Logeren in een monumentenpandje op de Elfstedenroute 41 Everhard Jans Friesland heeft niet alleen agrocultuur, maar houdt zich al sinds 1973 intensief bezig met cultuur, tourisme en monumenten. Uit een gesprek met bouwkundige Rienk Terpstra, als bouwkundige nauw betrokken bij het provinciaal Fries monumentenbeleid blijkt wat er zoal nog gebeuren gaat in de nabije toekomst. Hoewel het grote publiek bij 'Fries land' denkt aan watersport, melk koeien en Elfstedentocht, bezit 'It Heitelan' toch maar even 3500 mo numenten en 54 beschermde dorps- en stadsgezichten. Appartementen Het idee om in de 'Elf steden' monu mentenpanden voor toeristen in te richten om er te logeren stamt uit de koker van restauratiearchitekt Broor Adema uit Dokkum, lid van de com missie Heemschut Friesland. Bij de provincie Friesland gaat het om presenteren en marketing van streekeigen cultuurgoed. G.S. is royaal en heeft 1,3 miljoen per jaar over voor het provinciaal monumentenbeleid. Veel touristen zijn geïnteresseerd in de mogelijk- Monumenten-pandje op de hoek, Kleine Palen en Singel in Sneek. Een pandje, dat zich goed zou lenen voor het gebruik als vakantie-appartement, (foto Leeuwarder Courant) heid, in een sfeervolle behuizing te genieten van één of meer dagen in een oude Friese stad. Het Elfstedenbegrip is een landelijk 'topic', en daar wordt nu met het appartementenplan op inge speeld. Allereerst wordt de promotie gerealiseerd, daarna volgt het be heersplan, en uiteraard: de haal baarheid. Met het geheel is een in vestering van 6.000.000 gulden ge moeid. Momenteel loopt de aanvra ge bij het Integraal Structuurplan Noorden des Lands (ISP). Ook ban ken doen mee met de financiering. Het gaat echt om 'public private ow- nership', een samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven, waarbij tenslotte het eindresultaat geprivati seerd wordt. Logeren in een monumentenpand Het interieur van de woonhuisappar tementen dient aan hoge eisen te voldoen en is berekend op twee tot vier personen. Gedacht wordt aan minder beweeglijke vijftigplussers als doelgroep. Men is dan niet meer zo fluks ter been. In feite is dit idee voortgekomen uit de gedachte aan vakantie-appartementen in oude boerderijen, zoals dat in Drenthe ge praktiseerd wordt. Dat is voor Fries land echter nog niet haalbaar. De in richting van de woonhuisapparte menten zal geschieden volgens een vaste formule: een aan deze tijd aangepaste 'Hindeloper' stijl. Boe kingen gaan plaatsvinden via de VVV. Presentatie en start Midden 1992 zullen de eerste vier appartementen gereed zijn voor de nieuwe gebruikers. Het project is uniek voor Nederland, en zeker het navolgen waard. Een en ander wordt eind 1991 gepresenteerd, tijdens een speciaal congres te Leeuwar den, gewijd aan cultuurtourisme en regionale ontwikkeling. In de nota worden de krachten gebundeld en gericht op de eigen bevolking. Toch wil men ook de 'Friesen om utens' (in den vreemde) interesseren voor deze plannen. Drie streken van Friesland hebben prioriteit bij het appartementenpro ject: de Zuidwesthoek, het Noordelij ke kustgebied, Midden-Friesland en de waterassen Harlingen-Franeker- Leeuwarden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 41