Heemschut in actie Rondweg bedreigt landelijk gebied Stadskantoor tast vestingwerken visueel aan Kerkmuur en ingangspartij niet verplaatsen Niet slopen Verwaarlozing keren Niet bouwen achter notarishuis Heemschut ziet toekomst voor oud raadhuis Millingen 48 Buitenpost - Heemschut heeft in een brief aan de Gemeenteraad van Achtkarspelen zijn bezorgdheid geuit over het plan een rondweg aan te leggen langs het dorp Drogeham. Het behoud van dit hoog gekwalifi ceerde landelijke gebied loopt daar door gevaar. Na een schaalvergro- tende ruilverkaveling en een groot zandwinningsgebied wordt dit zeer kwetsbare en kostbare landschap nu ook nog eens bedreigd met een af snijding van de eeuwenoude kern van Drogeham. Als een weg zo dicht bij een dorp loopt is het niet ondenk baar, dat er t.z.t. een geluidswal noodzakelijk wordt geacht en dan is letterlijk en figuurlijk de ramp niet meer te overzien, schrijft Heem schut. De vereniging acht dit in strijd met het beschermde karakter van deze landelijke streek en zou het zeer op prijs stellen als de raad alle voor- en nadelen nog eens goed af weegt. Muiden - Het plan van de gemeente Muiden om nabij het 'muizenfort' een stadskantoor te bouwen zou aanzien en herkenbaarheid van het vesting bouwkundige geheel ter plaatse on aanvaardbaar aantasten. Dit schrijft Heemschut de Noordhollandse Ge deputeerde voor o.m. Monumenten zorg, mevrouw M. de Boer. Muiden moet i.v.m. de bouw een be stemmingsplan wijzigen en daarvoor is toestemming van de provincie no dig. In de buurt van het 19de eeuwse on langs goed gerestaureerde muizen fort staat de Kazerne, een 19de eeuwse bomvrije kazerne, die ook is gerestaureerd en nu plaats biedt aan de raadszaal en de openbare biblio theek van Muiden. De oorspronkelij ke situatie om en tussen beide ves tingwerken is ondanks de demping van de gracht aan de keerzijde van het fort, goed herkenbaar gebleven. De waarde van het monumentale geheel is sterk verhoogd door beide restauraties en de Monumentenwet beschermt dit gebied dan ook. De voor het plan beoogde ruimte dient momenteel als parkeerplaats. Geen ideale bestemming, vindt Heem schut, maar visueel aanvaardbaar. De parkeerruimte zou verloren gaan terwijl de parkeerbehoefte juist toe neemt. Het aanleggen van nieuwe parkeerplaatsen zou ook een sterke aantasting van de historische omge ving met zich mee brengen. Oostkapelle - B. en W. van de ge meente Domburg zijn van plan een deel van de muur rond het voormali ge kerkhof van de NH kerk met in gangspartij van twee hardstenen pi laren met leeuwen te slopen en te verplaatsen. Dit om het noordelijk deel van de Waterstraat te Oostka pelle te kunnen verruimen. Heemschut schrijft het college, dat zo'n ingreep ernstig zou moeten worden betreurd. In de loop der ja ren zijn in de kern van Oostkapelle als gevolg van (ver)bouwactiviteiten en verkeersmaatregelen veel histori sche en karakteristieke elementen verloren gegaan. Het dorp is daar door monumentarm geworden. Ge lukkig is de NH kerk met toren en de hof daaromheen nog in oude staat aanwezig. Niet zonder reden zijn ook de muur en de ingangspartij daarin aangewezen tot beschermd monument. Het verplaatsen van kerkmuur en ingangspartij zou een wijziging en definitieve verstoring van het historisch beloop van de be grenzing van de kerhofruimte bete kenen. Mill - Het pand Verbruggen, aan de Molenstraat, een gebouw van cul tuur-historische betekenis dreigt ge sloopt te worden. In een brief aan de gemeenteraad schrijft Heemschut, dat de Bond al in 1988 bezwaar maakte tegen het ontwerp bestem mingsplan Centrum-Mill. Het ge meentebestuur zegde toe, dat, zodra de MlP-inventarisatie klaar zou zijn, aanpassingen in het bestemmings plan aan de orde zouden worden ge steld. Dit is niet gebeurd. Volgens Heemschut kan het pand uitstekend worden verbouwd tot enkele appar tementen of wooneenheden. Heem schut verwacht, dat de gemeente al les in het werk zal stellen om het pand te behouden en Heemschut op de hoogte houdt van de procedure. Hapert - Heemschut vraagt B. en W. snel maatregelen te treffen om de verwaarlozing en wellicht zelfs sloop van het pand Hoofdstraat 42 in Hoogeloon te voorkomen. Het pand, dat van groot belang is voor het cen trum van Hoogeloon als geheel, ver keert in deplorabele toestand. Heemschut meent, dat het pand zelf behouden kan blijven. Herbouw na sloop zou de monumentale waarde teveel geweld aandoen. Bergeijk - Heemschut is bevreesd voor aantasting van het Ploegpark als gevolg van woningbouw achter het Notarishuis. In het Ploegpark (ontwerp Mien Ruys) zijn de gebouwen naar ont werp van Gerrit Rietveld samen met het notarishuis als een geheel ge groepeerd. Nieuwbouw achter het notarishuis zou de bebouwing ter plaatse op onaanvaardbare wijze on derbreken. Aldus Heemschut in een brief aan B. en W. van Bergeijk. J.K. Millingen - Bij de uitbreiding van het gemeentehuis van Millingen aan de Rijn moet het naastliggende 'oude raadhuis' niet gesloopt, maar herge bruikt en ingepast worden. Dat is de overtuiging van de Bond Heemschut, die zijn adhesie betuigt aan het ge meentebestuur van Millingen, dat zelf ook 'grote waarde hecht aan het behoud van het oude raadhuis'. Links het oude raadhuis van Millingen, rechts het huidige en daartussenin het nieuwe ontwerp. 'Hoewel het oude raadhuis welis waar niet direct de herkenning op roept van het oorspronkelijke ont werp (1905) bezit het gebouw nog wel belangrijke architectonische kwaliteiten', aldus de organisatie in een brief aan het College van B&W en de gemeenteraad. Heemschut vindt het gebouw ook waardevol voor de regionale geschiedenis. 'Sinds de bouw in 1905 heeft het im mers tot 1947 gefunctioneerd als raadhuis, veldwachterswoning en kerker' schrijft de vereniging in haar brief. 'De stedebouwkundige positie van het oude raadhuis versterkt de totale waarde.' Heemschut beschouwt handhaving van de beide bestaande gebouwen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 48