7 Kerkpaden, zoals die in het kleigebied te vinden zijn. (tekening R. Kijlstra) Het laagveengebeid Dit laagste en vaak het laatste om- dijkte land, dat normaal 's winters onder water stond, heeft weinig of geen historische paden. De ontslui ting ging via het water. Na de dijk- aanleg werden deze als verbinding met de omgeving gebruikt. Om deze paden te beleven is een persoonlijk bezoek aan te bevelen. Wandel- en fietsroutes kunnen bij de VVV-kantoren worden aangevraagd, maar men moet ze ook zelf ontdek ken. Een voorbeeld uit het kleigebied is het kerkpad van Beers. De vroege re stins Unia is reeds lang afgebro ken, maar de plaats is duidelijk her kenbaar en door middel van een oprij laan loopt een eeuwenoud kerkpad naar de in de nabijheid gelegen kerk. In zowel het poortgebouw als de kerk zijn regelmatig tentoonstellingen inge richt. Een voorbeeld uit de hoogveen gebieden is het kerkpad dat loopt van de voormalige kerk van Oud Beets via Beetsterzwaag naar de kerk van Olterterp. Helaas is het eerste pad in verval geraakt omdat het is doorsne den door een autosnelweg en een uit breiding van een revalidatiecentrum. Bij ruilverkaveling en wegenaanleg blijkt, dat het nodig is alert te zijn op het behoud van deze paden. R. Kijlstra is technisch adviseur van de provinciale commissie Heem schut Friesland. (vervolg van pag. 5) Bent u als commissie tevreden over het provinciaal beleid van Fries land? De Kroon: 'Daarover hebben wij niet te klagen. Friesland is een van die provincies, die zich niet heb ben laten ontmoedigen door de nieu we Monumentenwet, die de provin cies minder bevoegdheden geeft. Bij restauraties gaf de provincies boven op de rijkssubsidie tot nog toe steeds tien procent, al houdt de pro vincie daar binnenkort jammer ge noeg mee op'. Rita'De provincie heeft ook veel oog voor de bevorde ring van het cultuurhistorisch toeris me. Kijk maar naar het unieke pro ject Monument van de Maand (zie pag. 29)'. Herverkaveling Overigens klinkt toch wat zorg door als we het over herverkaveling heb ben. In een brief heeft Heemschut Friesland de provincie onlangs ge wezen op haar zorgen en zij kreeg als antwoord, dat de provincie de ontwikkelingen eveneens 'met zorg' volgt. Toch wil de commissie de pro vincie op dit punt kritisch blijven vol gen. Er zou intensiever kontakt met de provincie moeten zijn, lees ik in de notulen van een recente vergade ring. Kijlstra'Vroeger hield de provin cie op dit punt helemaal geen reke ning met cultureelhistorische waar den. Dat is wel beter geworden en dat is nodig ook want de boeren kij ken teveel alleen naar de bedrijfs economische belangen en van oude paden bijvoorbeeld blijft bijna niets meer over terwijl in principe iedereen het recht heeft ze als pad te gebrui ken. Het pad in Beetsterzwaag laat zien hoe sterk zo'n oud kerkepad kan vervallen. De Friese commissie is een club, die gedegen te werk gaar. Dat blijkt nog eens als we het opnieuw over de noodzaak van het pr-werk heb ben. De Kroon: 'Natuurlijk moet je van tijd tot tijd de Friese omroep in schakelen maar dan moet je wel goed beslagen ten ijs komen. Je mag niet op je bek gaan. Je moet goed gedocumenteerd zijn. We moe ten als Heemschut bouwen aan een goed image'. Een bewijs van degelijkheid is ver der de vorming van een apart kern- bestuur van voorzitter, secretaris, penningmeester, t.a.- en pr-mede- werker. Dat bestuur bereidt de pc- vergaderingen voor. Ook is er een activiteitenplanning voor een heel jaar en - globaal - voor het jaar daarop. Lelijke keet We laten een enthousiaste, actieve commissie achter en nemen nog even een kijkje in het vriendelijke, re delijk gaaf gebleven Leeuwarden. Er is veel en goed gerestaureerd. Al leen erger ik me aan de ongezellig heid van het lege Wilhelminaplein. Het is goed, dat de auto's zijn weg gewerkt in een ondergrondse par keergarage maar een terrasje of wat groen op het plein zou niet misstaan. Even later zie ik in het water van de fraaie Nieuwestad een vele meters lange afschuwelijke winkelkeet lig gen, zo breed als de gracht zelf. Een tijdelijke voorziening weliswaar maar had dat nu echt niet anders gekund. Dan maar liever een keet op het na bijgelegen Wilhelminaplein.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 7