10 Het gerestaureerde Gooiland van J. Duiker. het monument weer redelijk hersteld is.' 'Ik heb er een heel dossier over. Er is naar mijn mening ten minste sprake van heel duidelijk gewekte verwachtingen. Dat heeft de ge meente Hilversum ertoe gebracht een AROB-procedure tegen het Rijk te beginnen. Want gewekte verwach tingen staan vrij centraal bij de be ginselen van behoorlijk bestuur, die een van de toetsingscriteria van ad ministratieve rechtspraak zijn.' De Wit kan zich overigens wel in het standpunt van minister d'Ancona verplaatsen. 'De minister heeft niets tegen het Raadhuis. Het gaat er om dat er gewoon veel te weinig geld is. Dat komt niet alleen door de budget teringssituatie van de rijksoverheid, maar vooral door de beslissing die de Kamer indertijd heeft genomen, overigens niet met instemming van Brinkman, waardoor de decentralisa tie wel erg ver is doorgezet. Daar door heeft het Rijk voor de Kanjerre geling niet veel geld meer te beste den.' meenteraad van Hilversum besloot het object af te stoten en het aan particulieren aan te bieden. De spon sor-actie moest stopgezet worden, de toezeggingen in de stalling gezet. 'Het probleem is, dat Hilversum er fi nancieel calamiteus aan-toê is. Heeft onder andere te maken' met het feit dat de gemeente heel stérk in bevol kingstal achteruit is gegaan. Midden jaren zestig telde de stad 105.000 in woners, nu zeker 20.000 minder. Als je door de stad loopt zie de financië le problemen op straat. Als oud-wet houder Publieke Werken in Amster dam heb ik er een zesde zintuig voor. Als ik ergens kom kijk ik naar de bestrating en de beplanting. Dan heb ik meteen al een idee hoe de kas van de gemeente erbij staat.Komt bijna altijd uit! Dat reik ik u aan als determinatiekenmerk! Wel nu, als je door Hilversum loopt en je ziet dat de openbare ruimte ernstig verwaarloosd is, weet je hoe de ge- meentefinanciën ervoor staan. Te gen die achtergrond speelt zich de discussie over Gooiland af.' Hoe het ook zij, het Raadhuis is vol gens de Wit te belangrijk om langdu rig aan zijn lot over te laten: 'Het is een buitengewoon belang rijk specimen van jonge bouwkunst. Ik vind, dat het rijk zijn aandeel daar in moet leveren. Als je door Hilver sum rijdt zie je dikwijls bussen met buitenlanders stoppen bij het Raad huis. Het is een excursieproject van heb ik jou daar, er is enorme belang stelling voor. Dus het moet gauw klaarkomen, zo simpel is dat.' Gooiland Voor Duikers Gooiland had de Stich ting Jonge Bouwkunst al een spon sor-actie op touw gezet, er waren al toezeggingen gedaan, toen de ge- 'Kijk, de gebouwen van Duiker met die glaspartijen en staalconstructies blijken gewoon niet corrosie-besten- dig. Zijn gebouwen uit eind twintiger, begin dertiger jaren en allemaal te gelijkertijd aangetast, zodanig dat de instandhouding in gevaar komt.' 'Persoonlijk denk ik dat Hilversum Gooiland moet meenemen in de to tale reconstructie van de hele omge ving. Er ligt een aantal terreinen om heen waar best iets mee kan. Er moet een heel stuk stadsvernieu wing plaatsvinden, waarbij naar mijn mening de opbrengsten van de an dere terreinen in de onmiddellijke omgeving gebruikt zouden kunnen worden voor de restauratie van Gooiland. Ik hoop dat de Hilversum- se gemeentepolitiek het op die ma nier aanpakt. Open gaten Een bron van ergernis vormt de Hil- versumse binnenstad als geheel. 'De binnenstad heeft veel te veel open gaten. Bijvoorbeeld bij de Kerkbrink. Daar ergert mij al sinds ja ren het grote open gat schuin tegen over het Hof van Holland. Het zou prettig zijn als in de Hilversumse bin nenstad een paar knopen werden doorgehakt. Rond het station is dat wel gebeurd. Ook dat heeft lang ge duurd, maar ze zijn er uit.' Zonnestraal 'In de bouwgeschiedenis is Zonne straaleen internationaal belangrijk monument. Maar het ligt er werkelijk rampzalig bij. Mijn vrouw en ik zijn vorig jaar op de Dag van de Archi tectuur meegeweest op excursie met rijksbouwmeester Rijnboutt. We gin gen ook naar de Openluchtschool van Duiker in Amsterdam en kwa men toen te spreken over de Zonne straal. Volgens Rijnboutt bouwde Duiker niet voor de eeuwigheid, was hij van mening dat je zijn gebouwen De VARA-studio aan Heuvellaan 33. ook eens moest afbreken. Rijnboutt zei: een deel moet je wel eerst afbre ken en van de grond af opbouwen, als je het wil restaureren. Goed, daar schrik je niet van, is bij veel monu menten gebeurd. Het belangrijkste punt nu is: wat gaat er met het gebouw gebeuren? Voordat de pe perdure restauratie begint, die toch zo'n 20 a 30 miljoen zal bedragen, moet daarover beslist worden. Het is een aantrekkelijke gedachte, dat het FNV belangstelling heeft er een vor mingsinstituut te vestigen. Het ge bouw heeft altijd een vakbondsach tergrond gehad. Dat zou mijn voor keur absoluut zijn, dat de vakbewe ging er in komt. Daar spreek ik ook als sociaal-democraat met warmte over, dat spreekt mij persoonlijk heel sterk aan.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 10