33 verschillende ontwikkelingen in de architectuur heeft dat tot een uiterst gevarieerd beeld geleid.' De voortmarcherende technologie is wellicht de grootste bedreiging voor watertorens. In onze tijd verlie zen steeds meer torens hun functie - het verzorgen van een constante druk in het waterleidingnet omdat moderne pompen vanuit een onder grondse kelder hetzelfde presteren, met aanzienlijk minder bouwkosten. Het moet moeilijk zijn om een nieu we bestemming voor watertorens te vinden als die hun functie hebben verloren. 'Nou, dat moet je van geval tot ge val bekijken. Er zijn omstandigheden waarin het helemaal niet moeilijk is. Op dit moment zijn er al watertorens in gebruik als radiostudio, als kan toorruimte, architectenbureau, om in Aalsmeer, watertoren. Foto genomen kort na de voltooiing in 1927. (collectie Provinciale Waterstaat Noord-Holland). gebouwen hanteert. Toegespitst op watertorens denk ik dan aan de ont wikkeling van constructieprincipes, met betrekking tot de toren zelf maar ook de reservoirs. Vaak zijn dit staal tjes van ingenieurskunst, en niet zo zeer van architectonische kwaliteit. Hoewel in Nederland ook heel duide lijk is geprobeerd om van waterto rens een architectonisch object te maken. Er is vrij veel aandacht aan het uiterlijk van dit soorrt gebouwen besteed. Dit maakt ons land uniek ten opzichte van bijvoorbeeld België en Frankrijk.' Grote verscheidenheid De grote verscheidenheid van Ne derlandse watertorens verklaart De Boer uit het feit dat er zoveel ver schillende systemen zijn toegepast. Van de Duitse zogenaamde Intzer- reservoirs, die in ons land werden geïmporteerd en hier van een archi tectonisch fraaie toren werden voor zien, tot de betonskelet-bouw, die vanaf ongeveer 1910 uit Frankrijk kwam overwaaien. Al deze syste men hadden gevolgen voor het uiter lijk van de torens, legt De Boer uit. 'Elke tien jaar werden nieuwe model len ontwikkeld.' 'Maar daarmee ben je er nog niet. Bedenk dat de aanleg van het waterleidingnet zich over een lange periode heeft uitgestrekt. De eerste waterleiding, die voor Am sterdam, dateert uit 1853, aangelegd in Leiduin te Heemstede. Tot ver in de vijftiger en begin zestiger jaren van onze eeuw heeft het drinkwater leidingnet zich uitgebreid. De laatste watertoren is pas in 1970 in Eindho ven gebouwd! In samenhang met de Üi ■II Vianen, watertoren (1909). (foto H. J. G. de Boer, 1986) te wonen natuurlijk, ook als deel van een woonhuis, doordat er een huis aan toegevoegd is. Dat zijn momen teel wel de meest gangbare bestem mingen.' Heb je het idee dat er bereidheid is bij eigenaren en overheden om ka rakteristieke torens te bewaren? 'Het is natuurlijk een vraagstuk dat nu pas gaat spelen. De Watertoren Stichting kan daarbij een bemidde lende rol spelen. We krijgen meldin gen binnen van zowel waterleiding bedrijven en gemeentebesturen die om advies vragen, als particulieren die bijvoorbeeld heel graag in een watertoren willen wonen en ons vra gen of we er ergens eentje te koop weten. Dat is weliswaar niet altijd even reëel, maar het geeft wel aan dat er belangstelling is om meer met torens te doen dan er alleen naar kij ken.' 'We weten nu al dat er de komen de jaren een redelijk percentage to rens buiten bedrijf zal worden ge steld en wordt afgestoten. Wil je die torens bewaren dan is het van be lang dat je die partijen bij elkaar brengt. We zullen daar niet onderuit kunnen. En laten we daarom zorgen dat een representatief deel - laten het er 40 of 50 zijn -, in ons land wettelijk beschermd wordt.' Het rapport Watertorens in Noord- Holland is te bestellen bij het Provin ciaal Bestuur Noord-Holland, t.a.v. Sectie Distributie Magazijn, Postbus 123, 2000 MD Haarlem, tel. 023- 144426, prijs 67,-, ecl. portokos ten. Het secretariaat van de Nederlandse Watertoren Stichting is gevestigd aan de Parallelweg zuid 38, 2914 LG Nieuwerkerk a/d IJssel, tel. 01803- 12671. Aanmelding als begunstiger door overschrijving van tenminste 25,- naar postrekening 6181241 t.n.v. de NWS te Nieuwerkerk a/d IJssel. Begunstigers ontvangen o.a. het jaarboek (nog niet in 1990). Wim de Wagt is kunsthistoricus en journalist te Haarlem. Drs. Hildebrand de Boer: Tien jaar geleden was nog geen sterveling in watertorens geïnteresseerd'.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 33