4 De heer H. Wiegel. Bedankt Heemschut-agenda Contributie-verhoging commissaris der koningin Leeuwarden, 3 mei 1991 IN DE PROVINCIE FRIESLAND Geachte lezers van Heemschut, De redactie van Uw tijdschrift heeft mij gevraagd dit speciale Friesland-nummer van de Bond Heemschut kort bij U te introduceren. Als Commissaris van de Koningin in Friesland, de provincie die zo rijkelijk gestoffeerd is met fraaie monumenten, voldoe ik graag aan dit verzoek. De redactie wil met deze Friesland/special van monument en landschap weer eens wijzen op de rijkdom van het Friese stads- dorps- en landschapschoon. Zij doet daarmee de inwoners van Friesland een groot plezier, zoals U weet voelen de Friezen zich sterk verbonden met hun culturele erfgoed. Daarnaast wil de redactie U confronteren met het provinciale monumentenbeleid van Friesland en het beschermingswerk van Heemschut, dat in Friesland over een eigen provinciale commissie beschikt Dat het provinciaal bestuur zich door de nieuwe monumentenwet niet heeft laten weerhouden om een actief monumentenbeleid te voeren is onlangs nog duidelijk gebleken. Door de aankoop van de Kanselarij, een fraai monument dat het begin van de renaissance in het Noorden markeert, waarin het voormalige Hof van Justitie gehuisvest was. Door de aankoop hoopt het provinciaal bestuur een dreigende teloorgang van dit monument te voorkomen. Dat Friesland meer doet op het gebied van de monumentenzorg en veel meer monumenten bezit, kunt U lezen in deze Friesland- special. Voor de enorme inspanningen die de Bond Heemschut zich getroost om het culturele erfgoed van ons land te behouden spreek ik graag mijn waardering uit. Ik hoop dat velen van U na dit nummer gelezen te hebben zullen besluiten met eigen ogen de fraaie monumenten in Friesland te komen aanschouwen. U bent allen van harte welkom. j Met vriendelijke groeten, (H. Wiegel) Commissaris der Koningin in de provincie Friesland Wij danken de Provincie Friesland en het Anjerfonds Friesland voor hun fi nanciële bijdragen, die de uitgave van dit nummer mede mogelijk maakten. De Provinciale Commissie van Heemschut in Friesland danken we voor de prettige samenwerking bij de totstandkoming van deze special. Red. 10 augustus Excursie naar Oirschot, georgani seerd door Heemschut Noord-Bra bant. (zie pag. 50) 7 september Excursie naar Zuid-Limburg (gebied van de Geul vanaf Valkenburg tot aan haar uitmonding in de Maas). Georganiseerd door Heemschut- Limburg. (zie pag. 50) 14 september Open Monumentendag 5 oktober Landelijke Heemschutdag in Hilver sum. (zie ook pag. 50) Vijf jaar is het ons gelukt de mini mum-contributies op hetzelfde be drag te houden. Heemschut ontkomt er echter niet aan om per 1 januari 1992 de minimum-contributies met vijf gulden per jaar te verhogen voor alle categorieën leden. Dit betekent, dat leden van 30 tot 65 jaar 55,- per jaar gaan betalen. Voor leden van 65 jaar en ouder gaat een be drag van 40- gelden en voor jon geren onder de 30 jaar 30,- per jaar. De Algemene Ledenvergadering moet dit voorstel van het bestuur overigens nog goedkeuren, (zie ook pag. 3) Uiteindelijk hebben immers de leden zelf hierover het laatste woord. Naast de stijging van vele kosten in het algemeen vormen de belangrijkste redenen om de contri buties te verhogen de toenemende kosten van ons tijdschrift en de ui terst urgente renovatie van het lan delijk bureau van Heemschut, het Korenmetershuis in Amsterdam. Zo als u dit jaar hebt kunnen zien heb ben we het tijdschrift'in een nieuw jasje gestoken en een nieuwe vorm gegeven, die een vereniging als Heemschut met zijn sterk esthetisch ingestelde leden o.i. verdient. De renovatie van het interieur van het Korenmetershuis was zo langza merhand onontkoombaar. Het ge bouw is namelijk dermate 'uitge woond', dat een vereniging als Heemschut het zich niet kan permit teren de situatie zoals die nu is nog langer voor lief te nemen. De renovatie is begroot op ongeveer twee ton. Een bedrag, dat Heem schut helemaal zelf zal moeten op brengen. De gemeente, die eigenaar is van het pand, draagt financieel al leen bij als het om de buitenkant gaat. Het Dagelijks Bestuur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 4