39 Beschermd Stadsgezicht Klein Vossenhol Blij met provinciaal beleid Waterpompstation behouden Heemschut in actie Elburg - De gemeenteraad van El- burg heeft op 22 november 1990 be sloten de doelstellingen van het be schermende bestemmingsplan 'Bui ten de Veste' niet langer te handha ven. Als gevolg hiervan kunnen in het beschermde stadsgezicht verschillende vrijstaande woningen worden gebouwd. Voorheen gebeur de dit al incidenteel, maar omdat 'ge lijke gevallen' gelijk moeten worden behandeld, staat het licht nu hele maal op groen. Heemschut vindt dit niet terecht. 'Wij zijn tot de conclusie gekomen dat de verschillende gevallen binnen het beschermde gezicht ruim voldoende van elkaar verschillen om een ver schillende beoordeling te rechtvaar digen. Sterker: de plekken verschil len kwalitatief zelfs zodanig van el kaar dat uitsluitend toepassing van het gelijkheidsbeginsel niet aan de orde is. Deze conclusie geldt ook voor het Begijnendijkje, de Oude Kerkhofsweg, de Oude Bleeksweg en de Kamperdijk.' Heemschut vraagt de gemeenteraad om 'het gehele beschermde gezicht te onderwerpen aan een nadere analyse van te beschermen waarden per plek, eventueel te koppelen aan een documentatie van allerhande omstandigheden per plek die van belang kunnen zijn voor de toe komst. In de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht en in de beschermende bestemmingsplannen komen passa ges voor die zich al (beperkt) uit spreken over een ruimtelijke differen tiatie van te beschermen waarden. Het gevraagde (kleinschalige) onder zoek is bedoeld als een aanvulling hierop en een detaillering ervan. Deze aanvullende waarde-analyse biedt een toetssteen voor het al dan niet toestaan van plaatselijke afwij kingen van het geldende bestem mingsplan. Dit nieuwe referentieka der vormt zo een belangrijk instru ment om het huidige, voortsluime- rende conflict tussen het bescher mende beleid en het gelijkheidsbe ginsel op te lossen.' Ede - De gemeentelijke monumen tencommissie van Ede heeft B&W eenparig geadviseerd de Villa Klein Vossenhol (1882) te Bennekom te plaatsen op de gemeentelijke monu mentenlijst. De commissie onder schrijft hiermee de verzoeken van Heemschut, Dorpsraad Bennekom en de buurtbewoners. Omdat de ei genaar (een stichting) het perceel wil verkopen, zijn zij bang voor sloop ten behoeve van grootschalige nieuwbouw. De gemeente heeft de eigenaar via een aanschrijving ingevolge art. 25 van de Woningwet gemaand tot het treffen van 'voorzieningen' vanwege het verwaarloosde uiterlijk. Heem schut is hierover verontrust. 'De wet telijk geboden keuze tussen 'op knappen' of 'slopen' zal in dit geval eerder een aansporing zijn tot sloop Het beroemde gebouw van de voormalige Nederlandsche Handel Maatschappij -de voorganger van de ABN, die er nu zit- is door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg namens minister d'Ancona aangewezen als Rijksmonument. Met dit grootse gebouw toonde architect K. P. C. de Bazel, een van de oprichters van de Bond Heemschut, zijn kosmopolitisch karakter. Het gebouw laat invloeden zien van Amerikaanse architecten als Sullivan en Frank Lloyd Wright. (foto RDMZ) dan tot het treffen van voorzienin gen. De eigenaar rekent het immers niet tot zijn taak om alsnog de onder- houdslast van dit gebouw op zich te nemen, omdat zijn statutaire doel stelling zich beperkt tot fondswerving voor de gezondheidszorg.' Volgens Heemschut is de ontsiering niet zo ernstig dat de behoudens waardigheid en de gebruiksmogelijk heden van het pand in het geding zijn. Ook de bouwkundige kwaliteit is niet zo slecht dat deze problemen aan de orde zijn of dat het gebouw gevaar of hinder veroorzaakt. Heem schut verzoekt de gemeente de aan schrijving ingevolge de Woningwet in heroverweging te nemen teneinde de sloopdreiging te verkleinen en de mogelijkheden voor handhaving te verruimen. Merkwaardig is dat de gemeente tot 1 mei zelf huurder (met onderhouds plicht) was van de meest verwaar loosde helft van het pand. De ge meentesecretaris is tegelijk secreta ris van de stichting die het pand in eigendom heeft. Abele Reitsma Maastricht - Heemschut is ingeno men met de onlangs verschenen nota 'Provinciaal Monumentenbeleid Limburg', waarin de Provincie aan geeft hoe in de toekomst gestalte te geven aan een eigen beleid van de provincie voor het behoud van het monumentale erfgoed. In een brief aan het College van GS schrijft Heemschut het positieve standpunt van de Provincie t.o.v.. de monumenten erg op prijs te stellen. Het is uitstekend, dat de provincie met een eigen provinciale monu mentenlijst komt. Overigens hoopt Heemschut, dat dit niet ten koste gaat van Rijksmonumenten. Bovendien gaat Heemschut ervan uit, dat het provinciaal budget in de toekomst verhoogd zal worden, wil zij haar eigen beleid ook kunnen re aliseren. Sittard - Heemschut doet in een brief aan B. en W. een beroep op het col lege zuinig te zijn op het oude water pompstation bij de Bergerweg. Dit n.a.v. de herinrichtingsplannen van de gemeente voor het terrein aan die weg, dat een industriebestemming heeft. Het station uit 1915 van architect Wielders is een markant voorbeeld van diens eclectische periode, (in-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 39