MIP Drenthe Nederlands textielmuseum MonumentenReisboek van Nederland Tuinen Boeken 35 Op 2 mei jl. vond in het Drenths Mu seum in Assen de uitreiking plaats van 'Architectuur en stedebouw in Drenthe 1850-1940'; deel 2 in een serie van 16, die de uitkomsten van het Monumenten Inventarisatie Pro ject (MIP) in woord en beeld brengt. Dit deel werd samengesteld door drs. J.B.T. Kruiger die samen met drs D. Cazemier, van 1988-1990 4500 gebouwen en complexen in ventariseerde en 28 gebieden van bijzondere stedebouwkundige waar de onderscheidde. Het boek geeft eerst een algemene inleiding over de provincie, de natuurlijke gesteldheid, grondgebruik, verkeer, nederzet tingsstructuren en de komst van de Maatschappij van Weldadigheid, een voor de provincie belangrijke histori sche gebeurtenis. Daarna worden gebieden met bij zondere waarden beschreven, ge volgd door beschrijvingen van objec ten per categorie. Uiteraard gaat het hierbij om een selectie. Van al de ge noemde voorbeelden is een foto en/of tekening opgenomen. Men krijgt zo een zeer goed beeld van de aard van de Drentse bouwkunst. Deze serie mag een welkom initiatief genoemd worden en bij voltooiing zal er een volledig beeld van de bouwkunst uit de periode 1850-1940 zijn ontstaan, die het eigene van de verschillende streken toont. Zwolle, Waanders, 1991. 143 pp. ISBN 90.6630.263.1 Prijs 25,-. Fabriek in bedrijf-, samengesteld door Henk van Doremaien. Het Ne derlands textielmuseum is sedert 1986 gevestigd in de voormalige 19de eeuwse textielfabriek van Mommers Co te Tilburg, gespecia liseerd in wollen stoffen. Het com plex onderging vanaf 1983 een volle dige restauratie, waarbij de bouwhis torische ontwikkeling zichtbaar bleef. Op het terrein bevinden zich 11 ge bouwen waarvan er 6 in gebruik zijn bij het museum. In dit boekje wordt het Mommerscomplex geplaatst te gen de achtergrond van de ontwik keling van de textielindustrie in Til burg. Vervolgens worden de ge schiedenis van Mommers Co ver teld, de verschillende bouwfasen, de restauratie en het bouwhistorisch on derzoek en tenslotte de inrichting tot museum en de collectie. Vermel denswaard is, dat een deel van de oude machines werd behouden en nog in bedrijf is. Naast oude produk- tieprocessen kan men nieuwe aan schouwen. In een bijlage wordt het produktieproces van wol uiteenge zet. Het boekje werd uitgegeven in de Kleine Monumenten Reeks (deel 17) en is evenals de eerder versche nen delen zeer lezenswaardig en rijk geïllustreerd. Het spoort de lezer aan het museum (nogmaals) te be zoeken en het geheel met andere ogen te bekijken. Den Haag, SDU/ uitgeverij Koningin negracht, 1991. 92 pp. ISBN 90.12.06555.0 Prijs 19,90. Deel 2: Zeeland, Noord-Brabant en Limburg door Noortje de Roy van Zuydewijn-, met medewerking van Jan Nederlof. 's-Gravenhage, SDU/uitgeverij Ko ninginnegracht, 1991. 256 pp. ISBN 90.12.06551.8 Prijs 49,50. Onlangs verschenen in samenwer king met de Nederlandse Tuinen- stichting (NTS) twee mooie tuinen- boeken. Drs. Bonica Zijlstra maakte in op dracht van de NTS een inventarisa tie van de werken van tuinarchitec ten die leefden in de periode 1850- 1940, welke resulteerde in een tweetal wetenschappelijke rapporten (1986/7). Lucienne van Ek bewerkte deze rapporten tot de publicatie 'Ne derlandse Tuinarchitectuur 1850- 1940'. In vogelvlucht wordt enige in formatie gegeven over 19de eeuwse tuinontwikkelingen in Engeland, Duitsland en Frankrijk, gevolgd door algemene informatie over Neder landse ontwikkelingen in dezelfde periode. Daarna volgt een beschrij ving van leven en werk van negen tuinarchitecten: Copijn, Springer, Poortman, Tersteeg, Bergmans, Pet- zold, vader en zoon Wattez en Voor hoeve. Het boek geeft een overzicht van de geschiedenis van de Neder landse tuinarchitectuur en is litera tuur voor thuis; het is geen gids. Wil men op pad dan moet men de beno digde informatie halen hetzij uit de oorspronkelijke rapporten, hetzij uit 'De tuinengids van Nederland' (1989), eveneens uitgegeven in sa menwerking met de NTS. Het boek bevat verder vele prachtige afbeel dingen, oude en nieuwe foto's, als mede een groot aantal ontwerpteke ningen. Ik vind het jammer dat van de laatste categorie een aantal aan de kleine kant werd afgedrukt, want juist de ingekleurde ontwerptekenin gen zijn een lust voor het oog. Des alniettemin is dit boek een aanwinst voor de tuinminnende Nederlander. Zutphen, de Walburg Pers, 1991. 160 pp. ISBN 90.6011.721.2. Prijs 59,50 In het tweede boek Tuinen in Neder land word een vijtigtal tuinen be schreven door Arend Jan van der Horsten gefotografeerd door Marijke Heuff. Een deel van de informatie wordt door de tuineigenaren zelf be schreven, de populariteit van de tuin en het experimenteren daarin neemt in Nederland duidelijk toe. In het boek werden allerlei tuinen opgeno men, oude kasteeltuinen, stadstui nen, formele tuinen en natuurlijk ont breekt de proeftuin van Mien Ruys niet, de tuin voor het behoud waar van Van der Horst en de Nederland se Tuinenstichting in de jaren 70 fel actie voerden. De foto's zijn overwel digend; het grote formaat van het boek (25x35cm) maakt ze extra in drukwekkend. Onduidelijk vind ik dat bij de aanhef van een nieuwe be spreking de plaats niet altijd vermeld wordt en ook zou een plattegrond verhelderend zijn geweest. Een prachtig kijk- en leesboek. Zutphen, Terra, 1991. 200 pp. ISBN 90.62554482.2 Prijs 125,-. AmtC De Drentse Welstandsprijs 1991, die door het Drents Welstandstoezicht wordt toegekend, gaat dit jaar naar het Gemeentebestuur van Havelte, die de prijs deelt met architectenbureau Wouda en Van der Schaaf te Meppel. De prijs werd toegekend voor het nieuwe gemeentehuis van Havelte in een prachtig verbouwde boerderij met nieuwe aanbouw. Een demonstratie van de kunst in de architectuur en een versterking van de stedebouwkundige ruimte van Havelte, meende de jury.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 35