door Heemschut geeft fietsroutes mooi Noord-Holland uit 44 gesloopt ten behoeve van nieuw bouw naar ontwerp van de Leeuwar der Frederik Stoett. Het complex be sloeg 3500 m2, een kolos, maar door de geleding in paviljoens en vleugels zijn de gevelwanden allerminst saai; een knap ontwerp. De huidige eige naar van dit deel, de Vereniging voor Volkshuisvesting heeft het uiterlijk gerestaureerd, het casco werd volle dig vernieuwd en verdeeld in appar tementen, waarbij het 19de-eeuwse straatbeeld behouden bleef. In 1862 werd eveneens o.l.v. Stoett begonnen met de bouw van het nieuwe Anthoon Gasthuis. De pavil joens aan de Groeneweg hebben het aanzien van voorname herenhui zen. In 1909/10 vond een laatste uit breiding plaats naar een ontwerp in neo-renaissance stijl van Willem Cornelis de Groot. Een zorgvuldig uitgegeven boek, met duidelijke teksten. Het was wel licht overzichtelijker geweest indien het hoofdstuk over de bouwgeschie denis voor dat over de tuinen had gestaan. Het veroorzaakt nu wat heen en weer geblader, maar geluk kig bevindt zich op elke pagina een leuke afbeelding van dit mooie, goed Toer-in van Noord-Holland Ook dit jaar organiseren de Culturele Raad van Noord-Holland, de Provincie en de provinciale VVV's weer de Toer-in: een collage van zomerevenementen met exposities van kunst en historie, concerten in oude dorpskerken of op straat of strand, kindertheater, tochten met oude vissersboten, poëzieroutes etc. Dit jaar leverde Heemschut als bijdrage speciale fietstrajecten langs beschermde dorps- en stadsgezichten. In het schilderachtige De Rijp werd het startsein gelost van de manifestatie, die tot 16 september duurt. Bij de VVV's van Noord-Holland zijn speciale Toer-in wijzers te krijgen en- evenals bij het kantoor van Heemschut- de fietsroutes. Op de foto het stadhuis van De Rijp. (foto George Stoekenbroek) onderhouden complex tussen Grote Kerkstraat en Groeneweg. Een uitgave van het Anthony Gasthuis onder auspiciën van de Stichting Aed Leuwerd, 1990. 42 pp. Prijs ca 20,-. Franeker Franeker. Twintig jaar Stichting tot be houd van het Franeker stadsschoon. Het boekje is een aanvullende 2de druk bij de uitgave die verscheen t.g.v. het 10-jarig jubileum. In de eer ste 15 bladzijden wordt de geschiede nis van deze ooit glorieuze stad ver teld, welke begint met de Romeinen. De stad bezat in de 16de eeuw een Universiteit, die internationale be kendheid genoot, een aantal beroem de professoren had en die o.a. door niemand minder dan de filosoof René Descartes werd bezocht. Dat Frane ker rijkdom kende is overduidelijk aan de gebouwde omgeving te zien. Het tweede deel van het boek is dan ook gewijd aan enkele gebouwen, welke getuigen van dit glorieus verleden. Benevens worden enkele grote res tauraties aangehaald. Een uitgave van de Stichting tot be houd van het Franeker stadsschoon. Franeker, Van Wijnen, 1991. 47 pp. In Noord-Holland wisselen brinkdor pen, streekdorpen en vissersdorpen, havensteden en marktsteden elkaar af als in een bonte snoer parels. Sieraden, gebed in een zich steeds wisselend landschap. Merkstenen, herinneringen uit het verleden. Elk met zijn eigen historie. Met zorg beschermd door hen, die van deze schoonheid genieten. Be dreigd door anderen die belangen nastreven waarin voor deze schoon heid geen plaats meer is. Heemschut Noordholland wil die merkstenen, geplaats in deze tijd om aan de toekomst door te geven, een bredere bekendheid geven. Een aantal plaatsen trekt reeds be zoekers vanuit de gehele wereld. Deze plaatsen zult u ongetwijfeld ook kennen. Maar veel is nog niet ontdekt. Daarom heeft Heemschut Noordholland veertien fietsroutes ge maakt, die u brengen naar deze wei nig bekende plaatsen. Elke route wordt voorafgegaan door een streekbeschrijving, gevolgd door enkele plaatsbeschrijvingen. De routes worden uitgebracht in vier vouwbladen en zijn op 15 mei aan geboden aan de voorzitter van de Stinsen en States Landelijk wonen in Frieslanddoor R. Elward en P. Karstkarel. Het boek is samengesteld om het beeld van de stinsen en states in Friesland en hun bewoners te verbreden. Waarbij opgemerkt zij dat het slechts om een aanzet gaat waarin nog bestaande en verdwenen gebouwen evenveel aandacht gegund wordt, aldus de samenstellers in het voorwoord. Allereerst wordt er een algemene in leiding over gebouwen en bewoners gegeven. Daarna volgt een korte be schrijving (1 a 2 pagina's) van 120 stinsen, states en buitens, ingedeeld volgens een geografische volgorde. De gestelde omvang van het boek dwong tot keuzes, waarmee er dus nog steeds geen totaal overzicht voorhanden is. Desalniettemin geeft het goed aan welk een rijkdom Fries land aan gebouwen en bouwstijlen bezit. Het boek geeft vele afbeeldin gen van prenten, oude en recente foto's, alle in zwart-wit, hetgeen ab soluut geen bezwaar is. Drachten, Friese Pers Boekerij, 1990. 176 pp. ISBN 90 330 0234 5. Prijs 44,90 De voorzitter van Heemschut Noord-Holland C.G. Scheltema heeft zojuist de fietsroutes van Heemschut overhandigd aan de voorzitter van de Provinciale VVV van Noord-Holland de heer W. Oosterhof. Dit gebeurde tijdens een lunch in het Stadhuis van Amsterdam in De Rijp bij de openingsmanifestatie van Toer-in. (foto C. de Gooyer, De Rijp) Provinciale VVV op de opening van de jaarlijkse Toer-in. De vouwbladen zullen verkrijgbaar zijn bij de Bond Heemschut en de VVV kantoren. De prijs is 2,50 per blad. Het Fonds Zomerpostzegels heeft Heemschut ter financiering van deze uitgave 3.500,- geschonken. De Culturele Raad van Noord-Holland schenkt 3.000,-. De Provincie Noord-Holland droeg 7.500,- bij. Ook een aantal Noordhollandse ge meenten schonk een bijdrage.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 44