Van Groothoofd tot Hoek van St. Joost 14 Vlaamse baksteengotiek. Het enorme driebeukige hallenschip is in Brabant se gotiek uitgevoerd vermoedelijk in de 15de eeuw, al werd in het eerste kwart van de 16de eeuw er nog de sacristie bij gebouwd. De grootste lengte van de kerk is 80 meter. De stormramp van 1953 heeft nogal wat schade aangericht en er volgde toen een restauratie. Bij die stormramp werd het nabijgelegen Oude Mannen- en Vrouwenhuis onherstelbaar be schadigd. Het is gesloopt. Drieluik van oude havens III Primus inter pares is Dordrec/iMemidden van de Nederlandse rivierste den. Stel u op onder de bomen van het Groothoofd, daar vlak bij de mo numentale Groothoofdspoort. Neem het beeld van de watermassa's in u op: links stroomt de Merwede, recht voor u de Noorden naar links gaat het brede water van de Oude Maas - zonder Maaswater, want sedert 18 augustus 1904 vloeien Maas en Waal niet meer, naar de woorden van Tollens, tesaam bij Loevestein, waar 'Gorcum rijst van ver'. Op slechts luttele schreden afstand van het historische Groothoofd ligt, evenwijdig met de Oude Maas de primus inter pares van de oude Dordtse rivierhavens, de Wolwevers- haven. Daar ligt voor het spiegelend watervlak een dubbele ijzeren op haalbrug oude stijl: op zichzelf, ge heel afgezien van de omgeving al een klein monument, deze Damiate brug, genoemd naar een gelijknamig bolwerk dat op zijn beurt zijn naam weer ontleende aan een houtkoperij. Van die Damiatebrug een heel bij zonder schouwspel: de beide oevers met een deels monumentale bebou wing, de schepen van de bruine vloot, de chartervaart, en een paar oude stoomschepen aan de rechter oever met de zwaar beboomde kade en als afsluiting van dit alles onwrik baar de zware toren van de Grote Kerk - onwrikbaar... maar wel 2 me ter 25 uit het lood! In eikaars ver lengde liggen de Wolwevershaven en de Nieuwe Haven, die dicht bij de Grote Kerk eindigt. Beide havens zijn uitgegraven in een brede plaat langs de Oude Maas. De geschiedenis van de Nieuwe Haven gaat terug tot de 15de eeuw, de tijd van de derde stadsuitbreiding, aldus de Dordtse geschiedschrijver J. L. van Dalen. Die haven werd ge graven van het zuiden tot de hoek van St. Joost, een afstand van krap 400 meter. Die hoek van St. Joost is nog gemakkelijk terug te vinden als de hoek van de Aardappelmarkt en de Kuipershaven, de naam van de oostelijke kade van de Wolwevers haven. Er is daar nog een gepoly chromeerde gevelsteen met het jaar tal 1625 en de tekst: Wie kan t maken dat perfect is Want elck vogel singt so t gebec is Dit huys is van outs befaemt Op de hoeck van S'Joost is het ge- naemt De uitkomende specie van de Nieu we Haven werd gebruikt om het voorland op te hogen. Voorlopig ge beurde daar niet veel. Tot het einde van de 16de eeuw werd het 'Nieuwe Werck' gebruikt voor schietwedstrij den en... terechtstellingen. In 1609 kwam de zesde uitbreiding van de 'oudste stad van Holland' tot stand en werd de zandplaat ten noor den van wat men de Nieuwe Haven was gaan noemen onder handen ge- De Wolwevershaven te Dordrecht met op de voorgrond de Damiatebrug en op de achtergrond de Grote Kerk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 14