Het oude St.-Salviuskerkje, de parel van Limbricht Excursie Noord-Brabant Excursie Limburg Heemschutdag 5 oktober in Hilversum A.M.P.P. Janssen 50 Waar Belg en Duitser elkaar haast de hand kunnen reiken boven Ne derlandse bodem, waar de provincie Limburg bijna in tweeën gedeeld wordt, waar tot het vorige jaar in een takkenoven de volgens kenners bes te rijstevlaai van het Zuiden werd ge bakken, daar rijst hoog op een kunstmatige heuvel (motte) het 17de-eeuwse kasteel Lemborgh om hoog en ontwaart men aan de voet ervan de oude St.-Salviuskerk. De restauratie ervan door de Stichting Kasteel Limbricht zal in 1991 nage noeg afgerond zijn. Het oude kerkje was de eigen kerk van de heren van Limbricht, die de oude burcht bewoonden waarvan men de resten nog in de kelder van het huidige kasteel terug kan vinden. Deze heren beschouwden zich als 'paus in eigen kerk', zoals ook nog aan vele zaken te zien is. Ingemetsel de medaillons met de namen van roemruchte heren van Limbricht ge ven aan dat zij bij verbouwingen nauw betrokken zijn geweest. Ook de zich nu in een zijwand van het pries terkoor bevindende memorieplaat van de 'zeer doorluchtige en zeer edel moedige' familie van Breyll (1688) spreekt in dit opzicht duidelijke taal. De invloed van de locale heersers is zelfs nog bespeurbaar in de tien jaren geleden ontdekte plafondschil deringen uit het eind van de 13de eeuw. Fredericus van Lemborgh, broer van de plaatselijke heer en pastoor van Limbricht maar ook de ken van het St.-Serverinuskapittel te Keulen, zorgde ervoor dat het niet onopgemerkt bleef dat het initiatief voor de schildering van hem uitge gaan is. Door zijn toedoen kregen De Drie Koningen, de stadspatronen van Keulen van wie de relieken in de Dom aldaar bewaard worden, een centrale plaats in het Limbrichtse kerkje. Het tafereel met de Drie Ko ningen vormt een onderdeel van een Maria-cyclus (van de boodschap van de aartsengel Gabriël tot haar kroning in de hemel), maar daarnaast vindt men ook een cyclus met de hemel vaart van Christus en het laatste oor deel. De secco-schilderingen kwa men onder circa twintig lagen lak te voorschijn en zijn gerestaureerd met toepassing van de zogeheten tratteg- giotechniek. Deze beperkte, gemak kelijk te verwijderen retouches met kleine streepjes maken de toeschou wer duidelijk wat oud is en wat nieuw. Dat het interieur van dit sinds 1922 niet meer in gebruik zijnde kerkje op een gegeven moment in een desola te toestand verkeerde zal niemand verbazen. Momenteel is het gebouw echter weer volledig aangekleed met een fraaie communiebank, twee 18de-eeuwse altaren, een preekstoel van rond 1700 met oudere beeldjes van de kerkvaders, enkele schilderij en van de Limbrichtse schilder Gou- verne (circa 1800) en een fraai orgel uit het begin van de 18de eeuw. Om het kerkje te ontsluiten voor belangstellenden is een beheers commissie in het leven geroepen. Vanaf Paasmaandag tot de Lim brichtse najaarskermis (eind septem ber) is het kerkje geopend op de eerste zondagmiddag van de maand. Met groepen kan men het kerkje ook op andere dagen bezichti gen (tel. 046-521283). A.M.P.P. Janssen is lid van Heem schut en woont te Sittard. De jaarlijkse excursie van de Provin ciale Commissie Noord-Brabant zal dit jaar plaats hebben op zaterdag 10 augustus 1991, in de oude kern van Oirschot qn het omringende buiten gebied. Oirschot was al in de Middel eeuwen een belangrijk centrum voor de Kempen. De oude kern is zeer gaaf bewaard gebleven en bezit on der meer twee Middeleeuwse kerken, waaronder de indrukwekkende Sint Pieterskerk aan het fraaie marktplein, eri voorts onder meer een laat-Mid- deleeuws raadhuis, een pelgrimshuis eri een zeventiende eeuwse latijnse school. Bovendien is Oirschot omge ven door fraaie natuurgebieden. Het programma, dat inschrijvers voor de excursie krijgen toegezonden, om vat een historische inleiding en een wandeling door de kern, met bezoek aan de beide oude kerken, en een wandeling door het buitengebied. De excursie eindigt ca. 16.30 uur. Voor degenen die met de trein komen, wordt vanaf Boxtel voor vervoer ge zorgd. De stoptreinen vanuit de rich ting Eindhoven, 's-Hertogenbosch en Tilburg komen rond 10 uur 's morgens in Boxtel aan. Na afloop van de excur sie is er weer vervoer naar Boxtel. De kosten voor de excursie, met in begrip van de lunch, bedragen 40,- per persoon, voor degenen die gebruik willen maken van de bus die hen in Boxtel zal ophalen, 45,- per persoon. Inschrijving kan geschie den op volgorde van binnenkomst vóór 1 augustus a.s. door overmaken van 40,- resp. 45,- per persoon op giro 124326, ten name van de Bond Heemschut te Amsterdam o.v.v. excursie Noord-Brabant. Het lidmaat schap van de Bond Heemschut is niet vereist. De jaarlijkse excursie van de afde ling Limburg is, zoals eerder in 'Heemschut' aangekondigd, op 7 september. De tocht gaat deze keer langs Kastelen en landschappen van het beneden-Geuldal. Tijdens korte wandelingen zullen wor den bezocht: de Kastelen Genhoes, Schaloen, Vliek en Vaeshartelt. Spe ciale aandacht zal er zijn voor Kerk en Klooster van het adellijk Norberti- nessenstlft te Houthem St.Gerlach. 10.15 uur: Vertrek per bus vanaf het NS-statión in Maasticht. 12.30-13.30 uur: Middagpauze met koffietafel in Geulhemmer Molen. 16.00 uur: Koffie en vlaai tot besluit. 17.15 uur: Terugkeer bus bij NS-sta- tion Maastricht. Bij deze excursie zijn introducés toe gestaan. Opgave door overmaking (uiterlijk 1 augustus) van 45,- p.p. op postbankrekeningnummer 124326 t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam o.v.v. 'Excursie Geuldal'. Met deze foto van de boerderij van Houtman in Hilversum, verbouwd tot appartement, willen we u even her inneren aan de komende Heem schutdag op 5 oktober in Hilversum. In het vorige nummer schreven we er al iets over het programma (pag. 35). (fotoarchief 'Hilversum pas op').

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 50