Nieuwbouw stadhuis Franeker in historisch stadscentrum 9 Rita Mulder-Radetzky en Broor S. Adema Op 3 april 1990 berichtte de Leeuwarder Courant over de voorgenomen uitbreiding van het eeuwenoude Martenahuis aan de Voorstraat 25 te Franeker. Hierin moest het nieuwe gemeentekantoor van Franekeradeel onderdak krijgen, omdat de huisvesting van de ambtenaren te wensen overliet. Er zou geen sprake van een prestige-object zijn maar men wil de alleen het ruimtegebrek opheffen. Behalve het terrein achter het Mar tenahuis werden nog twee locaties genoemd: achter het historische stadhuis (1591) in prachtige renaissance-stijl aan het Noorden bij het IJsbaanpad. Het door de gemeente ingeschakelde adviesbureau Kruis heer Partners te Rotterdam gaf na een ingesteld onderzoek de voorkeur aan nieuwbouw achter het 15de eeuwse Martenahuis. In december 1990 sprak het college van B W behalve één wethouder zich uit voor een centrale huisves ting. Een plaatselijke politieke partij, Gemeentebelangen, wilde nog geen definitieve keus maken maar kwam tevens met het voorstel om een ont werp voor een nieuw gemeentehuis aan de Harlingerstraatweg (buiten het centrum) te laten maken. De ver eniging Vrienden van Franeker vond de keus voor de locatie achter het Martenahuis absurd. De P.C. van Heemschut vernam het artikel in de Leeuwarder Courant met verbazing en won informatie in omtrent de plannen. Heemschut liet bij brief aan de gemeente weten geschrokken te zijn van de plannen die naar hun mening het karakter van de oude stadsstins zou aantasten terwijl de tuin ook door nieuwbouw zou wor den bedreigd. Naar aanleiding van deze brief is er een discussie ont staan tussen leden van de P.C. De ene partij was van mening dat de aantasting van het historische ge bouw en de tuin, die een onlosmake lijke eenheid vormen, niet accepta bel is. De andere groep vond dat het belang van handhaving van de func tie van een gemeentehuis in de bin nenstad moet prevaleren boven het historische belang van de locatie. Deze twee meningen zullen hieron der verder worden toegelicht. De ar gumenten van de eerste groep stoe len op de historische waarde van het huis en de tuin, die hier nader zal worden uiteengezet. Het Martenahuis dateert uit de 15de eeuw en werd gebouwd in opdracht van de adellijke familie Martena. Het L-vormige bakstenen gebouw met in de 'oksel' een achthoekige toren is een typisch voorbeeld van een Frie se adellijke woning in de stad, met als hoofdvertrek een zaal. Tot 1895 werd het huis door voorname fami lies bewoond. Toen kocht de ge meente Franekeradeel het aan met de bedoeling er het gemeentehuis te vestigen, wat sindsdien niet veran derd is. Achter het gebouw ligt een fraaie stadstuin met een interessante ge schiedenis. Zo is omstreeks 1700 de tuin in de formele stijl a la Le Nötre ingedeeld in parterres (tuinvakken) met symmetrisch geschoren heggen. Deze waren gecompleteerd door exotische gewassen en zeldzame heesters. De toenmalige eigenaar bezat een oranjerie achter in de tuin en was een liefhebber van uitheem se planten. Zo werden waarschijnlijk de stinsenplanten door hem ge kweekt. Zeldzame exemplaren van deze planten, oorspronkelijk afkom stig uit Midden- en Zuid-Europa sie- Gezicht op de tuin achter het Martenahuis te Franeker. Links van het huis is de nieuwbouw gepland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 9