Amsterdams Monumenten Fonds actief in stadsdeel Zeeburg Lydia Lansink 17 Culturele projectontwikkeling Monumentenzorg is in Amsterdam vanouds in belangrijke mate een zaak van particulier initiatief. De bekendste van de restaurerende in stellingen is de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N.V., met een bezit van ruim driehonderd panden en een vermogen van ongeveer 60 miljoen. Evenals de Stichting Diogenes richt Stadsherstel zich vrij wel uitsluitend op woonhuismonumenten. Tot voor kort was geen professionele organisatie voorhanden met een specialisatie op het gebied van 'grote monumenten' zoals kerken, kloosters, scholen, fabriekscomplexen, kazernes, stadspoorten etc., een categorie objecten die overheid en eigenaren herhaaldelijk veel zorgen baart. Grote monumenten zijn immers, in sterkere mate dan woonhuismonu menten, onderhevig aan problema tiek in verband met exploitatietekor ten, functieverlies, leegstand, ach terstallig onderhoud en verval. Architecten en kunsthistorici die be trokken waren bij de restauratie en verbouwing van de Vondelkerk en de Posthoornkerk namen het initiatief tot de oprichting van het Amster dams Monumenten Fonds. Het AMF is nu nog een stichting; wat de orga nisatievorm betreft wordt echter ge streefd naar een vennootschap, le dereen die ingevoerd is in de wereld van de monumentenzorg zal be amen dat eigen kapitaal buitenge woon handig en noodzakelijk is. Eigenaren en beheerders van mo numentale objecten kunnen op het AMF terugvallen als zij behoefte hebben aan advies en ondersteu ning bij een project (een restauratie, De Gerardus Majella-kerk in Amsterdam. een verbouwing, het organiseren van een tentoonstelling of een con cert), als zij bepaalde beheertaken willen uitbesteden of - ook dat komt voor - niet langer prijs stellen op hun monument en willen dat het in goede handen komt. Het AMF is operationeel sinds maart 1990, ontving startsubsidies van de gemeente Amsterdam, de provincie Noord-Holland en enkele fondsen en heeft momenteel drie krachten in vaste dienst. Het beheert onder meer de Vondelkerk, de Posthoorn- kerk en het Hugo de Vriesgebouw van de Hortus Botanicus. Vanzelf ontstond de nevenfunctie van monu mentenmakelaar en 'uitbureau' voor bijzondere, originele ruimten. De be langstelling daarvoor is verheugend groot. Aankoop en verbouwing Gerardus Majellakerk In de loop van 1992 gaat het eerste grote 'eigen project' van start. Aan het eind van dit jaar hoopt het AMF de Gerardus Majellakerk aan het Ambonplein, Indische Buurt, te ko pen, die, volgens ontwerp van André van Stigt inwendig geschikt wordt gemaakt voor een nieuwe bestem ming. De parochie geeft de voorkeur aan een nieuw te bouwen, kleinere ruimte in de buurt. Als belangrijkste huurder heeft het IIAV Internatio naal Archief en Informatiecentrum voor de Vrouwenbeweging) ingete kend en voorts zullen ongeveer vijf tien units worden aangebracht voor - voornamelijk - kleine dienstverle nende bedrijven. Redenen voor het IIAV, dat zijn huidige behuizing aan de Keizers gracht binnen afzienbare tijd moet verlaten, om te kiezen voor dit ge bouw in deze omgeving zijn de uit drukkelijke wens in Amsterdam ge vestigd te blijven, de uitstekende be reikbaarheid per openbaar vervoer en - in verband met de avondopen stelling - het woonwijk-karakter van de Indische Buurt. Ook de nabijheid van het Internationale Instituut voor Sociale Geschiedenis speelde een rol. Tenslotte was, met het oog op de omvangrijke bibliotheek en het zwa re archief, behoefte aan een zeer so lide gebouw en diende het huurprijs niveau acceptabel te zijn. Belangrijk voor het Stadsdeel De kerk, in 1924 gebouwd door ar chitect Jan Stuyt, stond aanvankelijk hoog genoteerd in de Nota Kerkge- bouwenbeleid, maar werd daaruit geschrapt in verband met de onze kere toekomst. Vervolgens deed zich de opmerkelijke ontwikkeling voor dat het nieuw ingestelde Stadsdeel Zeeburg er niets voor voelde het ge bouw, een vertrouwd en imposant 'landmark' in de Indische Buurt, prijs te geven en opdracht gaf tot een haalbaarheidsonderzoek. Een slui tende exploitatie bleek, ook zonder restauratiesubsidie, in principe mo gelijk. Het spreekt vanzelf dat bij de ver bouwing zo veel mogelijk rekening wordt gehouden met de karakteris tieken van het monument. Zo blijft de grote ruimte onder de koepel intact en verschijnen geen vreemde aan bouwen. Het Gerardus Majella-project is een typisch AMF-project. Door mid del van een nieuwe, zinvolle bestem ming wordt het voortbestaan gega-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 17