Winkelpuienbeleid in Kampen, Wie pakt de draad weer op? Abele Reitsma 25 Het leek zo mooi: 'Kampen wil koploper zijn in winkelpuienbeleid', zo luidde onlangs de kop van een artikel in 'De Nederlandse Gemeente'. De gemeente wil 'negatieve ontwikkelingen een halt toeroepen en stre ven naar kwaliteitsverbetering van de uitmonstering van de winkelpan den', een voornemen dat ir. R. G. Busser van de Afdeling Monumenten zorg in september 1990 vastlegde in de nota 'Pronken met puien'. Echter: de betrokken wethouder heeft Kampen intussen verlaten om el ders burgemeester te worden. Als gevolg hiervan lijkt de nota opeens niet meer actueel. Wie pakt de draad op? Monument in Kampen, verpest door reclame, (foto's Abele Reitsma) In Kampen ontstond vorig jaar dis cussie na enkele verbouwingen van winkelpanden, 'niet alleen bij de hoe ders van het cultureel erfgoed, maar ook bij het publiek, de politiek en bij een aantal ondernemers.' Vervol gens schreef Busser op verzoek van het College van B&W de nota (de ci taten zijn hieruit). Het probleem is ook in andere his torische binnensteden bekend: mo derne puien, luifels, reclame-uitin gen, rolluiken en zonweringen ont sieren een historische winkelstraat. Het historische karakter van bijvoor beeld de Oudestraat in Kampen dreigt overheerst te worden door tal loze moderne ingrepen. De rijksbe scherming van 140 monumenten en de aanwijzing van het beschermde stadsgezicht helpen hier niet of nau welijks aan. Op de wip 'De winkelstraten in Kampen zitten op de wip'. Er is nog veel moois te redden, maar het puienbeleid moet wel snel van start gaan 'wil er nog iets te redden overblijven'. Sommige panden hebben nog hun oude pui, meestal uit de 19de eeuw of het be gin van de 20ste eeuw, maar de win kelstraten hebben hun vroegere 'grandeur' verloren. Hetzelfde pand, 's avonds. De nota baseert deze conclusie op een uitgebreide inventarisatie van de plussen en minnen van zes histo rische winkelstraten in Kampen. Deze inventarisatie geeft een over zichtelijk antwoord op concrete vra gen: welke cultuurhistorische ele menten zijn nog aanwezig, waar be vinden zich storende panden, puien, reclame-uitingen, rolluiken, luifels en zonweringen? Van de waardevolle gevels is ook in kaart gebracht welke in een slechte of matige staat van onderhoud verkeren. Voor het inventariseren van de 'schade' gebruikt de nota originele criteria, die ook kunnen dienen als richtlijnen voor initiatieven elders. Twee werelden Het probleem van de historische win kelstraten is vooral ontstaan in de ja ren '50 en '60, toen veel winkels aan de eisen van de tijd zijn aangepast. De meeste winkelpanden hebben al een (eeuwen)lange geschiedenis als woonhuis achter de rug. Aanvan kelijk hadden de gevels een vrij ge sloten karakter: smalle ramen met een kleine roedenverdeling en luiken. Pas in de vorige eeuw en het begin van deze eeuw ontstond de ty pische winkelpui: vrij grote vensters (met vaak rijk gedecoreerde omlijs tingen) en een herkenbare entree. De laatste decennia werd de grens tussen binnen en buiten zo veel mogelijk opgeheven. 'De win kelpui is meestal gereduceerd tot louter omlijsting zonder herkenbare vensters en deur.' De samenhang met de historische bovengevels is vaak zoek. 'De moderne winkelpuien missen dikwijls de verzorging van detaillering, maatverhoudingen en kleurgebruik, die de bovenverdiepin gen en de oudere winkelpuien wel vaak kenmerken.' 'In feite is er in de Oudestraat dus sprake van twee we relden: die van de begane grond, waar de moderne winkelpuien over heersen en de wereld daarboven, waar nog veel historische bovenge vels te vinden zijn.' Verantwoorde nieuwe vormen Busser ziet voldoende mogelijkheden voor een actief beleid. Het eerste punt lijkt vanzelfsprekend: als een pand nog een waardevolle (onder)ge- vel heeft, moet die beschermd en her steld worden. Als een gevel nog res tanten van een oude pui bevat kan het beleid zich richten op het reconst rueren van de oude pui of het maken van een nieuwe pui in een aangepas te stijl. Reconstructie van een verd wenen pui vormt in enkele gevallen een goede mogelijkheid. Hiervoor zijn soms voldoende foto's en tekeningen (van vroeger) bewaard gebleven. Bo vendien stellen sommige eigenaren reconstructie op prijs. In de meeste gevallen moet een 'verantwoorde' nieuwe pui de oplos sing brengen. Een goede ontwerper kan immers nieuwe vormen aan de oude gevel toevoegen, die zich niet hiertegen afzetten maar die hiermee juist harmoniëren. Bij het puienbeleid hoort ook het weren van gesloten rolluiken en het stimuleren van alternatieven: rolhek- ken of geheel doorzichtige rolluiken. Een zorgvuldig reclamebeleid maakt alles compleet. Projectbureau Busser stelt voor het nieuwe beleid vast te leggen in een gemeentelijke verordening. Hieraan moet een sub sidieregeling worden gekoppeld, zo dat de winkeliers straks niet duurder uit zijn dan nu. Omdat het ontwerpen van aange paste gevels extra kosten met zich meebrengt, zou de gemeente een speciale subsidie voor ontwerpkos- ten moeten geven. De gemeente zou ook de kosten van voorberei dend archiefonderzoek op zich moe ten nemen. Centraal kenmerk van het nieuwe beleid is dat er voortaan vakbekwame ontwerpers ingeschakeld moeten wor-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 25