Actie gaat bij Heemschut Friesland vóór alles Jaap Kamerling 5 In de trein op weg naar Leeuwarden voor een interview met de provin ciale commissie van Heemschut in Friesland passeer ik het water staatsstationnetje van Wolvega. Het wordt juist opgeknapt en opnieuw gepleisterd. Even later loop hoor ik, dat het Heemschut was, dat zich hiervoor heeft ingezet. Een leuke binnenkomer in Friesland. Uit het prachtige tweede klas wit ge pleisterde Waterstaatsstation van Leeuwarden stappend zie ik recht voor me in de verte de scheve Olde- hove, nog altijd het landmark van de hoofdstad, Naar links kijkend rukt kantorenbouw op, die de provincie hoofdstad opeens iets grootstede lijks geeft. De strakke, ranke toren van Avero-verzekeringen van de Friese architect Bonnema vind ik niet lelijk. Tevreden stel ik even later vast, dat vanaf de Nieuwestad in de kleinschalige binnenstad de toren niet te zien is, zodat geen Maduro- dam-effect ontstaat. Naar rechts kijkend zie ik de fraaie witte 19de eeuwse villa, waar advo caat mr. W. Sleijfer, secretaris van de commissie, kantoor houdt. Het kantoor is de vaste vergaderplek van de commissie, waar ook het archief wordt bijgehouden. Even later schui ven voor het interview aan tafel naast secretaris Sleijfer, voorzitter J.C. de Kroon, technisch adviseur R. Kijlstra en pr-medewerkster R. Mul- der-Radetzky. We komen al gauw te praten over de wens Heemschut verder te de centraliseren. Heemschut Friesland bekijkt dit erg realistisch, zegt voor zitter De Kroon. We zijn een vrijwilli- gersclub, die slechts over beperkte tijd en middelen beschikt. We willen graag een grotere autonomie voor de commissie en een beperkt eigen budget, maar we maken ons zorgen over de toename van taken, die daaraan vast zit. Meer tijd voor een eigen organisatorische opzet mag wat hem betreft niet ten koste gaan van het directe actiewerk. Want daar gaat het primair om. De commissie heeft hierover on langs een nota uitgegeven, waarin zij sterk de nadruk legt op het be- schermingswerk zelf. Veel tijd voor allerlei institutioneel overleg hebben de commissie-leden, die bijna alle drukbezette banen hebben, niet. Wel wil de commissie andere Heem schut-leden stimuleren daarin te gaan zitten. Daarnaast wil de com missie op bescheiden schaal aan le denwerving doen door het zoeken van publiciteit voor acties maar de acties zelf vindt ze het belangrijkst. Overigens heeft Friesland in Rita Mulder-Radetzkywei een enthou siaste pr-medewerkster gevonden. De commissie ziet ook wel in, dat re gelmatige publiciteit preventief werkt en geeft toe dat er op dat gebied best nog wat meer mag gebeuren. Uitstraling Om de binding met de leden te ver sterken willen de Friezen elk jaar een vaste ledenvergadering gaan nieuwd en daardoor sterk aan uit straling heeft gewonnen. Hoe kijkt de commissie aan tegen het Plan van Actie van de Bond? De Kroon: 'Daar kunnen we ons aar dig in vinden, alleen lezen wij de pri oriteitstelling zo ongeveer in omge keerde volgorde. De situatie in Fries land is nu eenmaal anders'. De com missie kiest daarom primair voor het beschermen van het landelijk gebied en de objecten daarin'. Kijlstra: 'We maken ons erg druk over de gevolgen van ruilverkaveling en om oude relicten in het landschap zoals terpen, wierden en oude (ker- kejpaden. Ook het archeologisch bo demarchief heeft onze bijzondere belangstelling'. Friesland blijkt geen specifieke stadsarcheoloog te hebben. Er is al leen een provinciaal archeoloog. Een ernstig gemis, vindt de commis sie voor een provincie met zoveel oude stadjes en steden. Ook wil de commissie na de Ml P-inventarisatie van jonge monumenten de nu vol gende selectie-procedure kritisch gaan volgen. De commissie wil de Friese gemeenten aanmoedige om zelf gemeentelijke monumentenlijs- De fraaie 19de eeuwse villa aan de Sophialaan, waar de commissie vergadert. houden naast de maandelijkse com missie-vergadering. Op zo'n jaarlijk se bijeenkomst kan het werk van de commissie ook worden gepresen teerd. Ook kan zo'n treffen mis schien zorgen voor de nodige door stroming in de samenstelling van de commissie, die overigens een jaar of twee geleden vrijwel geheel is ver ten op te stellen. Iets wat de com missie ook erg belangrijk vindt is de discussie over de criteria van wat je zou moeten behouden. Wat zijn de afwegingskaders? Hoe moet je res taureren en wat zijn de mogelijkhe den tot hergebruik? (vervolg op pag. 7)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 5