Een dubbele kroon op het werk van de Stichting Oude Groninger Kerken Math Berkers 23 Op 29 mei j.l. vond, zoals in een van onze vorige nummers al werd aan gekondigd, de uitreiking plaats van de Europa Nostra Award 1990 aan de Stichting Oude Groninger Kerken. Nog geen maand later werd de Stichting opnieuw bedacht toen bleek dat Mevrouw E. M. H. Willemsen- Ritzema van Ikema de Stichting als enige en algehele erfgename in haar testament aangewezen had. Na aftrek van een aantal legaten en enige andere verplichtingen vloeit de Stichting Oude Groninger Kerken onge veer vijf miljoen gulden toe. In het tijdsbestek van één maand: een Europa Nostra Award en een omvangrijke erfenis. Beide zijn een bekroning voor het werk dat de Stichting, met de steun van onge veer 200 vrijwilligers die zich jaar in jaar uit voor haar inzetten, tot nu toe heeft verricht. Het diploma van verdienste, beho rende bij de Award, is de Stichting Oude Groninger Kerken, op voor dracht van de Bond Heemschut, toe gekend vanwege de vele restaura ties die zij in de afgelopen jaren heeft verricht. Met deze onderschei ding heeft de Stichting voor haar werk tot op Europees niveau erken ning gekregen. De uitreiking vond plaats in het middeleeuwse kerkje van Midwolde. De plaats van hande ling onderstreept de terechte keuze van Europa Nostra. Het fraaie kerkje is sinds 1971 in bezit van de Stich ting Oude Groninger Kerken en door haar in de jaren 1984-1986 geres taureerd. De Stichting Oude Groninger Ker ken werd in 1969 opgericht. Reden voor deze oprichting was dat een aantal Groninger kerken met de on dergang werd bedreigd. De leegloop van het platteland, gecombineerd met een voortgaande ontkerkelijking, had tot resultaat, dat de kerkelijke gemeenten steeds kleiner werden. Het gevolg was dat plaatselijke ge meenten samengevoegd werden tot streekgemeenten. Naast achter stallig onderhoud dreigde nu zelfs leegstand en was afbraak op de lan ge duur te verwachten. Het probleem was natuurlijk niet nieuw. Groningen, of beter het hele noorden van ons land, is rijk aan oude, meest middeleeuwse kerkjes. Een respectabel aantal is in aanleg zelfs uit de 12de en de 13de eeuw. De kerken die nu nog overgebleven zijn, hebben niet alleen de Hervor ming overleefd maar zijn ook ontko men aan de niet geringe sloopwoede die er heerste in de 19de eeuw. Om herhaling te voorkomen stelde de Stichting Oude Groninger Kerken zich ten doel deze monumentale kerkgebouwen te behouden en voor zover nodig te restaureren. In de ruim twintig jaar, dat de Stichting ac tief is, heeft ze 38 kerken, twee af zonderlijke torens, twee pastorieën en vijf kerkhoven in bezit gekregen. Al meer dan de helft van dit omvang rijke eigendom is inmiddels geres taureerd. Op dit moment is de Stichting Oude Groninger Kerken in onder handeling voor de overname van nog een viertal kerken. Ging dit ver werven in de beginjaren nog vrij vlot, de laatste tijd gaat dit duidelijk in een wat trager tempo. Het kan ook bijna niet anders, de Stichting bezit nu ruim twintig procent van de be schermde kerken in de provincie Groningen. Als organisatie die een hele pro vincie als werkterrein heeft, onder vindt de Stichting Oude Groninger Kerken natuurlijk de directe gevol gen van de gedecentraliseerde Mo numentenwet. Voordat deze wet van kracht werd, kreeg zij jaarlijks een vast bedrag van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Hierdoor was zij relatief vrij in het bepalen van de volgorde van restauratie. Nu is de Stichting in haar prioriteitstelling af hankelijk van de jaarlijks aan de ge meenten toegekende restauratiebud getten. Een ander gevolg van de nieuwe Monumentenwet is dat er een onge lijke situatie is ontstaan. In gemeenten waar in het verleden vrij veel gerestaureerd is, is het op dit moment relatief gemakkelijk om aan restauratiegelden te komen. Bij ge meenten echter die in het verleden nauwelijks actief waren en dus een achterstand hebben opgelopen, is nu de spoeling dun. De beschikbare budgetten voldoen in zo'n situatie bij lange na niet. Een ander bekend probleem waarmee de Stichting steeds weer geconfronteerd wordt, is dat grote restauraties, en bij kerken zijn het meestal omvangrijke en kostbare ingrepen, niet of pas na een aantal jaren kunnen worden uit gevoerd. De Stichting Oude Groninger Ker ken weet de hierboven geschetste situatie, onder andere door gebruik te maken van andere subsidierege lingen, vrij goed het hoofd te bieden. De voorzitter van Europa Nostra, mr. H. J. de Koster (r) en de voorzitter van de Oude Groninger Kerken, de heer H. G. de Olde met het zojuist uitgereikte Diploma of Merit (foto Frigro Fotopers).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 23