r- 15 Het voormalige pakhuis Stokholm aan de Wolwevershaven. nomen. Daar was reden voor. De stad had dringend behoefte aan ka deruimte en bovendien hoopte men door het aanleggen van een haven tot het Groothoofd, waar veel stroom liep, de Nieuwe Haven door te spoe len, die steeds ondieper werd. 'Het nieuwe schuyerswerk' De haven krijgt een lengte van onge veer 250 meter. Men heeft het aan vankelijk over 'het nieuwe schuyers werk' naar de kruiwagens, de schui erwagens, waarmee de werkzaam heden zijn uitgevoerd. Naderhand heeft men het over de Nieuwe Op slag maar het opgehoogde voorland wordt al vrij snel bebouwd. Na 1640 spreekt men over de Drapiers- of Wollewevershaven, naar de bewo ners. Van de bebouwing uit die tijd is niets meer over. Des te meer echter van de bebouwing met statige pan den in de 18de eeuw. De Wol wevershaven ademt daar achter die dichte haag van kastanjes nog altijd een zekere status; de overkant, de Kuipershaven is van een andere al lure met o.a. een ketelmakerij. Maar de meeste pakhuizen worden er nu bewoond en er zijn al luxe apparte menten in aanbouw, zoals ook het geval is aan de 'buitenkant' van de Nieuwe Haven, de Buiten Walevest langs de Oude Maas. Waar overi gens de appartemententorens van de andere, de Zwijndrechtse oever, optisch al een wat te arrogante aan slag doen op het brede water: de ge bouwen lijken te dicht te naderen. Het voormalige pakhuis Stokholm, gezien vanaf de Roobrug. Pakhuis Stokholm Het opvallendste pand van de Wol wevershaven is het pakhuis Stok holm (zonder letter cl) met zijn rode luiken, nu geëxploiteerd als muse umkantoor. Dit hoge gebouw dateert uit 1730 en is een schepping van de uit Stockholm afkomstige suikerraffi nadeur Johan Anthony Bruyn. In de vorige eeuw heeft Stokholm nog een tijd dienst gedaan als graanpakhuis. Er wordt verhaald dat slechts acht zakkendragers in Dordrecht sterk genoeg waren om een mud graan de zes verdiepingen op te sjouwen. Aan de zuidzijde van het haven bekken ligt een dwarskade, het Vlak met een opvallend breed 18de eeuws pand, dat naar een beeld in de barokke top bekend staat als 'Va der Tijd'. Het is een van die vrij talrij ke Dordtse panden met een zeer na drukkelijk jaartal gesierd: 1728. Naakt knaapje met oranje sjerp bedekt Niet ver hier vandaan ligt een ander opmerkelijk pand, de 'onbeschaam de', een schepping van de architect Pieter Post (1608-1669), Wijnstraat 123/125, van 1650-1653 gebouwd. In het tympaan staat een naakt jon getje - de beeldhouwer liet het vijge blaadje onbeschaamd achterwege. Toen aan het eind van de vorige eeuw de jeugdige Wilhelmina met haar moeder, koningin Emma de stad bezocht vreesde men dat het jonge meisje omhoog zou kijken in de Wijnstraat en het naakte knaapje zou gewaar worden. Voor alle zeker heid hing men een oranje sjerp om het beeld zodat alle aanstoot werd voorkomen. Tussen het Vlak en de al genoem de 'Hoek van St. Joost' aan de Kui pershaven ligt de Roobrug die toe gang geeft tot de Nieuwe Haven. De Kuipershaven zou de naam danken aan de activiteit van de ambachtslie den die zich daar in de onmiddellijke nabijheid van Wijnstraat en Wijnha ven hadden gevestigd. Aanvankelijk echter sprak men over de oostkant van de Wolwevershaven als over de Engelse kade en de Boerenvismarkt - namen die voor zich spraken. In tegenstelling tot de Wolwevers haven is de Nieuwe Haven duidelijk in gebruik als jachthaven. Aan de kade ligt het voorname huis waarin het museum Simon van Gijn is ge vestigd. En voor wie dan nog enige tijd rest: de Grote Kerk is dagelijks te bezichtigen - in analogie met de openstelling van de Domkerk Xe Utrecht hebben 150 vrijwilligers zich beschikbaar gesteld om elkaar af te lossen bij de ontvangst van het pu bliek. Met zijn stenen gewelven is de kerk een uitzondering in deze letter lijk lage landen. J. Th. Balk is free-lance journalist te Amsterdam en vaste medewerker van Heemschut iniiir 231510?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 15