Tuinenstichting Nationaal Restauratiefonds Kleinste huisje 750ste 'gediplomeerde' vrijwillige molenaar Renaissance in Friesland Redt Catharinakerk Nieuws uit de provinciën 38 De historische buitenplaats De Breul te Zeist is officieel aangewezen als Rijksmonument. Het 19de-eeuwse gebouw heeft een classisistisch hoofdgebouw, een koetshuis, een ijskelder en een park in landschapsstijl. Het diende decennia lang als jongenskostschool van de Jezuïetenorde en is nu in gebruik bij het bedrijfsleven, (foto RDMZ) Utrecht De Telegraaf had een interview met mevrouw Hengeveld-Brand. Zij is se cretaris van de Nederlandse Tuinen stichting. In de afgelopen jaren voer de de stichting actie tegen onteige ningsplannen en probeerde ze tuinen in oude staat terug te brengen. On derhandelingen met de gemeente Zeist leidden tot het handhaven van het onderhoudsbudget voor de Diept- etuin. Gesprekken met de provincie Noord-Holland hadden als resultaat, dat deze provincie voorlopig zes bij zondere tuinen op de provinciale mo numentenlijst heeft gezet. Volgens mevrouw Hengeveld worden vele tui nen onvoldoende beschermd. Vooral tuinen uit de periode 1850 tot 1940 worden vaak bedreigd, tuinen van ou dere datum hebben het makkerlijker. Het Nationaal Restauratiefonds is be zig zijn taken te verruimen. Dat blijkt uit het Jaarverslag over 1990. Zo wijst men op de groei van het Revol- ving Fund. Dit wordt opgebouwd uit rente en aflossingen van eerder vers trekte restauratie-hypotheken. Door deze rente en aflossingen kunnen weer andere hypotheken worden ver strekt voor financiering van nieuwe restauraties. 'Een soort recycling van geld dus,' schrijft voorzitter Pieter van Vollenhoven in het jaarverslag. In 1990 verstrekte het fonds 91 miljoen gulden aan restauratiesubsidies, een stijging van 28 miljoen ten opzichte van het jaar daarvoor. Verder heeft het Nationaal Restaura tiefonds zijn werkterrein uitgebreid naar de particuliere woningverbete ring. Het geld van het fonds wordt nu niet alleen meer aangewend voor de monumentenzorg, maar ook voor de stadsvernieuwing. Volgens Van Vol lenhoven wordt het voor gemeenten steeds interessanter gebruik te ma ken van het Restauratiefonds. Noord-Holland Het kleinste huisje van Schermer- horn wordt gerenoveerd. Het huisje uit het midden van de vorige eeuw heeft een oppervlakte van nauwelijks 25 vierkante meter, inclusief keuken tje en schuurtje. Het is gebouwd in een periode van pure armoede en de stichting die het heeft laten op knappen ziet het dan ook als een monument van de armoede. Het wordt ingericht als een stijlkamer met bedstee en dergelijke en het kan gebruikt worden voor vergaderingen van kleine gezelschappen. Bestem ming als museum lijkt de stichting wat hoog gegrepen. Op 11 juni deed G. Schouwmans uit Weesp examen voor het getuig schrift vrijwillig molenaar. Hij was de 750ste, sinds de vereniging De Hol- landsche Molen vrijwilligers opleidt voor het omgaan met molens. Het is volgens de vereniging van groot be- Als zesde Monument van de Maand in 1991 staat in september de re naissance in Friesland centraal. In 1991 is het precies 400 jaar ge leden dat in Franeker het stadhuis werd voltooid. Voor de Stichting Mo nument van de Maand een mooie aangelegenheid om in september de renaissance in Friesland onder de loupe te nemen. Net als anders is dit Monument van de Maand geo pend op vrijdag, zaterdag en zon dag van 13.00-17.00 uur. Daar naast is het stadhuis op doorde weekse dagen geopend van 9-12 uur en van 13-16 uur. Heel belangrijk voor de onwikke- ling van de renaissance in Neder land is de Leeuwarder schilder, grafi cus, theoreticus en auteur Hans Vre- demans de Vries (1526-1606) ge weest. Red. lang voor de instandhouding van molens, dat deze op gezette tijden draaien en malen. 'Molens horen niet stil te staan,' zo wordt gesteld, bovendien vallen bij regelmatig ge bruik gebreken eerder op, die vaak met weinig kosten door de molenaar te verhelpen zijn. Tijdens de mole naarsopleiding moeten vrijwilligers minimaal 150 uur op hun lesmolen doorbrengen. Er wordt geëxami neerd op praktische vaardigheid en theoretische kennis. B.F. De Stichting Catharina Cultureel in Doetinchem heeft leidekker Hendrik Limp uit de motteballen gehaald om als speerpunt te dienen voor een blij vende reddingsactie voor de in oor sprong 14de eeuwe Catharinakerk. Limp viel op 22 mei 1683 van het dak van de toren, maar bracht het er levend af omdat zijn schoen bleef haken achter een ijzeren punt in het dak. De schoen, die in het stadsmu seum is te bewonderen, loopt als symbool van herkenning door de ac tie. Wie donateur van Catharina Cul tureel wordt krijgt een dasspeld of een bedeltje in de vorm van een schoen.Het reddingsplan, in de vorm van een sponsoractie, kent een lage drempel om het bereik zo groot mo gelijk te maken. Voor 15,- is men reeds donateur. Een hoger bedrag is extra welkom. Wie donateur wil wor den wordt verzocht zijn bijdrage over te maken op rekeningnummer 31453633300 bij de Rabobank in Doetinchem, ten bate van de Stich ting Catharina Cultureel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 38