Omdat je niet alleen aan het verleden denkt, maar ook aan de toekomst. De ijskelder van Huis Doorn Delta Lloyd. Voor alles waar je zuinig op bent. delta lloyd Correcties 37 Het IJskelderbos te Doorn ontleent er zijn naam aan: de ijskelder van het Huis Doorn. Het betreft hier een kelder van steen die ge heel met zand is omgeven zodat er een heu vel ontstond. In deze kelder die bereikbaar was door een ongeveer zeven meter lange gang, werd het ijs opgeslagen. Dat was in de winter uit de wateren rondom Huis Doorn, waartoe de kelder behoorde tot 1921ge zaagd en in de kelder gestort. Op een bed van zaagsel, dat samen met de beplante zandheu vel, voor de zo noodzakelijke isolatie zorgde, smolt het ijs niet. 's Zomers was het beschik baar om spijzen en dranken te koelen en kon het voor medische doeleinden worden aange wend. De Doornse ijskelder verkeert nu in een slechte staat, reden voor een groep mensen in de gemeente Doorn, om tot een restauratie plan te komen. Immers ijskelders vormen een geheel eigen type bouwwerken. Voor het na geslacht is het interessant als deze kelder niet verder in verval raakt. Zij vormt een cultuur historisch monument en kan naar analogie met andere bestaande ijskelders natuurhisto risch waardevol worden als vleermuizen ook deze kelder ontdekken als overwinterings plaats. Het restauratieplan omvat o.a. het her stel van de koepel. Hoe oud is de Doornse ijskelder? Onderzoek bracht aan het licht dat de kelder van een uit zonderlijk steenformaat gemetseld is: 30x14x6, exact hetzelfde steenformaat dat ge bezigd is in het poortgebouw van kasteel Rij- nesteyn te Cothen. Nauwelijks afwijkende ma ten worden in de omgeving aangetroffen in Huis Doorn zelf (33x15x8), het sousterrain van kasteel Amerongen (30,5x14,5x7,5), de woontoren van Rijnes- teyn (30x14x7,5), de kerk van Wijk bij Duurstede (30x15x6,5) en de Rummolenpoort in dezelfde plaats (29x14x7,5). De onderzoekers concluderen voorzichtig dat deze stenen afkomstig lijken uit een en dezelfde veldoven, en dat zij als 14de eeuws te dateren zijn. Daarmee zou de kelder de oudste nog bestaande ijs kelder van ons land kunnen zijn want er zijn geen dui delijke aanwijzingen dat de moppen uit hergebruik af komstig zijn. Omdat echter niets bekend is omtrent ijs kelders uit de middeleeuwen, blijven de onderzoekers zeer voorzichtig in hun conclusies: 'De mogelijkheid bestaat dat de kelder in de 17de eeuw gebouwd werd van materiaal van een van de torens van Huis Doorn'. De Commissie Ijskelder maakte een restauratieplan waarvoor thans de middelen worden vergaard. De tota le kosten zijn begroot op 73.000,Van dit bedrag was begin 1991 reeds 25.000,aan toezeggingen binnen. Nadere inlichtingen: Mr, A. J. M. J. Werners (Commis sie Ijskelder), Dorpsstraat 13, 3941 JJ Doorn, en Jhr. ir. D. L. Six, Bureau voor Architectuur en Stedebouw Ir. J. B. Baron van Asbeck, 'Leeuwenbergh'. Hoofdstraat 96, 3971 KA Driebergen. RECONSTRUCTIE VAN DE IJSKELDER VAN DOORN SCHAAL 1:100 Casper Staal, voorzitter provinciale commissie Heem schut Utrecht. In het Friesland-nummer van juni staan in het artikel over het Friese cultuurlandschap twee storende zetfouten. De zee bereikte het noorden van Nederland ongeveer 6000 jaar geleden i.p.v. 600 en de Middelzee werd om streeks het jaar 1000 na Chr. omdijkt i.p.v. 100 na Chr.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 37