Behoud, beheer en herstel in Drenthe Exposities 47 numenten. Hij verwees hiervoor naar de 4e Nota Ruimtelijke Ordening waarin hij meer aandacht signaleerde voor de kwaliteit van de gebouwde omgeving. In plaats van monumen tenzorg sprak Van Splunder dan ook liever over een integrale welstands- advisering op basis van Woning- en Monumentenwet. In Ruinerwold pro beert men dit voorzichtig in praktijk te brengen. Er is in deze gemeenten een aantal 'gevoelige' gebieden aan gewezen dat afzonderlijk onder wel standstoezicht valt. Hij kwam hiermee op het terrein van de laatste spreker van deze dag, dhr. ir. R. Ritz, directeur van de Stichting het Drentse Welstandstoe zicht. Het Welstandstoezicht bestaat uit twee afzonderlijke commissies, de welstands- en de monumentencom missie. De laatste commissie heeft, zoals de naam al aangeeft, alleen be trekking op de monumenten. In de krappe tijd die hem was toebedeeld gaf dhr. Ritz een kort historisch over zicht van de geschiedenis van het Drentse Welstandstoezicht om daar na in te gaan op de huidige praktijk van welstandsadvisering. Hij deed dit door een aantal voorbeelden te be handelen van beoordelingscriteria. Creativiteit gebaseerd op deskundig heid, alsdus luidde zijn devies. Rol provincie zelfs toegenomen Terug naar de vraagstelling van de studiedag: de dagvoorzitter, mr. A. Tchernoff, tevens voorzitter van de Provinciale Commissie Drenthe, pro beerde tenslotte de uiteenlopende antwoorden zoals die door de ver schillende sprekers waren gegeven samen te vatten. Het belangrijkste probleem was volgens hem, dat het voor gemeenten moeilijk blijft om ac tief te zijn op het gebied van de Mo numentenzorg. De meeste Drentse gemeenten hebben slechts een klein aantal monumenten binnen hun ge meentegrenzen. Vandaar dat de be nodigde kennis vaak ontbreekt. Dit geeft tevens het belang aan van een organisatie als de Stichting Het Drentse Welstandstoezicht. Het lijkt voorlopig logischer om als gemeente gebruik te maken van de kennis van deze stichting dan om zelf een ge meentelijke monumentencommissie in het leven te roepen. Dit verklaart tevens waarom, ondanks de gede centraliseerde monumentenzorg, de rol van de provincie eigenlijk alleen maar toegenomen is. Maar wat is nu de mogelijke rol van de particuliere organisaties in dit geheel? Tchernoff wees op de grote verschillen die er bestaan tussen de verschillende gemeenten en hun re latie met de particuliere organisaties. In een welwillende gemeente kan zo'n organisatie, meestal een plaat selijke historische vereniging, een belangrijke taak vervullen. Is dit niet het geval dan is voor deze verenigin gen in eerste instantie slechts een rol aan de zijlijn gegund. Een rol die door een beginnende organisatie be grijpelijkerwijs ervaren zal worden als een (kennis)kloof tussen bestuurders en bestuurden. Over enige tijd zal van deze studiedag een uitgebreid verslag verschijnen. Informatie hier over volgt. Math Berkers is lid van de provinciale commissie Heemschut Overijssel. DRENTSXMONUMENT Het gloednieuwe briefpapier laat aan duidelijkheid niets te wensen over: Stichting Drents Monument: behoud, beheer en herstel van waardevol cultureel erfgoed. Op de studiedag 'Locaal Monumentenbeleid in de provincie Drenthe' werd het logo van deze nieuwe stichting door mr. J.J.L. Pastoor onthuld. De Stichting Drents Monument heeft zich ten doel gesteld de in de provincie Drenthe aanwezige cul tuurhistorisch waardevolle objecten voor verval en ondergang te behoe den en zonodig een zinvolle functie te geven. Het gaat de Stichting daar bij niet alleen om gebouwen, bijvoor beeld boerderijen, woonhuizen of monumenten van bedrijf en techniek, maar tevens om de daarbij horende terreinen, tuinen en erven. Het initiatief tot de oprichting van deze stichting is afkomstig van de provinciale commissie Drenthe van Heemschut. Het is nu al weer 5 jaar geleden dat zij in het kader van het 75-jarig bestaan van Heemschut een symposium organiseerde met als thema 'Drenthe in verandering... en de effecten op ons cultureel erf goed'. Een van de problemen, die tij dens dit symposium naar voren kwam, was het tekort aan geldmid delen op provinciaal en locaal niveau voor het behoud van historisch waar devol monumentaal goed. Het her stel van beeldbepalende panden en monumenten komt hierdoor niet of slechts moeizaam van de grond. Meer dan eens worden ze opge offerd aan eenzijdige bedrijfsbelan gen. De meeste herstelorganisaties richten zich op het herstel en het be houd van historisch waardevolle be bouwing van een stad of van een monumentaal dorp. Drenthe kent echter in vergelijking met andere provincies relatief weinig monumen ten. Daar komt bij dat deze over de hele provincie verspreid zijn. Van daar dat de oprichting van een her stelorganisatie die de hele provincie bestrijkt voor de hand lag. De Stichting Drents Monument wil proberen haar steentje bij te dragen door de monumentale objecten aan te kopen, te restaureren en te behe ren. Eventueel zal zij eenmaal ge restaureerde objecten verkopen, na tuurlijk onder zodanige voorwaarden dat het behoud gewaarborgd blijft. Daarnaast tracht de stichting haar doel te bereiken door het vergaren van kennis op het gebied van de bouw- en bewoningsgeschiedenis en het ontwikkelen van praktische vaar digheden bij het instand houden van het historisch erfgoed. Op deze ma nier wil zij proberen zoveel mogelijk belangstelling voor het monument op te wekken. Dankzij een door de provincie be schikbaar gestelde startsubsidie kan de Stichting aan de slag. Dit voor beeld is inmiddeld gevolgd door het Nederlands Verbond van Onderne mers en de Bouwnijverheid. M.B. t/m 1 september: 'Verleden verbeeld in Hunebeddencentrum'. Bron neg er- straat 12, Borger. Inl. 5998-36374 t/m 31 augustus: 35 jaar monumen tenzorg in HaarlemBouwhistorisch museum, Groot Heiligland 47 Haar lem. Di t/m za 12-17, zo 13-17 uur. t/m 27 oktober: Gebouwd in de Rijp, Museum In 't Houten Huis, Jan Boonplein 2. za en zo 11-17 uur (t/m 30 juni en vanaf 1 sept). di t/m zo 11- 17 uur (van 2 juli t/m 31 aug.) 5 juli t/m 25 aug: Hart voor de stad Hilversum over 15 jaar stads- en dorpsvernieuwing. Gooiland, Emma- straat 2. Ma t/m za 10-17 uur, zo 12- 17 uur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 47