Fietsroute Het Gooi Door Heemschut uitgegeven 27 Hieronder treft u de beschreven fietsroute aan van één van de vouwbla den met routes, die Heemschut onlangs uitgaf in het kader van Toer-in 1991. Een opmerkelijk landschap dat Gooi. De Tafelberg bij Blaricum is met 36 meter ruim tweemaal zo hoog als 'de Hooge Berg' op Texel, maar haalt niet bij de 60 meter van het Kopje in de duinen bij Bloemendaal. Maar wie over 'bevolkingsdruk' spreekt kan ook in het Gooi terecht! Ook Blaricum en niet te vergeten Huizen hebben in de laatste decennia hun steentje bijgedragen om de woonmogelijkheden te vergroten, onder andere door de bebouwing van de Oostermeent. De naam meent (gemeenschappelij ke weide) herinnert aan de erfgooi- ers, die er hun vee inschaarden. Weiden, heidevelden en bossen be hoorden eens aan de gemeenschap van erfgooiers. Dat werd in 1912 geïnstitutionaliseerd in 'Stad en Lan de van Gooiland'. Dat hield in 1975 op te bestaan. Eerder reeds was het Goois Natuurreservaat gesticht Tompenburg met zijn opmerkelijke koepel. (1932) waarmee de voornaamste bossen en heidevelden voor toekom stige geslachten bewaard bleven. Het reservaat is ruim 1.900 ha groot. Aan de westkant van het Gooi ligt de 17de eeuwse ontginning 's-Grave- land met zijn statige landhuizen: een getuigenis overigens ook van de zandhonger van Amsterdam. Naarden Naarden, de stad in het Gooi - Hil versum en Bussum zijn strikt geno men dorpen evenals Huizen, Laren en Blaricum - heeft oude papieren. Maar het zeer oude Naarden, om streeks 900 voor het eerst genoemd, heeft moeten wijken voor de tomelo ze honger van de waterwolf, de Zui derzee. Het nieuwe Naarden kwam omstreeks 1350 landinwaarts te lig gen op een uitloper van het Gooise zand. In de 17de eeuw, in 1675 kwam de vesting tot stand zoals wij die heden ten dage kennen. Ze zijn - en dat verleent Naarden een vrij wel unieke plaats in ons werelddeel - nagenoeg onveranderd bewaard gebleven. De kleine stad Naarden ligt in een zeshoekige gordel met zes bastions en evenveel ravelijnen (in de hoofdgracht opgeworpen ver dedigingswerken). Buiten de vesting mochten volgens de Vestingwet des tijds geen stenen gebouwen worden gesticht terwille van het schootsveld. Zo vindt men heden ten dage onder andere aan de Verlengde Fortlaan nog houten villa's. De Rijksweg A1 die oorspronkelijk door de aaneen gesloten bebouwing van het Naar den buiten de wallen liep is in een noordelijke boog om de vesting heen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 27