Nieuwe opleiding voor restauratiemedewerker MTO in 's-Hertogenbosch Lite ratu u r Everhard Jans 34 Een wandeling door het oude centrum van 's-Hertogenbosch is zeer vruchtbaar voor monumentenzorgers. Alleen al de bewaard gebleven huisnamen, die op een bordje op bijna elk huis zijn aangebracht, ver wijzen naar de boeiende historie van het burgerhuis in deze stad. Geen wonder dat in deze monumentenstad de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf samen met de Bossche MTS een opleiding restauratiemedewer ker MTO heeft opgezet. In 's-Hertogenbosch is de gemeente lijke Bouwhistorische Dienst geves tigd met de bouwhistorici ir. Ad van Drunen en ir. Harrie Boekwijt. De Bouwhistorische Dienst, die bouwhis torisch onderzoek verricht, partici peert in de opleiding Restauratieme dewerker MTO en beide bouwhistori ci zijn er als docent aan verbonden. Het nieuwe cursusjaar van de Bos sche opleiding tot restauratie-mede- werker start in september 1991De cursus wordt ook aan de MTS te Hengelo (O) georganiseerd, maar deze relatief jonge stad heeft helaas minder monumenten dan Den Bosch met zijn in letterlijke en figuurlijke zin boven alle monumenten uitstekende kathedrale basiliek van SintJan: een inspirerend topmonument! De opleiding Restauratiemede werker MTO dient er garant voor te staan, dat bedrijven, architectenbu- ro's en overheidsinstellingen in de toekomst kunnen beschikken over voldoende deskundig opgeleide mensen. Per jaar is er volgens een recent onderzoek van het buro Twij- stra-Gudde behoefte aan ruim 50 middenkader-medewerkers in deze bijzondere branche. Cursisten aan het werk op Bethaniestraat 4, Den Bosch. opleidingsfondsen van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid, indien ze met de werknemer een leerovereenkomst afsluiten. Zo doende is de leerling vier dagen in de eigen praktijkbaan werkzaam en volgt hij (of zij!) daarnaast één dag (vrijdag) theoretisch onderricht, dat door vier ervaren praktijkspecialisten wordt gegeven. Programma en doelgroep Het cursusprogramma zelf is in nau we samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist ontwikkeld, samen met de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. De eerste instantie droeg sterk bij aan de theo rie, de tweede is verantwoordelijk voor de praktijkonderdelen. De opleiding is bestemd voor mensen met een diploma MTS- bouwkunde of een gelijkwaardig nivo. Zij moeten een baan hebben in de monumentenzorgpraktijk. Dit kan een vaste baan zijn of een contract voor twee jaar. De opleiding vindt plaats binnen de kaders van het leerlingenstelsel. Door de bank ge nomen zitten de cursisten in de leef tijdsgroep van 20 tot 40 jaar. Werk gevers worden in de gelegenheid gesteld subsidie te verkrijgen via de Inhoudelijke aspecten In Den Bosch zit de vrijdag vol met lesstof. Met uitzicht op de Sint Jan leert de deelnemer zich te verdiepen in de voorbereiding en de begelei ding van restauratieplannen. Daar komt heel wat aan te pas, zoals het opmeten van historische bouwkunst, kennis van oude en nieuwe construc ties en materialen, architectuurge schiedenis, monumentenwetgeving, subsidieregelingen en het opstellen van restauratieplannen. Vier maal gedurende de tweejarige opleiding worden er trainingsweken georgani seerd. Tijdens deze weken, die plaats vinden in het monumentale kasteel Raesfeld in Münsterland (Duitsland) worden passende tech nieken geoefend en gedemonstreerd, zoals houtbewerking, metsel-, voeg en pleistertechnieken, natuursteen bewerking, schildertechnieken, riet- dekken, leidekken, smeden en het gebruik van lood, koper, zink en an dere historische bouwmaterialen. Kort geleden werd tussen de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en Kasteel Raesfeld voor een perio de van drie jaar hiervoor een con tract getekend. Het Europees Soci aal Fonds subsidieert deze restaura tiewerkweken. In Den Bosch zijn er ruim 20 cursis ten, waarvan er enkele uit Zuid-Lim burg komen, terwijl anderen de lange reis vanuit Zeeland of Noordholland maken. De monumentenzorg wordt gedecentraliseerd en de nieuwbouw loopt terug. Daarom hoopt de adjunct directeur van de MTS, de heer W. Weijers, dat veel meer gemeen teambtenaren van bouw- en woning toezicht de opleiding zullen gaan vol gen om de restauratiedeskundigheid van het gemeentelijk apparaat, met het oog op de nieuwe Monumenten wet, op te krikken. Deelname van deze zijde is nog te gering. De men sen van de aannemersbedrijven en de architectenburo's zijn in de meer derheid. De verscheidenheid in werk terrein van de cursisten heeft als voordeel dat ze elkaar praktijkgeval len voorleggen, zodat er meer begrip komt voor de specifieke problemen waar de verschillende participanten in de restauratiepraktijk mee te ma ken krijgen. In de theorielessen wordt ook op deze praktijkvoorbeelden in gegaan. De sfeer in de groepen en het enthousiasme van de docenten staan garant voor een leerzame res tauratieopleiding. Informatie Inlichtingen over de opleiding in 's-Hertogenbosch en de subsidiemo gelijkheden kunnen verkregen wor den bij W. T. Weijers van het MTS/MBO College te 's-Hertogen bosch, tel. 073-216711 en bij M. Ruysbroek van de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf te 's-Gravenha- ge, tel. 070-3441144. Tevens wordt in Den Bosch op 29 augustus a.s. een informatieavond gehouden. De MTS Hengelo houdt een informatieavond op 26 augus tus. Beide bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. Er is een folder over de opleidingen verkrijgbaar. Totaalprogramma voor de voortge zette opleiding volgens het leerlin genwezen voor het beroep van Res tauratiemedewerker MTO, Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Adres SVB: postbus 16256, 2500 BG, 's-Gravenhage.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 34