Met Jacob Cats op de kaai 13 Drieluik van oude havens II Het zeewater bespoelt ook niet langer die andere kléine havenstad, het Zeeuwse Brouwershaven. Maar er ligt nog altijd een indrukwekkend stuk water voor de oude havenmonding, het Grevelingenmeer, door de aanleg van de Brouwersdam in 1971 van de Noordzee afgesloten. Brou wershaven heeft in het verleden grote dagen gekend. In de vorige eeuw was het de voorhaven van Rotterdam, waar lichters langszij kwamen van zeeschepen die Rotterdam door hun diepgang niet konden berei ken. Bij het totstandkomen van de Nieu we Waterweg in 1872 was dat ge daan en viel Brouwershaven terug in de serene slaap waarin het na een vroegere bloeiperiode was gedom peld. Maar het heeft er de laatste de cennia de bedrijvigheid en het vertier voor terug gekregen, die de water sport in het seizoen biedt. De grote jachthaven die naast de haventoe gang, gemarkeerd door de molen 'De Haan', is aangelegd is tot de laatste plaats bezet. Wie langs de haven naar de dijk loopt ziet het wij de water van het zoutwatermeer voor zich met aan de overzijde de kustlijn van Goeree en Flakkee. Vlak voor de havenmonding ligt een met ruigte begroeide plaat met de pas sende naam Dwars in den weg en veel verder op, voor het Goereese Ouddorp ligt de Hompelvoet, even eens een thans permanent droogge vallen plaat. Brouwershaven, met de bebouwing aan weerszijden van de havenkom, wit bepleisterd of gewoon wit ge sausd, met de masten oprijzend langs de kaai is van een vertederen de schaal. Er is gewoon geen kans om te verdwalen. Met de komst van de watersportliefhebbers ontbreekt het er niet aan horeca-gelegenheden en voor cultuurminnenden is er zelfs een mini-museum De Vergulde Gar naal. De haven, wat ingekort in de loop der eeuwen, wordt afgesloten door de Markt met als pronkstuk de joyeuze gevel van het stadhuis met het jaartal 1599: het moet het mooiste voorbeeld zijn van de Vlaamse re naissance in ons land maar de gevel is een eeuw geleden volgens deskun digen nogal stijfjes gerestaureerd. Jacob Cats Het is jammer dat de buurman zijn gevel, toch al niet zo fraai, zo afgrij selijk heeft voorzien van zijn groot- geletterde naam, gifgroen gekleurd. Even om de hoek bij het stadhuis ziet men een trapgeveltje, het ouder lijkhuis van Jacob Cats. Een kapmeeuwtje rust uit op het hoofd van Jacob Cats, de trots van Brouwershaven. Het vieringstorentje van de onlangs in restauratie genomen NH kerk. De pleziervaart beheerst de havenkom van het oude Brouwershaven. Want laten we wèl wezen: Brou wershaven is de geboorteplaats van de dichter-staatsman Jacob Cats. Dat was in 1577. Aan de haven staat zijn standbeeld. Een van de oudste standbeelden in den lande, want het is in 1829 opgericht. Amsterdam bij voorbeeld kreeg zijn (gietijzeren, voor brons had men het geld niet) Rembrandt eerst een kleine kwart eeuw later, in 1852. Aan de zuidzijde van de haven is nog een laag huis met drie mooie gevelstenen, samen een jachttafe reel voorstellend: het jagershuis. De voorstelling van een jager werd nog wel eens gebruikt voor een tabaks winkel. Vlak er bij is de Waag - nu een huisartsenpraktijk. Aan de noordkant van de haven ligt, verder op, nog een groot karakteristiek 19de eeuws gebouw, destijds voor de loodsdienst gesticht. De zeilers op het Grevelingen meer hebben geen moeite om uit de verte Brouwershaven te herkennen daar op de Schouwense kust: achter de lage huizen rijst het hoge blauwe dak van de enorme kerk van het ste deke, de grote St. Nicolaaskerk. Er staat geen toren bij; wel priemt uit het leiendak een spits vieringstoren tje op. Van de Markt komend is de kerk gemakkelijk te bereiken - het gebouw blijkt gesloten te zijn, even als dat in Vollenhove het geval was. Maar hier is er een goede reden voor. Er wordt gerestaureerd, de zui delijke gevel staat in de steigers. 'Begin van dit jaar zijn we hier be gonnen', aldus de heer C. van Salm, directeur van aannemingsmaat schappij Huurman te Delft. Het voeg werk wordt hersteld, de ledesteen bijgewerkt met reparatiemortel. De zeer grote ramen - visblaastracerin- gen ontbreken niet - zijn nog goed voor wat betreft de natuursteen; het glas in lood is hier en daar minder goed. 'De leien daken zien er nog perfect uit', merken we op. 'Vergis u niet', antwoordt uitvoerder A. A. Jop- pe, die we enige jaren geleden al ontmoetten bij de restauratie van de kerk van Wemeldinge. 'In de kap heeft de bonte knaagkever heel wat schade aangericht. We hebben twee spantpoten ontdekt die totaal ver gaan zijn.' De kerk heeft een grote koorpartij met een krans van vijf kapellen -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 13