Sfeer proeven in drie Friese steden Leo van der Meule 33 Dinsdag 16 april, met trein en bus een dag er op uit. Een rondje Fries land, om er achter te komen welke van de elf steden nu de drie mooiste zijn. Dat is en blijft natuurlijk een kwestie van persoonlijke smaak. Met de hierna gepresenteerde keuze wil dan ook geen kwaad woord over de andere acht gezegd zijn. Op m'n zeilvakanties in het verleden leerde ik al een groot aantal steden in het merengebied goed kennen. De hoofdstad Leeuwarden bezocht ik reeds meerdere malen. Om het eerste reisdoel op tijd te bereiken vanuit de Randstad moet een Hol lander vroeg uit de veren. De aan sluiting in Leeuwarden is perfect en om half elf ben ik in... Franeker. Franeker Een stad, die voor de meeste water sporters letterlijk en figuurlijk buiten de boot valt. Hooguit een enkele doordouwer, die vanuit de Wadden zee richting Leeuwarden gaat komt er via het Van Harinxma-kanaai langs. De weergoden zijn ons niet welgezind, na een week bijna zomer is het nu bitter koud. Zelfs de klein- Een 19de eeuwse schouw uit de Martena-stins. schalige bebouwing van Franeker kan de ijzige noordoosten wind niet tegenhouden. Op de Prins Hendrik kade staat nog een groot pakhuis, het heeft vermoedelijk ooit deel uit gemaakt van een graanhandel. Een groene pijpleiding steekt op een vol- zicht op de stad komt er aan zijn trekken. In de Dijkstraat aangeko men zien we op de hoek met de Godsacker het voormalig Klaar- kampster weeshuis. Het doet nu dienst als streekcentrum. Dat laatste brengt meteen een van de leuke bij komstigheden van het Franeker mo numentenbestand in beeld: bijna alle grote en opvallende gebouwen heb ben een of andere openbare functie gekregen en zijn, althans op werkda gen, vrij te bezichtigen. En met dat vrij bedoelen we ook echt vrij, men kan er ongehinderd binnen lopen en Franeker. V.l.n.r. de Botniastins, het Camminga-huis en trapgevel en toren van het stadhuis, (foto's Leo van der Meule) slagen willekeurige plaats uit de ge vel en reikt tot over de kade in een schip. Geen levende ziel te beken nen, het maakt midden op de dag een bijna spookachtige indruk. Niet temin gaat het hier om een mooi, so lide en karakteristiek bouwwerk. Het lijkt in zijn nadagen te verkeren. Mocht het ooit buiten gebruik raken dan is het de inspanning van behoud en herbestemming zeker waard. Aan de Zuiderkade dobberen een aantal traditionele zeilschepen. Als we over het Oud Kaatsveld verder lopen zien we, linksafslaand over de brug, aan onze rechterhand nog net het Noorder Bolwerk liggen. Dat moet wel zo ongeveer hèt wandeltra ject voor verliefde paartjes zijn, maar ook de liefhebber van een fraai uit- naar hartelust rondkijken en fotogra feren. Het is hier in Frjentsjer een paar honderd maal per jaar Open Monumentendag! Dat Friezen moei lijk, stug, in de omgang zouden zijn wordt zo meteen ontkracht. Het maakt allemaal een vriendelijke en gastvrije indruk. Een schoonheids foutje, misschien per toeval: op de Breede Plaats, pal tegenover het eeuwenoude stadspaleis de Botnia stins, staan drie vuilcontainers. Jam mer het doet echt afbreuk aan de sfeer op dit klokgave plein. De Plaats is een soort verbindend ele ment tussen twee winkelstraten, de Dijkstraat en de Voorstraat. Zelfs op deze kille dag kunnen we ons goed voorstellen hoe levendig en gezellig het hier bij mooi weer moet zijn. Zou

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1991 | | pagina 33