Het waterige oog van de bisschop 12 J. Th. Balk Een drieluik van oude havens I Het waterige oog van wat eens een Zuiderzeestadje heette, Vollenhoven, is tijdelijk gesloten - het water is weggepompt en er wordt hard gewerkt aan herstel van verzakkende oevers. Het 'wateroog' van Vollenhove, met als pupil een groen eilandje in het midden van deze cir kelvormige haven ligt aan de voet van de hoge muren van rode bak steen van de tweebeukige St. Nicolaaskerk. Reeds eeuwen hervormd, al drijft over het stadje nog de geest van de bisschoppen van Utrecht, die hier voor hun jachtgenoegens op de keileembult van De Voorst een wa terburcht moeten hebben gesticht. Het ronde haventje zou daar een re lict van zijn. In het begin van de vori ge eeuw stonden op het eilandje - tijden lang ook schiereilandje - nog twee torens. Wie ze beklom kon in de verte Urk zien. Later waren op die plaats kleine vissershuisjes, dicht op elkaar. De bevolking sprak van 'het fort'. Dat alles is nu verleden tijd. In 1910 was de visserij in Vollenhove op haar toppunt. Er waren toen 185 kleine en grote vissersscheepjes, waaronder de Vollenhovense bol, in bedrijf met 240 opvarenden. In 1942, het jaar waarin de Noordoostpolder voor de deur van Vollenhove gele gen droogviel restten er nog 31 vis sersscheepjes. In 1965 nog één. Het hart van Vollenhove grenst onmiddellijk aan dit curieuze haven tje. Het ziet er een beetje steeds uit en het stadje pronkt met de trapge vel van de voormalige Latijnse school uit 1621de kerk met de lage Het ronde haventje van Vollenhove in herstel. De laat gotische St. Nicolaaskerk op de achtergrond. (foto's J. Th. Balk). toren en het aanpalende elegante stadhuisje met de zuilen - nu een restaurant. In de zomer van 1913 verwijlde hier Jacob P. Thijsse, de auteur van het Verkade album 'Zui derzee'. Hij roemde de tegenstelling tussen het stadhuis en de sobere kerk, al vond hij het eerste nogal bont! Aan wat hij aanduidt als het binnenhaventje stond toen een 'heel indrukwekkend oud verschoten en aangebrand gebouw met een reus achtig groot rood dakoppervlak, overschaduwd door oude hoge ie pen. De wallekant was begroeid met Oostindische kers en stokrozen en verwilderd struikgewas.' Dat grote gebouw was een, sedertdien ver dwenen, garnalenkokerij en ansjo- vispakkerij. Thans wordt het beeld geheel beheerst door de thans ge restaureerde, laat-gotische kerk. De officiële ingebruikneming geschiedde door prinses Margriet en mr P. van Vollenhoven. Dat was in 1978. De haven is al eens gerestau reerd. Dat werk kwam in 1973 ge reed. Het herstelwerk dat thans aan Vollenhove. De Kerkstraat loopt uit op het plein met de kleine toren bij de grote St. Nicolaas kerk. de gang is moet de zwakke plekken die nu geconstateerd zijn uit de we reld helpen, vertelde ons de heer R. Boomstra. Het werk gaat negen ton kosten. Op 1 juli zou het water weer worden ingelaten. De grondgesteld- heid verschilt uiteraard nogal van die van andere voormalige Zuiderzeeha vens: het ronde havenbekken is uit gegraven in de keileemachtige bo dem waarop Vollenhoven ligt. Een ansjoviskelder, die wellicht deel heeft uitgemaakt van het grote gebouw waarvan Jacob P. Thijsse melding maakte is nu weer toonbaar ge maakt. Een bestemming heeft de kelder nog niet. Na de voltooiing van het werk aan de haven zal deze weer normaal voor de ook hier talrij ke watersporters toegankelijk zijn. Oudheidkamer Aan de Bisschopsstraat is in het voormalige koetshuis van havezathe Marxveld de Vollenhovense Oud heidkamer gevestigd. Daar toont de met de leiding belaste heer L. Win kels ons niet zonder trots een vondst tijdens de havenrestauratie gedaan: een twee meter lange zerk van Bent- heimer zandsteen met de afbeelding van een priester of een vrouw. Bovenin is een raadselachtig vier kantje uitgehakt met de voorstelling van een kind of een engel. Er zijn in ons land nog vier van dergelijke zer ken bekend. De zerk dateert ver moedelijk uit de dertiende eeuw.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 12