groep Heem schutleden uit Noord Holland ont staat, plaatsen we weer een oproep. Bent u Heemschutlid, heeft u inte resse om op 28 september Huizen te bezoeken? Belt u dan vóór 15 september a.s. met J.A.F. Soels. tel. 02269-1294. J.A.F. Soels. Om de problemen bij de uitvoering van de decentralisatie van het werk van Heemschut nog eens goed met de provinciale commissies door te nemen organiseert het Dagelijks be stuur in het najaar twee regio-bijeen komsten. Voor de noordelijke regio is er een bijeenkomst op 12 oktober te Zwolle in Grand Hotel Wientjes, Sta tionsweg 7. Aanvang: 12 uur. Voor de zuidelijke regio is er een bijeen komst op 19 oktober in Den Bosch in het Eurohotel aan Hinthamerstraat 63. Ook deze bijeenkomst begint om 12 uur. Beide bijeenkomsten worden gevolgd door een stadsexcursie. Vervolg op pag. 42

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 40