Boekenkroniek Friesland MÈp Annemarie ten Cate 43 Een speurtocht langs een aantal boekwinkels in Leeuwarden leverde de volgende titels op van boeken die de afgelopen anderhalf jaar zijn ver schenen. Hieronder een overzicht. Molens in en om Harlingen Harlingen was ooit een stad omge ven door vele molens. Nu moeten wij het stellen met de moderne windmo lens. Omstreeks 1943 werd de 'Ba zuin' de laatste molen van Harlingen op last van de bezetter afgebroken. Auteur T. J. Severein verrichtte tien tallen jaren onderzoek in musea, ar chieven en publicaties om deze ver vlogen tijden in woord en beeld vast te leggen. Het moet monnikenwerk zijn geweest, wil men een dergelijk resultaat bereiken. De eerste ver melding over een korenmolen da teert uit 1566. Successievelijk wordt zo chronologisch de geschiedenis van 63 molens opgetekend, waarbij in het voorwoord aangetekend wordt, dat er niet te veel technische details vermeld worden; historische feiten daarentegen in overvloed. Op genomen werden brieven, dagboek fragmenten, krantenberichten, ver- koopacten, verhalen en overleverin gen. Natuurlijk geeft het boek vele oude afbeeldingen, foto's, tekenin gen, kaarten enz. Uitgegeven met steun van de Vereniging Oud-Harlin- gen. De prijs is naar mijn idee uit zonderlijk laag te noemen. Molens in en om Harlingen, Flevo- druk, 1990. 184 pp. ISBN 90 708 8614 6. Prijs 34,50. Bij dezelfde uitgever verscheen vorig jaar deel 3 in de serie Harlingen mien stadsje; een uitgave van de Vereniging Oud-Harlingen. Het is een boekje met oude foto's van Har lingen. Prijs 24,50. Leeuwarden Vergelijkbaar is het boek: Leeuwar den in de jaren 50; door Dirk Swier- stra. De opzet is gelijk aan de boekjes uit de serie '...in oude ansichten', zij het dat hierin ook oude foto's zijn af gebeeld. Het formaat is groter waar door de afbeeldingen duidelijker zijn. Klaaswaal, Deboektrant, 1990. ISBN 90 718 0244 2. Prijs 34,50. Diakenen als woningbouwers Eigen Brood Bovenal: Leeuwarder Hervormde Diakenen als woning bouwers (1854-1990); door Geartde Vries. De aanleiding voor deze uitga ve is de renovatie geweest, die on langs heeft plaats gevonden. 'Eigen Brood Bovenal' werd in 1858 opge richt met het doel 'het verschaffen van goede woningen tegen een re delijke huur' voor de minder gegoe den van de Hervormde Gemeente. Geldelijke middelen werden ver schaft door de uitgifte van aandelen. De toelating geschiedde onder strin gente voorwaarden en er was toe zicht op de naleving van de regels. De Vereniging bestaat overigens nog steeds. De toewijzing wordt nu gere geld door de bewonersvereniging. De eerste 24 woningen kwamen ge reed in 1863, gevolgd door nog maals 24 in 1870 en 16 in 1888; de Het is overigens een van de oudste voorbeelden van volkswoningbouw in Nederland en daarom destemeer het behouden waard. Een uitgave van de Stichting Eigen Brood Bovenal. 102 pp. ISBN 90 900 3530. Prijs 15,-. Sint Anthony Gasthuis Sint Anthoon, in steno, groen en steen; aspecten uit de geschiedenis van het Sint Anthony Gasthuis te Leeuwarden. De teksten zijn ver zorgd door Hendrik ten Hoeve, drs. Peter Karstkarel, Hugo Kingmans en drs. Rita Mulder-Radetzky. Het boek je werd uitgegeven t.g.v. de herope ning van het nieuw Anthony Gasthuis en vanuit verschillende invalshoeken wordt de geschiedenis van het Gast huis belicht. In 1425 wordt het voor het eerst genoemd, hoewel er al voor die datum sprake is van een gast huis. Het gasthuis bood permanent en tijdelijk onderdak voor gegoede en minder gegoede burgers. In vogel vlucht wordt vervolgens de geschie denis door de eeuwen verteld, ge volgd door een overzicht van regle- De centrale ingangspartij van het gasthuis voor de heropening. Rechts op de foto de klokketoren. zogenaamde Oud Eigen Brood wo ningen. De laatste 60 woningen wer den gebouwd in 1904 na de invoe ring van de Woningwet en worden Nieuw Eigen Brood genoemd. In dit aardige overzicht wordt de geschie denis verhaald van deze buurt, de achtergronden, de idealistische over wegingen, de eerste bewoners, de verdere ontwikkelingen in deze eeuw, de verbeteringen tot en met de oplevering na de recente renova tie. Achterin het boek een fotorepor tage van een aantal bewoners, som migen zijn er geboren en getogen. Het straalt van de gezichten dat ze er nog steeds tevreden wonen. Het is goed te zien dat met liefde en in zet een dergelijke uit idealistische overwegingen opgezette woonwijk voor ons nageslacht behouden blijft. menten, instructies, tradities en ge bruiken, waarvan een aantal trouw in ere wordt gehouden. In het tweede hoofdstuk worden de tuinen rondom het complex beschreven. De tuinen bij het oude gasthuis waren te verge lijken met de oude kloostertuin. De tuinen bij de nieuwbouw uit de vorige eeuw werden aangelegd in de zoge naamde landschapsstijl. Het ontwerp is van Gerrit Vlaskamp. Bij de recen te restauratie van het gasthuis is ook de tuin grondig opgeknapt. Karstkarel vertelt tenslotte de geschiedenis in steen. Vele 19de eeuwse instellingen van weldadigheid werden in de vori ge eeuw gesloopt of vernieuwd. Dit ten gevolge van de grootscheepse stadsvernieuwingen ter verbetering van de volksgezondheid en -huisves ting. In 1878 werd het oude gasthuis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 43