Open Monumentendag bij eerste lustrum Europees van opzet 24 Het afgelopen jaar heeft zij bij haar restauraties achtereenvolgens ge bruik gemaakt van de reallocatie van middelen, van de Tijdelijke Rijkssub sidieregeling Instandhouding Kerk gebouwen en, tot slot, van de door samenvoeging van kleine gemeente lijke budgetten ontstane provinciale subsidie-pot. Deze laatste financie ringsbron strookt met de opvattingen zoals die leven binnen de Stichting Oude Groninger Kerken. De Stich ting bepleit een functionele decentra lisatie, waarbij aan organisaties, zo als zij zelf, met een groot aantal be zittingen, verspreid over meerdere gemeenten, extra budgetten worden verstrekt. Op deze manier kunnen grote monumentenbezitters toch over eigen beleidsruimte beschik ken. Door de financieringswijze binnen de nieuwe Monumentenwet, restau reert de Stichting meestal in een aantal fasen. In de praktijk betekent dit dat bijvoorbeeld eerst de dakgo ten en de muren worden aangepakt en dat enkele jaren daarna het in wendige aan de beurt is. Onderhoudskosten hoog De Stichting Oude Groninger Kerken probeert de door haar gerestaureer de kerken zoveel mogelijk een func tie te geven. Gezien het aantal lukt dit natuurlijk niet altijd maar de meeste gebouwen worden regelma tig gebruikt. Vaak voor kerkdiensten, maar er worden ook regelmatig ex posities gehouden en concerten ge geven. Vooral voor Jazzconcerten blijken de kerken in trek. Het zijn dan ook niet de restaura ties en het gebruik van de kerkge bouwen die de Stichting het meeste zorgen baart, maar vooral het steeds weer terugkerende onderhoud aan de kerkgebouwen. Vooral in de be ginjaren van de Stichting Oude Gro ninger Kerken werden de kosten van dit onderhoud wel eens onderschat. Ook al is dan al meer dan de helft van haar bezit gerestaureerd, de on derhoudskosten stijgen ieder jaar aanzienlijk. Dankzij de bijdragen van donateurs, de financiële ondersteuning van de verschillende overheden en het aan boren van allerlei fondsen lukte het de Stichting Oude Groninger Kerken jaar na jaar net weer om het hoofd boven water te houden. Het is dan ook uitdrukkelijk de bedoeling van de Stichting om het vermogen dat zij deze maand geërfd heeft in een apart fonds onder te brengen en de jaarlijkse revenuen uitsluitend te ge bruiken voor het noodzakelijk onder houd van haar monumentale bezit. In het verlengde van haar doel stelling organiseert de Stichting re gelmatig lezingen en excursies voor haar donateurs. Verder geeft zij het tijdschrift 'Groninger Kerken' uit. Dit goed verzorgde tijdschrift verschijnt ieder kwartaal. In het telefoongesprek dat ik met de voorzitter van de Stichting Oude Groninger Kerken, de heer H. G. de Otde, had, vertelde deze mij dat naar zijn overtuiging 'in ieder mens een latente belangstelling aanwezig is voor het monument'. Als hij hierin gelijk heeft, dan verstaat de Stichting in ieder geval de kunst om deze ver borgen snaar te beroeren. Math Berkers is lid van de provincia le commissie Heemschut Overijssel Vervolg van pagina 7 Tot en met 25-8 is in Gooiland aan de Emmastraat nog de expositie 'Hart voor de stad te zien over 15 jaar stadsvernieuwing in Hilversum. Open ma t/m za 10-17 uur, zo 12- 17 uur. Elke dinsdag en donderdag t/m 22 augustus: Dagje met boot naar ei land Pampus met z'n oude fort. Om 12.00 uur vanaf steiger 7 achter CS, Amsterdam. Bespreken via 020- 6262466. Dit jaar wordt op zaterdag 14 sep tember voor de vijfde maal de Open Monumentendag gehouden. In 432 gemeenten wordt door de plaatselij ke comités dit lustrumfeest van de Open Monumentendag georgani seerd. Het aantal deelnemende ge meenten, meer dan tweederde van het totale aantal, is opnieuw een re cord. Circa 4.000 monumenten zul len op deze dag gratis voor het pu bliek worden opengesteld. Vorig jaar waren er op de Open Monumenten dag circa 500.000 bezoekers. Naar verwachting zal dit aantal dit jaar nog verder groeien. In het kader van het lustrum zal extra aandacht wor den besteed aan bijzondere open stellingen. De officiële landelijke opening zal op 14 september in Gouda plaatsvin den. Heemschut zal daarbij met een stand zijn vertegenwoordigd. Ook in Amsterdam staat Heemschut met een stand. Dit jaar zal voor het eerst tevens een officiële Europese Open Monu mentendag zijn. In 10 landen wordt dit jaar een dergelijk evenement ge organiseerd en wel in Frankrijk, Bel gië, Nederland, Denemarken, Zwe den, Schotland, Ierland, Malta en in delen van Duitsland en Turkije. De stichting NCM (Nationale Con tactcommissie Monumentenbescher ming), waar het bureau van de lan delijke stichting Open Monumenten dag is gevestigd, is door de Raad van Europa gevraagd de 'European Heritage Days' te coördineren. In april 1991 is de NCM met deze taak begonnen. Vanaf eind mei zal er een algemene folder en een 'Newsletter' met specifieke informatie per deelne mend land verschijnen. In het kader van de Europese Open Monumentendag zullen in sa menwerking met de grensgemeen ten tussen België-Nederland en Duitsland-Nederland grensover schrijdende activiteiten worden op gezet. In het bijzonder wordt hier ge dacht aan het uitwisselen van infor matie, routes en het gezamenlijk uit werken van thema's. Vanaf 1 augus tus ligt het 'gezicht' van de Open Monumentendag, de Open Monu mentenkrant, met alle informatie over de deelnemende gemeenten, klaar op alle VVV en ANWB kanto ren en op de kantoren van de spon sor van de Open Monumentendag, NV Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. De landelijke stichting heeft vooral een coördinerende en stimulerende taak. De lokale programma's worden opgesteld door plaatselijke comités. Zij bepalen in overleg met de monu mentenbeheerders welke gebouwen zullen worden opengesteld en orga niseren tal van activiteiten rond de opengestelde monumenten. Uit het succes van de Open Mo numentendag blijkt dat de belang stelling voor monumentenzorg niet alleen bij deskundigen te vinden is. Monumentenzorg is ieders zorg en verdient daarom ieders aandacht. Het gaat om meer dan alleen maar restaureren en conserveren. Monu mentenzorg kan bijdragen tot het scheppen en bevorderen van een leefbare omgeving, waarin het mo nument op een natuurlijke wijze haar plaats heeft. De Open Monumenten dag nodigt uit tot een ontdekkings tocht die in ieders eigen straat kan beginnen J.K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 24