Informatie 28 Naarden. HUIZEN 'Ankeveen 'Eemn heide ■.Spanders :-r IHILVERSUM •Vv^n'i1 J11 aangelegd.In het in renaissancestijl gebouwde stadhuis van Naarden dat uit 1601 dateert zijn de laatste eiken verwerkt van het legendarische Gooiersbos. Op de nok staat een dakruiter met een peervormige be kroning. Zeer bekend door de jaar lijkse uitvoeringen van de Mattheus Passion is de Grote of Sint Vitus- kerk. Het is een laat-gotische kruis basiliek waarvan de bouw omstreeks 1380 begon, maar eerst in de begin jaren van de 16e eeuw eindigde. De tegenwoordige torenspits dateert van 1660. Het Spaanse huis in de Gasthuisstraat is ooit gebruikt als stadhuis. Hier begon in 1572 de bloedige moordpartij door de Spaan se troepen van Don Frederik en Bos- su. Het huis is nu ingericht als Comeni- usmuseum. De in 1670 overleden Tsjechische pedagoog Jan Amos Komenskyis in Naarden begraven. Een standbeeld voor de geleerde staat bij de oostelijke toegang tot de stad. Blaricum Als enig dorp in het Gooi heeft Blari cum zijn agrarische aard in de kern nog min of meer kunnen bewaren. Die kern bestaat uit zo voor het oog nogal willekeurig neergezette boer derijen, uiteraard bij de akkers waar de bewoners moesten werken. Een netwerk van paden en weggetjes ligt in dit oude Blaricum, dat thans een beschermd dorpsgezicht is en ver rast door zijn anders-zijn en het wei- onderhouden groen. De dorpskerk ligt ten westen van deze kern, waar omheen zich in de laatste decennia villa- en woonwijken hebben gegroe peerd. Veel architecten van villa's hebben zich laten inspireren door de boerderijen met hun rieten dak: het Gooise hallehuistype. Een villa aan de Torenlaan, Nederheem is ge meentehuis. In het natuurgebied aan de westkant ligt de 36 meter hoge Tafelberg, hoogste punt van het Gooi. Om in stijl te blijven heeft Blari cum bij de bebouwing van de Oos termeent heuvels opgeworpen met kronkelende wegen: Bijvanck. Laren Niet de komst van de spoorlijn naar het Gooi in 1874 maar de kunstschil ders hebben Laren gemaakt tot wat het heden ten dage is. Dit oudste dorp van het Gooi heeft een prachti ge beboomde Brink met een plas, de Koesweerd waar eens, in een meer agrarisch tijdperk, de koeien werden gedrenkt. Toen kunstschilders het zeer landelijke dorp met zijn in het groen verscholen boerderijtjes had den ontdekt in het laatste kwart van de vorige eeuw kwamen er ook villa bewoners. Aan de Brink staat de Sint Jansbasiliek. Zij kreeg in 1937 de titel van 'basilica minor'. Het is de enige basilica 'boven de Moerdijk'. Het Hervormde kerkje is veel ouder; vroeg-16e eeuws. Hier en daar ver spreid in het dorp met zijn schijnbaar ordeloos patroon van wegen liggen nog 18e en 19e eeuwse boerderijen. Ze zijn van het Gooise hallehuistype. Omringd door groen liggen ook vil la's van opmerkelijke architectoni sche kwaliteiten. Wouter Hamdorff heeft hier veel gebouwd in een stijl verwant aan de Amsterdamse school. Hotel Hamdorff met zijn des tijds zo vermaarde herberg is helaas verdwenen. Dicht bij de Brink is wel het Singer- museum, dat gebouwd werd met een legaat van de weduwe van de rijke Amerikaanse kunstenaar Wil- liam Singer. 's-Graveland 's-Graveland ligt aan de westkant van het Gooi en is een ontginning uit de 17e eeuw, waarbij het vrijgeko men zand naar de stadsuitbreidin gen in de Amsterdamse grachten gordel werd vervoerd. De erfgooiers stelden de ontginning niet op prijs en een compagnie ruiters en voetvolk moest aanrukken om de Gooiers in toom te houden. De ontginning van wat als 'onland' werd beschouwd ging door en de eerste percelen wer den in 1634 verkaveld. Er kwamen grote buitenplaatsen: Gooilust, Trompenburg - een vorstelijk verblijf gebouwd voor de vlootvoogd Corne- lis Tromp - Hilverbeek, Boekesteyn, Schaep en Burgh, Swaenenburgh. Dat alles stempelt heden ten dage 's-Graveland tot een bijzonder dorp al worden de meeste buitenplaatsen niet meer bewoond. Het dorp strekt zich uit aan de westkant van de 's-Gravelandse Vaart, waarover des tijds de zandschuiten naar Amster dam voeren. Trompenburg, onlangs gerestaureerd, heeft een opmerkelij ke koepelzaal, achtzijdig en door wa ter omgeven. De zaal is geïnspireerd op de Oranjezaal van Huis ten Bosch in Den Haag. Trompenburg werd in 1680 voltooid nadat een eer der huis door de Fransen in 1672- 1673 was verwoest. Naarden: VVV, Adriaan Dortsman- plein 1b. Blaricum: De Blaercom, Schoolstraat 3. Laren: Rabobank, Burg. van Nispenstraat 8. 's-Grave land: Bezoekerscentrum Natuurmo numenten, Noordereinde. Naarden: Comenius museum, Turf poortstraat 27. Vestingmuseum Naarden, West- walstraat. Laren: Singermuseum, Oude Drift 1, geologisch museum Hofland, Zevenend 8a. Fietsroute: langs stad en dorpen 50 km 't Gooi, monumentenroute: fietsroute Anke- veen-'s-Graveland-Kortenhoef. Wan delroute: Naarden. Diverse fiets- en wandelroutes. De fietsroutes 'Noordhollandse ste den en dorpen', door Heemschut uit gegeven in het kader van Toer-in 1991 zijn verkrijgbaar bij de VVV's in Noord-Holland en het landelijk bu reau van Heemschut. 'Het Gooi' is één van de 14 routes, die Heemschut in vier vouwbladen heeft uitgegeven. De teksten zijn van J.Th.Balk, de foto's van Fons Brasser. Samensteller is Rob Schimmel, secretaris van Heemschut Noord- Holland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 28