Gashouders zonder gas 18 frmxHiiw Doorsnede van de kerk. randeerd van een waardevol monu ment, dat anders verloren zou gaan. Als het IIAV, een instelling met inter nationaal elan, zijn intrek neemt in de kerk, zal in het voormalige Room se bolwerk een levendig centrum ontstaan, met een positieve uitstra ling op de Indische buurt, waar in het stadsvernieuwingsproces het accent sterk op de woonfunctie heeft gele gen. Stichting Amsterdams Monumenten Fonds Postbus 16471 1001 RN Amsterdam tel. 020-6208354 Bezoekadres: De Balie Kleine-Gartmanplantsoen 10 Amsterdam A. J. Barnard Op veel plaatsen in Nederland hebben ze gestaan. Bijna elke stad in Ne derland van enige omvang had een.gasfabriek met de daarbij horende gashouders. Is het U wel eens opgevallen dat je ze haast niet meer ziet? De gasfabrieken zijn verdwenen en met hen de gashouders. Hoe is dat gekomen? Reeds rond 1650 waren er mensen die probeerden gas te maken. Soms bracht het toeval hen daartoe, maar heel bewust werd er bijvoorbeeld ge zocht naar mogelijkheden om uit steenkolen gas te bereiden. Fransen en Engelsen hielden zich hier mee bezig, maar ook de Maastrichtenaar Jan Pieter Minckelers, die in 1785 met gasverlichting experimenteerde. Hij deed dit door steenkolen te ver hitten, let wel niet verbranden. Door deze steenkool in een gesloten ruim te te verhitten kon het ontstane gas niet ontsnappen en hoopte het zich op. Door een kleine opening kon het uit stromende gas in brand gestoken worden waardoor er een lichtgeven de vlam ontstond. Deze toepassing was geschikt voor het verlichten van ruimtes en later ook te gebruiken in straatlantarens. Met de toenemende vaardigheid om op deze manier gas te maken ontstond de behoefte het gas op te kunnen slaan alvorens het te gebruiken. Zo werd de gashouder geboren. Verbeteringen in het pro ductieproces leidden ertoe dat de gashouders steeds groter moesten worden. Toepassing van de gashouder Het doel van de gashouder berust op het feit dat gas opgeslagen moet worden alvorens het aan de gebrui ker af te kunnen leveren. Om het gas op te bergen moet men over een ruimte beschikken die gasdicht is en een wisselend volume kan herber gen, zonder dat het gas 'verdund' wordt door b.v. lucht. Tevens moet Gashouder bij Delft uit 1928 (foto uit 1955 van Energiebedrijf Delfland).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 18